Sosyal Medya

Raporlar

İş Yatırım: Merkez Geç Geldi, Tam Geldi

Küresel risk iştahının toparlandığı ve gelişmekte olan piyasaların güçlendiği bir günü geride bıraktık. ABD ve Çin’in yeniden dış ticaret müzakerelerine…

İş Yatırım: Merkez Geç Geldi, Tam Geldi

Küresel risk iştahının toparlandığı ve gelişmekte olan piyasaların güçlendiği bir günü geride bıraktık. ABD ve Çin’in yeniden dış ticaret müzakerelerine başlayacağı açıklaması küresel risk iştahını destekleyen ve gelişmekte olan ülke varlıklarında yükselişi gerçekleyen temel gelişme.

Türkiye varlıkları uzun bir aradan sonra ilk kez dünyanı en çok kazandıran yatırım araçları konumunda. Merkez Bankası’nın beklentilerin çok ötesinde 625 baz puanlık bir faiz artışı yapması Türkiye varlıklarındaki sert yükselişin arkasındaki itici güç.

Merkez Bankası’nın güçlü parasal sıkılaştırmasını ekonomi yönetiminin sonunda durumun ciddiyetini kabul ettiğini gösteren doğru bir adım olarak görüyoruz. 20 Eylül’de açıklanacak Orta Vadeli Programın Merkez Bankası’nın sıkılaştırma adımı gibi güçlü bir mesaj vermesi durumunda Türkiye varlıklarındaki risk priminin gevşemeye başladığını göreceğiz.

ABD ve Asya borsalarındaki yükseliş ve Türk lirasında devam eden alımlar Borsa İstanbul’da %0,5-%1,0 arası yükselişle açılışa işaret ediyor. Döviz borcu yüksek şirketlerin ve bankaların endekse göre daha güçlü olmasını bekliyoruz.

Merkez Bankası Piyasaları Şaşırttı

Merkez Bankası dün 625 baz puanlık beklentilerin üzerinde bir faiz artışı ile piyasaları şaşırtmayı başardı. PPK metninde enflasyon görünümüne dair endişelerin çok net bir şekilde ortaya koyulduğunu düşünüyoruz. Güçlü faiz artışı enflasyon görünümdeki bozulmayı sınırlandıracaktır. Ayrıca son faiz artışıyla birlikte Türkiye’nin verdiği reel para politikası faizi (yıl sonu %21 enflasyon beklentimiz ile) tekrar artıya geçti ve gelişme olan ülke liginde ortalara geldi. Bu durumun TL üzerindeki baskıyı da kısmen azaltacağı kanısındayız. Öte yandan faiz artışı kaynaklı gelen ilave finansal sıkılaştırma iktisadi faaliyetteki yavaşlamayı hızlandıracaktır. Faiz artışının büyüme üzerinde getireceği ilave baskı nedeniyle 2018 yıllık büyüme beklentimizi %3’ten %2,5’e indiriyoruz. İyi haber ise bu yavaşlama aynı zamanda cari açıktaki düzeltme (daralma) sürecini hızlandıracaktır Mevcut koşullarda TCMB’nin gelecek yıl ortasına kadar sıkı duruşunu koruyacağını ancak yılın kalanında ilave bir faiz artışına gitmeyeceğini düşünüyoruz. Son olarak TCMB, PPK sonrası ikinci bir açıklama ile fonlamanın 14 Eylül itibariyle tekrar haftalık vadede yapılacağını duyurdu. Bu durum hâlihazırda %19,25’lik fonlama maliyetinin %24’e çıkacağı anlamına geliyor.

TCMB Haftalık Menkul Kıymet, Resmi Rezerv ve Yurtiçi Yerleşik Döviz Mevduat İstatistikleri (31 Ağustos- 7 Eylül)

Eylül ayının ilk haftasında hane halkı ve şirketlerin döviz mevduatı (altın hariç ve Euro/Dolar paritesindeki değişimden arındırılmış) önceki haftaya kıyasla sırasıyla 0,5 ve 0,4 milyar dolar azaldı. Böylece yılbaşından bu yana hane halkı döviz mevduatları 8,9 milyar dolar azalırken (80,5 milyar dolara geldi), şirketlerin döviz mevduatı 2,7 milyar dolar azaldı (64,7 milyar dolar). Aynı haftada hisse senedi piyasasına 5 milyon dolarlık giriş, tahvil piyasasından (repo hariç) ise 130 milyon dolarlık bir yabancı çıkışı oldu. Yılbaşından bu yana bakıldığında tahvil piyasasına yönelik yabancı girişi 0,2 milyar dolara olurken hisse senedinden çıkış 1,3 milyar dolara ulaştı. Son olarak 7 Eylül itibariyle Merkez Bankası brüt rezervi haftalık bazda 0,2 milyar dolar azalırken (70,2 milyar dolar) altın rezervleri 0,1 milyar dolar arttı. Böylece toplam rezervler 88,8 milyar dolara geriledi (geçen yılın sonu: 107,7 milyar dolar). Öte yandan hesaplamalarımıza göre aynı dönemde Merkez Bankası net rezervleri 2,9 milyar dolar arttı (30,5 milyar dolar). dolar). Öte yandan hesaplamalarımıza göre aynı dönemde Merkez Bankası net rezervleri 2,9 milyar dolar arttı (30,5 milyar dolar).

TAV Holding

Hedef Fiyat (TL) : 37.15

IETT İstanbul Yeni Havalimanı toplu taşıma ihalesini iptal etti-Olumsuz İETT İstanbul Yeni Havalimanı için 4 Eylül’de TAV’ın iştiraki HAVAS, Altur Turizm ve Free Turizm konsorsiyumunun kazandığı toplu taşıma ihalesini iptal ettiğini duyurdu. TAVHL için olumsuz.

Batıçim

Batı Çimento beklentilerini paylaştı. Batı Çimento beklentilerini paylaştı. Batı Çimento’nun Batısöke Söke’de gerçekleştirdiği 1.650.000 Ton/Yıl kapasiteli entegre klinker ve çimento tesisi yatırımının devreye alınması ile birlikte ihracat gelirinin 2018’de 40 milyon USD 2019’da ise 60-70 milyon USD aralığında olması beklenmektedir. 2018 yılsonuna ilişkin normal koşullar altındaki diğer konsolide beklentileri ise; konsolide satışlar: 1.100 – 1.150 Bin TL, brüt marj: 32-35%, FAVÖK marjı: 30-35%, kapasite kullanım oranı: 90-95%.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler