Sosyal Medya

Raporlar

İş Yatırım: Faiz Kararından Sonra Ne Olur?

Beklentimiz Politika Faizinde 500 Baz Puanlık Artış Bugünkü kritik PPK faiz kararı öncesi piyasa beklentileri politika faizinde 200 baz puan…

İş Yatırım: Faiz Kararından Sonra Ne Olur?

Beklentimiz Politika Faizinde 500 Baz Puanlık Artış

Bugünkü kritik PPK faiz kararı öncesi piyasa beklentileri politika faizinde 200 baz puan ile 700 baz puan artış ile oldukça geniş bir aralıkta. Dolayısıyla, bir konsensusdan bahsetmek doğru olmaz. Bizim beklentimiz politika faizinde 500 baz puanlık bir artış yapılacağı. Bu oran reel politika faizini yıl sonu enflasyon tahminimize göre (%21), +%1,5’e çekmiş olacak. Öte yandan, TL varlıkların karar öncesi göreceli getirilerine baktığımızda TL ‘nin son beş günde %3.7’lik getiri ile gelişmekte olan para birimleri arasında getiride ilk sırada yer aldığını görüyoruz. Benzer bir şekilde son bir haftada 30 yıllık dolar cinsi ve 10 yıllık TL cinsi bono faizlerinde, sırasıyla 32 baz puan ve 14 baz puanlık daralma gerçekleşti. Dolar cinsi bonolarda Türkiye ilk sırada, yerel para cinsi bonolarda ise Brezilya ardından getiride ikinci sırada. Hisse senetlerinde ise MSCI Türkiye endeksinin son bir haftalık getirisi (banka hisselerindeki sert satışlara rağmen) %4.4 olurken MSCI GOÜ endekslerinin getirisi %1.7 olmuş. Dolayısıyla, fiyatlamalar kararlı bir faiz artışı olacağı yönünde.

Peki karardan sonra ne olur ?

Beklentimiz gibi 500 baz puan veya daha yüksek bir artış gelmesi halinde TL’nin dolar karşısında ilk aşamada 6.0 seviyesine geri çekilmesini bekleriz. Kredi faizlerinin halihazırda yüksek seviyelerde seyrettiği düşünüldüğünde faiz kararının ekonomide sıkılaştırma etkisinin, dolayısıyla BIST üzerinde (özellikle bankacılık hisseleri üzerinde) olumsuz etkisinin sınırlı olacağını düşünüyoruz. Risk primindeki iyileşme ile küçük bir toparlanma da beklenebilir. Karar sonrası dikkatler önümüzdeki haftalarda açıklanacak Orta Vadeli Ekonomik Plan detaylarında olacak. Yurtdışı tarafta ise bugün Avrupa Merkez Bankası toplantısı gündemin üst sırasında. Yarın ise IMF’in Arjantin ile nihai anlaşmaya varabileceği belirtiliyor. Gerçekleşmesi halinde GOÜ varlıklarını olumlu etkileyebilir.

Haberler & Makro Ekonomi

Tüm satış ve kira kontratları TL’ye dönüyor Resmi Gazetede yayınlanan yeni kanuna göre, bundan sonra tüm satış ve kira sözleşmeleri TL cinsi olacak ve dövize endekslenemeyecek. Hâlihazırdaki döviz bazlı kira sözleşmeleri ise 30 gün içerisinde TL’ye çevrilecek. Yeni kanunun portföyünde AVM ve ofis bulunan gayrimenkul şirketlerinin kira gelirleri üzerinde büyük bir etki yaratmasını beklemiyoruz. Birçok şirketin güncel kuru kullanmayarak kur sabitlemeye gittiğini ya da TL cinsi kira ödemelerini kabul ettiğini hatırlatmak isteriz.

TL’ye Dönüş’ün Şirketlere Etkisi

Kira giderlerinin %39’u yabancı para cinsinden olan Medikal Park için haber olumlu. Migros’un döviz cinsi kira giderleri ise toplam kiraların %25’ini oluşturuyor. Fakat haberin olumlu etkisi kur sabitlemeleri nedeniyle Migros için sınırlı olabilir. Kira giderlerinin %60’ı yabancı para cinsinden olan Mavi için de haber olumlu. Ancak şirketi kurdaki artışa bağlı kira kontratlarını devamlı olarak yeniden müzakere ettiği için karlılık etkisi sınırlı olabilir. Bununla beraber yeni tebliğin şirketin operasyonlarının öngörülebilirliğini artırması açısından oldukça pozitif olduğunu düşünüyoruz.

Şirket Haberleri

Türk Hava Yolları

Kapanış (TL) : 18 – Hedef Fiyat (TL) : 22

Yeni ortak girişim şirketi

THY, yolcu ve kargo taşımacılığı alanlarında faaliyet göstermek üzere, THY’nin %49, MDN Investment SHPK firmasının %41 ve Arnavutluk Hükümetini temsilen Arnavutluk hava sahası ve trafiğini yöneten Albcontrol firmasının %10 oranında hisseye sahip olacağı, Arnavutluk Cumhuriyeti merkezli, toplam sermayesi 30 milyon dolara tekabül edecek tutara kadar bir Ortak Girişim Şirketi kurulmasına karar verdiğini açıkladı.

THY pilot maaşlarına %30 zam önerdi

Basında çıkan haberlere göre THY pilot maaşlarına %30 zam önerdi. Haziran 2018 sonu itibariyle THY’nin yaklaşık 4500 pilot ve pilot adayı bulunuyor.

Garanti Bankası

Kapanış (TL) : 5.72 – Hedef Fiyat (TL) : 12.3

Garanti Bankası ve Türk Hava Yolları A.O., Miles&Smiles Kredi Kartı anlaşması

Garanti Bankası ile THY arasında uzun yıllardan bu yana yürütülmekte olan THY Yolcu Programı THY Frequent Flyer Programı kapsamında THY FFP üyelerine yönelik Miles&Smiles Kredi Kartı verilmesi işbirliğinin 1 Nisan 2023 tarihine kadar sürdürülebilmesi amacıyla yeni bir sözleşme imzalanmıştır.

Kaynak: İş Yatırım Piysalarda Bugün

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

  • Dokuz Günlük Ramazan Bayramı Tatili Turizme İlaç gibi Geldi

    Bu yıl Ramazan Bayramı tatilinin uzatılmasının hükümetçe her zamankindençok daha önce ilan edilmesi turizmcilerin yüzünü güldürdü. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, 9 güne çıkarılan Ramazan Bayramı tatilinde 2 milyon kişinin seyahat etmesinin ve 3 milyar liralık ekonomik hacim sağlanmasının beklendiğini bildirdi.

  • Avrupa Parlamentosu Vize Ücretlerini Arttırdı, İş Dünyası Tepkili

    Önceki gün Avrupa Parlamentosu Türkiye'nin de dahil olduğu ülkeler için vize ücretini 60 eurodan 80 euroya çıkardı. Ayrıca vize şartlarında da bazı değişikliklere gitti. Türkiye'den bu yeni duruma ilk tepki İKV'den geldi.

  • Savunma Sanayi İhracatı 9 Milyar Dolara Yaklaştı

    Savunma sanayi son yıllarda en çok teşvik edilen sanayi kollarından biri. İhracatı da ithalatı da artarken sektörün hacmi ile beraber çalıştırdığı insan sayısı da hızla artıyor. Savunma sanayi ile ilgili son rakamlar SaSaD Genel Kurulu'nda açıklandı.

Benzer Haberler