İş Yatırım: Bugün Aslında Dündü

Piyasalar Bugün ABD – Türkiye görüşmelerinden somut bir gelişme çıkmaması üzerine, Türk lirası güne %2,0 civarında değer kaybıyla başladı. Satışın…
09:589 Ağustos 2018
İş Yatırım: Bugün Aslında Dündü
Piyasalar Bugün ABD – Türkiye görüşmelerinden somut bir gelişme çıkmaması üzerine, Türk lirası güne %2,0 civarında değer kaybıyla başladı. Satışın…

Piyasalar Bugün

ABD – Türkiye görüşmelerinden somut bir gelişme çıkmaması üzerine, Türk lirası güne %2,0 civarında değer kaybıyla başladı. Satışın arkasındaki gerekçe ABD tarafının “rahip Brunson serbest bırakılmadan görüşmelerde ilerleme sağlanamayacağını” söylediği spekülasyonu. Bundan sonra ne olur? Türk lirasındaki ilk işlemler piyasaların güne satıcılı başlayacağını gösteriyor. Washington ziyareti haberi sonrası son iki günde %3’e yakın yükselen hisse senedi piyasalarında sert bir satış dalgası ile karşılaşabiliriz. Küresel yatırımcılarının daha seçici olduğu ve finansman imkanlarının azaldığı bir konjonktürde gelebilecek ABD yaptırımları Türkiye ekonomisinde sert iniş tehlikesini artırarak piyasalar üzerindeki baskının devam etmesine neden olabilir. Satış dalgasının hızını kesebilecek iki neden var: (i) Türk lirasındaki değer kaybı devam ederse Ankara’nın bir seviyede faiz artırarak müdahale edeceği veya Washington ile görüşmeleri yeniden başlatacağı beklentisi; (ii) Doların güçlenmesi nedeniyle varlık fiyatlarında yaşanan düzeltmenin Türk lirası cinsinden düşüşü sınırlayacağı umudu.

Haberler & Makro Ekonomi

Tek Hazine Kurumlar Hesabı Kapsamına Alınacak Kurumlar Belirlendi

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan bir Cumhurbaşkanı Kararı ile “Tek Hazine Kurumlar Hesabı Kapsamına Alınacak Kamu İdareleri ve Hesapların Belirlenmesi hakkında karar yürürlüğe konuldu. Karara göre kamu bankaları, Türkiye Varlık Fonu, İşsizlik Sigortası Fonu, özel kanunla kurulmuş kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları hariç olmak üzere genel bütçe kapsamındaki idareler, özel bütçeli idareler, sosyal güvenlik kurumları, döner sermayeli fonlar, belediyeler, il özel idareleri, kamu iktisadi teşebbüsleri tek hazine kurumlar hesabı kapsamına alınacak.

Şirket Haberlerleri

Al Baraka Türk 2Ç18 sonuçları

Al Baraka Türk 2018’in ikinci çeyreğinde TL 98mn solo net kar elde ederek piyasa ve bizim beklentimiz olan TL76mn’ın üzerinde bir kar açıkladı. Beklentilerin üzerinde gerçekleşen kar rakamına rağmen, çeyreklik ve yıllık bazda kar artışı yüksek baz etkisi nedeniyle hemen hemen yatay düzeyde kaldı. Bankanın net kar payı gelirleri birinci çeyrek düzeyinde kalırken, ücret ve komisyon gelirlerindeki kuvvetli artış genel olarak ana faaliyet gelirlerini destekledi. Marjlarda, yüksek mevduat maliyetleri ve TL tarafta kredi büyümesinin olmaması nedeniyle 20 baz puanlık bir gerileme görülürken, karı destekleyen ana faktör çok kuvvetli gelen kur farkı gelirleri olarak ön plana çıkıyor. Takibe atılan kredileri ikinci çeyrekte hızlanırken, bunun kara daha olumsuz yansımasını engelleyen ise dönem içinde gerçekleşen güçlü tahsilatlar oldu. Net risk maliyeti 10 baz puandan 70 baz puana çıkarken, bankanın karşılık oranını girişler nedeniyle 100 baz puan aşağıya çektiğini görüyoruz. Bankanın ikinci çeyrek öz kaynak karlılığı birinci çeyrek seviyesi olan %13.9’dan, %12.2 düzeyine gerilerken, önümüzdeki çeyreklerde gayrimenkul projelerinden elde edilen gelirlerin yazılmasıyla özellikle net kar geliri seviyesinde daha güçlü sonuçlar görülebilir. İş Yatırım, karın kur farkı nedeniyle yüksek gelmesi nedeniyle piyasa tepkisinin daha çok nötr kalabileceğini ön görüyor.

Yorumlar

Son güncelleme: 09:589 Ağustos 2018
Paylaş Tweet