Sosyal Medya

Raporlar

Enflasyonla Mücadele Programı Sonrası İlk Tepkiler

Dünya borsalarındaki satışlar hız kesti. Wall Street günü sınırlı kayıpla kapatırken, Avrupa ve Asya borsalarında seçici alımlar görülüyor. Satış dalgasını…

Enflasyonla Mücadele Programı Sonrası İlk Tepkiler

Dünya borsalarındaki satışlar hız kesti. Wall Street günü sınırlı kayıpla kapatırken, Avrupa ve Asya borsalarında seçici alımlar görülüyor. Satış dalgasını ayı piyasasına girilmesinden ziyade düzeltme olarak gören yorumlar artmaya başladı.

Türkiye varlıklarında dünya piyasalarından bağımsız bir düzeltme görüyoruz. Hükümet tarafından açıklanan Enflasyonla Topyekun Mücadele programı sonrasında Türkiye varlıkları değer kazanmaya devam etti. Döviz piyasası, tahvil ve hisse senedinde Cuma gününden beri gelişmekte olan piyasalara göre pozitif ayrışıyoruz.

Maliye bakanı Albayrak tarafından açıklanan Enflasyonla Topyekun Mücadele programı kendi kendini besleyen enflasyonist döngünün kırılmasında faydalı olabilir. Özel sektörün ve kamunun seçilmiş ürünlerde sene sonuna kadar %10 indirim yapması; kamu kontrolündeki enerji ve doğalgaza zam yapılmaması, kredi faizlerinin düşürülmesi Ekim ayı enflasyonunu aşağı çekebilir.

Ancak kazanılan bu zamanın Türk lirasında istikrarın sağlanması ve risk primlerinin düşürülmesi için çok iyi kullanılması gerekiyor. Aksi takdirde indirimlerin bitmesiyle Ocak ayından itibaren elde edilen kazanımları geri verebiliriz. Sabah ilk işlemlerde Türk lirasının değer kazanması da hisse senedi piyasasını destekliyor.

Haberler & Makro Ekonomi

Enflasyonla Mücadele Programı Açıklandı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dün Enflasyonla Topyekün Mücadele Programını açıkladı. Enflasyonla mücadele programına katılan firmaların asgari %10 kampanyası uygulayacaklarını taahhüt ettiklerini belirten Bakan Albayrak, indirim kampanyasında enflasyon sepetindeki tüm kalemlerin var olduğunu söyledi. Programda dikkat çeken diğer nokta yıl sonuna kadar elektrik ve doğalgaza zam yapılmayacak olması. Ayrıca KDV iadeleriyle ilgili hızlı bir çalışma ile birlikte iade süreçlerinin hızlandırılacağını söyleyen Albayrak yıl sonuna kadar başvuruların neticelendirileceğini not etti. Son olarak sebze ve meyve fiyatlarının ucuzlaması için hal yasasında değişikliğin bu ay içinde meclise geleceğinin açıklanması programda önemli olan diğer husus oldu.

Açıklanan paket kapsamında özellikle hal yasasının önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu cephede atılacak adımların gıda fiyatları üzerinden enflasyonu düşürücü etkisi olacaktır. Öte yandan yıl sonuna kadar bazı ürünlerde yapılacak %10’luk kampanyanın etkisini anlamak için önümüzdeki günlerde hangi ürünlerde indirim yapılacağını görmek gerekiyor. Bu cepheden ilk olumlu etkiyi Ekim enflasyonunda kısmen görebiliriz. Öte yandan önümüzdeki aylarda üretici fiyatları kaynaklı güçlü baskı ve kur geçişkenliğinin gecikmeli etkileri kaynaklı enflasyonist baskıyı izlemeye devam edeceğiz.

Enflasyonla mücadele programı kapsamında bankalar 1 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere yüksek faizle kullandırılmış kredilerin faiz oranlarında %10 indirim yapacaklar. Ulusal market zincirleri Bim, Şok, A101, Migros, Carrefour, Bizim Toptan ve Metro iki ay süre ile enflasyon sepetinde yer alan 50 ürün için %10 indirim kararı aldı. İndirim mağazaları Bim, A101 ve Şok süpermarket oyuncuları Migros ve Carrefour’a göre daha az ürün çeşidine sahip oldukları için indirim mağazaları üzerindeki etkisinin süpermarketlere göre daha yüksek olacağını beklemekle brlikte indirimin sınırlı sayıda ürün için geçici olarak uygulanacağı için şirketlerin operasyonları üzerinde önemli bir etki yaratmasını beklemiyoruz. Ayrıca Koç Holding, Sabancı Holding, Yıldız Holding ve Doğuş Holding iştirakleri üzerinden enflasyonla mücadele programını destekleyeceklerini açıkladı.

Çimsa

Kapanış (TL) : 8.43 – Hedef Fiyat (TL) : 12.01

Çimsa 1 milyar TL’yi aşmayacak şekilde finansman bonosu veya tahvil ihraç edecek

Çimsa, yurtiçinde, 1 milyar TL’yi aşmayacak şekilde, nitelikli yatırımcılara satılmak üzere finansman bonosu veya tahvil ihraç edilmesine karar verdi. Şirket, ihtiyaçları doğrultusunda bir veya birden fazla seferde ihraç gerçekleştirebilecek. 2Ç18 itibariyle Çimsa’nın 1.38 milyar TL net borcu bulunmakta.

Brisa

Yatırım teşvikinin Nisan 2021’e uzatılması

Brisa KAP’ta yaptığı açıklamada Aksaray fabrikası için alınan Ekim 2013 tarihli yatırım teşvik belgesinin yatırım süresinin Nisan 2021 tarihine kadar uzatıldığını açıkladı. Böylelikle, Aksaray fabrikası büyük ölçekli yatırım teşviki kapsamındaki %90’lık kurumlar vergisi indirimini, son 5 yılda olduğu gibi, fabrika ayrımı olmaksızın tüm Brisa vergi matrahına 2021 yılı Nisan ayına kadar uygulayabilecek. Olumlu.

Kaynak: İş Yatırım Piyasalarda Bugün

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler