Sosyal Medya

Raporlar

Ekim’de bankalar ne yaptı?

Bankaların net dönem karı Ekim’de aylık bazda %39,5 arttı   Ekim ayında bankacılık sektöründe mevduat maliyetlerindeki artış ile kredi-mevduat makasındaki…

Ekim’de bankalar ne yaptı?

Bankaların net dönem karı Ekim’de aylık bazda %39,5 arttı

 

Ekim ayında bankacılık sektöründe mevduat maliyetlerindeki artış ile kredi-mevduat makasındaki daralmanın net faiz gelirlerini olumsuz etkilediği görülürken, artan net ticari zarar ile çekirdek gelirler önceki aya göre %19 gerilemiştir. Menkul kıymet gelirlerindeki güçlü seyrin gelirlerdeki düşüşü sınırladığını düşünüyoruz. Mevsimsellik etkisi ile faaliyet giderlerinde görülen artışa karşın, yüksek baz etkisi ile %58,7 oranında gerileyen karşılık giderleri net kardaki artışı desteklemiştir.

Açıklanan sonuçların 4Ç karlılık görünüm için bir miktar olumsuz olarak değerlendiriyoruz. Kasım ve Aralık ayında da kredi-mevduat makasındaki daralmanın devam etmesi durumunda, artan intikaller nedeniyle karşılık giderlerindeki düşüşün sınırlı kalması ve mevsimsellik etkisi ile daha yüksek gerçekleşecek faaliyet giderlerinin karlılığı baskılayabileceğini düşünüyoruz.

Mevduat kamu bankalarının net karı %43,4 geriledi  

BDDK tarafından açıklanan konsolide olmayan verilerine göre, bankacılık sektörünün 2018 yılı Ekim ayında net kârı 2017 yılının aynı dönemine göre %14,9, bir önceki aya göre %39,5 oranında artış ile 4,57 mlr TL olarak gerçekleşti. (Eylül 2018 verileri revize edilmiştir, önceki 4,13 mlr TL idi). Aylık bazda mevduat bankalarının net karı bir önceki aya göre %26,7 artarken, net karda en sert düşüş %43,4 ile kamu mevduat bankalarında görülmüştür. Böylece sektörün 2018 yılının ilk 10 ayında net dönem karı yıllık bazda %11,5 artarak 45,9 mlr TL olmuştur.

 

Net faiz gelirleri geriledi

 

Sektörün net faiz gelirleri Ekim’de bir önceki aya göre %6,2 düşüş ile 11,5 mlr TL’ye gerilemiştir. Mevduat maliyetlerindeki önemli artış ile kredi/mevduat makasındaki daralma sonucu net faiz gelirlerini olumsuz etkilediği görülürken, menkul kıymetlerden (TÜFE’ye endeksli menkuller dahil) elde edilen faiz gelirlerindeki güçlü seyir net faiz gelirlerindeki düşüşü sınırlamıştır. Böylece sektörün 2018 Ekim’de net faiz marjı bir önceki aya göre 35 bp düşüş göstererek %3,8 seviyesinde gerçekleşti.

Çekirdek gelirlerde %19 düşüş  

 

Bankacılık sektöründe Ekim ayında gerileyen net faiz gelirlerinin yanı sıra net ticari zararın artması (2,1 mlr TL) nedeniyle çekirdek gelirler %19 oranında düşüş göstermiştir.

TKO %3,48’e çıktı  

2018 3Ç’de %3,22 düzeyinde olan sektörün takipteki krediler oranı Ekim ayı itibariyle %3,48 düzeyine yükselirken, takipteki krediler karşılık oranını ise %69,7 olarak gerçekleşmiştir. Mevduat bankaları arasında, TKO’da 24 bp ile yabancı sermayeli, 39 bp ile yerli özel sermayeli, 20 bp kamu bankalarında artış görülmektedir.

Gerileyen karşılık giderleri net karı destekledi  

Ekim ayında sektörde toplam karşılık giderleri aylık bazda %58,7 düşüş ile 3,0 mlr TL olarak gerçekleşmiştir. Ancak bir önceki ay TFRS 9 kapsamında makro parametrelerin güncellenmesi ve döviz kurundaki artışa bağlı olarak karşılık giderlerinde yüksek bir baz oluşmuştur. Faaliyet giderleri ise Ekim’de mevsimsellik etkisi ile bir önceki aya göre %14,4 artarken, gider/gelir oranı %42,4 düzeyine çıkmıştır.

SYR %18,2’ye çıktı

Bankacılık sektöründe 2018 Ekim ayında ortalama özkaynak karlılık oranı ise bir önceki aya göre 3 bp düşüş ile %14,0 olurken, aynı dönemde sektörün sermaye yeterlilik rasyosu döviz kurunda görülen gerilemenin etkisi aylık bazda 9 baz puan artarak %18,2 düzeyinde gerçekleşti.

 

Zayıf büyüme performansı

Kur etkisinden arındırılmış bakıldığında, 23 Kasım haftası itibariyle, Bankacılık sektörünün kredi hacmi Eylül sonuna göre %1,9 daralırken, Mevduat tarafında da aynı dönem itibariyle %0,8 artış kaydedildi.

 

 

 

Vakıf Yatırım bankacılık raporu

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler