Sosyal Medya

Raporlar

BIST100 Güne Alıcılı Başlayabilir

ABD ara seçimlerinin ardından risk iştahı pozitif seyrediyor 200 günlük ortalamasının üzerinde seyreden S&P500 endeksi dün %2,12 oranında değer kazandı.…

BIST100 Güne Alıcılı Başlayabilir

ABD ara seçimlerinin ardından risk iştahı pozitif seyrediyor

200 günlük ortalamasının üzerinde seyreden S&P500 endeksi dün %2,12 oranında değer kazandı. Oynaklık endeksi VIX de 16 seviyelerine (20’nin altı olumlu piyasa algısına işaret) kadar geriledi. ABD borsalarını takiben Asya’da da alıcılı bir görüntü var. Bu kapsamda, BIST100 de güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Olası alıcılı görüntüde 96bin seviyesinin üzerindeki bir kalıcılık da 97bine doğru bir hareketi beraberinde getirebilir. Aksi durumda, 96binin geçilmekte zorlanması durumunda, 95bin etrafında dalgalı bir seyir görülebilir. Günün önemli gelişmesi akşamki Fed kararı; ancak karar metninde önemli bir değişiklik beklenmiyor. Karar öncesinde, dün değer kaybeden Dolar bu sabah kısmi toparlanma içerisinde. Dolar endeksi (DXY) 96 seviyesinin üzerinde seyrediyor. Yukarı yönlü ataklarında 5,40’nın üzerinde şu aşamada kalıcılı olamayan Dolar / TL ise bu sabah söz konusu seviyenin altında seyrediyor.

MAKROEKONOMİ

ABD’de şaşırtmayan ve beklentiler dahilinde gerçekleşen seçim sonuçları ardından bugün de sürprizsiz bir Fed kararının açıklanması bekleniyor.

ABD Merkez Bankası (Fed), bugün TSİ 22’de faiz kararını açıklayacak. Politika faizinde bir değişiklik beklenmiyor. Bu senenin aralık ayındaki faiz artırımı ise hala masada. Dolayısıyla bizler için ekonomik projeksiyonlarının da paylaşılacağı aralık ayındaki Fed toplantısı daha kıymetli. Bununla birlikte geçtiğimiz cuma günü beklentilerden yüksek açıklanan istihdam verileri ardından Fed bugünkü toplantısında, gelecek seneki 3 faiz artırımı yönündeki sözlü yönlendirmesini daha da güçlendirmeyi tercih edebilir.

Yurtiçinde bugün Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) üst düzey temsilcileri, Diyalog Güçlendirme Toplantıları’nın dördüncüsünde buluşacak. Toplantı öncesi saat 16.00’da TOBB Başkanı Sayın M. Rıfat Hisarcıklıoğlu, TBB Başkanı Sayın Hüseyin Aydın ile İTO Başkanı Sayın Şekib Avdagiç’in basın açıklaması yapması bekleniyor.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 150 milyar TL’den 148 milyar TL’ye geriledi. Fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı.

ABD’de Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğun Cumhuriyetçilerden Demokratlara geçmesini, ABD tahvil piyasasını kısmi rahatlatıcı bir unsur olarak değerlendirmek yanlış olmaz. Yeni vergi indirimlerinin hayata geçirilmesinin zor bir sürece girmesi tahvil faizlerinde de ekstra bir baskıyı azaltabilecek bir unsur. En azından genişleyici maliye politikasının sınırlanması büyümeyi daha hızlandıracak politika adımlarından birinin ihtimalini görece zayıflatmış bulunuyor. Bu görüntü altında dün gün içinde %3,17 seviyesine kadar gerileyen ABD 10 yıllık tahvil faizi, bugünkü Fed toplantısı öncesi ise toparlanma eğiliminde. Akşam saatlerinde %3,20 seviyesinin üzerine çıkan ABD 10 yıllık tahvil faizi, bugün sabah itibarıyla %3,22’lerde.

Yurtiçinde iki yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz kapanışta 36 baz puan artışla %21,48 seviyesindeydi. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise 25 baz puan artışla %17,1 seviyesinden kapanış yaptı.

 

Kaynak: Ziraat Yatırım

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

  • Ali Tezel kıdem tazminatıyla ilgili tüm sorulara cevap verdi

      Kıdem tazminatını gerçeğini, Kıdem tazminatını hükümetin neden istediğini Ali Tezel  anlatıyor.   Ali Tezel Sosyal Güvenlik Müşaviri   Vergi…

  • Mueller Raporu’nun İlk Sonucu: Demokrat Başkan Adayı Warren, Trump’a “Soruşturma” Çağrısı Yaptı

    Demokrat Parti başkan aday adaylarının en güçlülerinden Elizabeth Warren, ilk kez ABD Kongre üyelerine Donald Trump'la ilgili Kongre soruşturması başlatılması için çağrı yaptı. Özel Yetkili Savcı Mueller tarafından yapılan soruşturma sonucu hazırlanan ve geçtiğimiz günlerde açıklanan rapor Trump için oldukça karmaşık bir durum ortaya çıkardı. Trump taraftarları bu raporu kendileri için zafer ilan ederken, rakip Demokrat Parti içinden Trump hakkında Kongre soruşturması açılması çağrıları artıyor. Warren'ın çağrısı rapordaki Trump'ın 10 kez adaleti engelleme girişiminde bulunduğu yönünde bulgulara dayanıyor.

  • Dokuz Günlük Ramazan Bayramı Tatili Turizme İlaç gibi Geldi

    Bu yıl Ramazan Bayramı tatilinin uzatılmasının hükümetçe her zamankindençok daha önce ilan edilmesi turizmcilerin yüzünü güldürdü. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, 9 güne çıkarılan Ramazan Bayramı tatilinde 2 milyon kişinin seyahat etmesinin ve 3 milyar liralık ekonomik hacim sağlanmasının beklendiğini bildirdi.

Benzer Haberler