Sosyal Medya

Piyasalar

Haftaya başlarken uzmanlar neler diyor?

IstanbulAnalytics’den piyasa stratejisi:  İki senaryo vermek zorundayız Her raporda – hata payımızın yüksek olduğunu bile bile – okurlarımızla somut bir …

Haftaya başlarken uzmanlar neler diyor?

IstanbulAnalytics’den piyasa stratejisi:  İki senaryo vermek zorundayız

Her raporda – hata payımızın yüksek olduğunu bile bile – okurlarımızla somut bir  piyasa öngörüsü paylaşırız. Maalesef, bu hafta iki senaryo ile çalışmak zorundayız, çünkü  “vaka-bağımlı” bir haftanın eşiğindeyiz.

Kötü senaryoda bu Rapor elimizden çıktıktan sonra, Rusya NATO hedeflerine saldırı düzenler. ABD BM Temsilcisi Nicky Hailey’in dediği gibi bu durumda “Mermiyi namluya sürdük, bekliyoruz”, yani kısasa-kısas evresine adım atarız. Riskli varlıklarda küresel düzlemde panik yaşanır ve ne zaman sona ereceğini de kestiremeyiz.

İyi senaryoda Rusya ya çok zararsız bir hedefe göstermelik bir misilleme yapar ya da geri adım atar. Askeri çatışma riski ortadan kalkar, ama ikinci Soğuk Savaş’ın ekonomik yansımaları fiyatlanır.

Bu fiyatlamada TL cinsinden varlıkların umulandan fazla zarar göreceği kanaatindeyiz. Son iki yılda 100’den fazla yatırımcı toplantısında Türkiye’nin Suriye ikilemini ve uzun vadede savaşa bulaştığımızı  anlattık. Açıkçası kimse bizi ciddiye almadığı gibi, çok nadir bir-iki gün dışında[4] “Suriye riski” de fiyatlanmadı.

Ama Soğuk Savaş başlığı altında Türkiye’nin ABD-Rusya ile ilişkileri (dolayısıyla yaptırımlar konusu) ve oradaki askeri varlığımız çok yakından “zorunlu ders” olarak çalışılacak.  Bir başka deyişle, uzun zamandır var olan, ama yatırımcı radarında takılmayan bir dizi uç senaryolar (tail risk) bir miktar da olsa fiyatlanacak.

Aşırı ısınma ve piyasalarla çatışan AKP söylemi gibi nedenlerle Türkiye pozisyonlarını gönülsüz tutan bir kısım yatırımcının çıkış yapmasını bekleriz. Zaten yılbaşından bu yana sıcak para girişi 2017’ye kıyasla   bayağı azaldı:

Piyasalarda ufak çaplı, fakat zamana yayılan satışların başlamasını bekleriz.

Bu gidişatı durduracak ya da kaçışın temposunu frenleyecek gelişme TCMB’nin “sadeleşme” ve harbi bir parasal sıkılaştırmaya gitmesi olur. Sadeleştirme yani tek politika faizine dönmeyi beklemiyoruz.  Erdoğan’ın henüz TCMB’ye faiz artırma yetkisi verdiğine de emin değiliz.  Fakat bu hafta başlayacak yeni satış evresi ile Erdoğan da ikna olabilir.

Linkteki makaleden göreceksiniz, GOP’ta F/X ve kredi tarafında iştah hala oldukça yüksek. TCMB’nin gerektiğinde sıkılaştırma yapacağı mesajını verdiği bir gelecekte, fırsatçı para Türkiye’ye döner, CDS fiyatları düşer.

Biraz daha uzun vadeye bakarsak, seçimlere kadar TL cinsinden mali varlıklar ya da kredi-mevduat cephesinde iyimser olmamız imkansız. AKP seçim kazanmak için çok güçlü bir ekonomiye muhtaç ve yatırımcıları tedirgin etme pahasına  eldeki her türlü teşvik-destek imkanını kullanacak.  Yıl içinde GOP’a iştahın kademeli olarak düşüp, global faizlerin yükseldiği temel senaryomuzda, TL cinsinden varlıkların prim yapması ya da kredi faizlerinin düşmesi çok zor. Mevduatta ise zayıf TL-yüksek enflasyon ikilisi, vadeyi kısa tutarak kademeli yükselmesi kesin olan faizlerden yararlanmayı gerektiriyor.

IstanbulAnalytics araştırma ürünleri hakkında bilgi almak için ziyaret edin

 

Ak Yatırım’dan  BIST100 ve VIOP Teknik Yorum

BIST100 haftanın son gününde sınırlı yukarı açılışın ardından aşağı eğilimdeydi. Kapanış 109.604 seviyesinde gerçekleşti. BIST’te önemli destek olarak değerlendirdiğimiz 200 günlük ağırlıklı ortalama bölgesi olan 109.372 seviyesi üzerinde kapanışlar korunsa da yükseliş denemeleri halen oldukça zayıf. Kısa periyot için ortalamalarda aşağı eğilim geçerli ve yukarı yönlü hareketin yeniden güç kazanabilmesi için 111.500-114.000 bandının aşılması gerektiğini düşünüyoruz. 111.500 yakın direnci üzerinde bir hareket yükselişin ilk aşamada 114.000 seviyesine kadar devamını sağlayabilir. Bu durumda ancak ortalamalarda da yukarı yönlü değişim oluşabilecek ve saatlik periyot için yön tayini belirginleşebilecektir.

Bu aşamaya kadar olası yükseliş denemelerini sınırlı tepki olarak değerlendirmeye devam edeceğiz. Banka endeksi için ise bir süredir vurguladığımız olumsuz teknik görünüm geçerli durumda. Kuvvetli destek olarak belirttiğimiz 147500-153.000 bandının üst sınırı test edildi ve tepki geldi. Bununla birlikte hareket halen 200 günlük ortalama bölgesi altında. Kısa periyotta iyileşme görmek için 161.200-164.000 seviyesi üzerinde kapanış gerektiğini düşünüyoruz. Bu bant içerİsindeki bir hareket sınırlı tepki olarak kalacaktır. BIST100 için günlük bazdaki ana trend desteğimiz 109.000 civarında bulunuyor. 109.000-108.000-107.200-106.600 destek, 110.500-111.150-112.200-113.500/800 direnç.

VIOP-Teknik Yorum

Nisan vadeli kontratta 130.500 desteği üzerinden başlayan tepki sınırlı da olsa geçerli durumda. Bu kontrat için 135.600-137.200 bandını kısa vadeli iyimserliğe geçiş bölgesi olarak değerlendiriyoruz. Kısa periyotta ortalamalarda yeniden olumlu teknik görünüm sağlanabilmesi için bu bandın aşılması gerekiyor. Bant içerisini sınırlı tepki bölgesi olarak değerlendiriyoruz. Bu bandın aşılamaması ise satış eğilimini daha da güçlendirebilir. 133.400-131.600 belirgin destekler.

 

Işık F/X’den kur analizi

EURUSD:  Hafta sonunda ABD’nin ani bir kararla Suriye rejimine yönelik hava saldırısı gerçekleştirmesi gündeme bomba gibi düştü. Hatırlayacağımız gibi geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘Suriye hazır ol füzeler geliyor’ şeklinde yaptığı açıklamalarla başlayan endişe yine Başkan Trump’ın operasyon tarihi vermediğini belirtmesi ile bir miktar durulmuştu. Yapılan saldırı sonrasında operasyonun bir kereye mahsus olarak gerçekleştirildiğine ilişkin gelen açıklamalar şimdilik piyasa tarafında çok fazla bir etki yaratmasa da gün içerisinde gelecek açıklamalar ve olası tekrardan yapılacak operasyonlar parite tarafında etkili olabilir.

Ayrıca ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Rusya’ya karşı uygulayacağı yaptırımları bugün açıklayacak. Öte yandan geçtiğimiz hafta kapanışında gelen verilere baktığımızda Almanya enflasyon (TÜFE) rakamları piyasa beklentilerine paralel olarak gelirken ABD’de açıklanan İş İmkânları ve Personel Değişim Oranı (JOLTS) ve Michigan Üniversitesi tarafından gelen beklenti anketleri tahminleri karşılayamadı. Bugün ise Euro Bölgesi’nde önemli bir veri akışı bulunmazken ABD’den gelecek Perakende Satışları, New York Empire State İmalat Endeksi ve İşletme Stoklarının yanı FED yetkililerinin açıklamaları önemli olabilir.

Teknik olarak 1.2305 üzeri kalıcılıklarda paritede alış yönlü işlemler hız kazanabilir. Bu durumda 1.2360, 1.2395 ve 1.2450 dirençleri takip edilebilir. 1.2305 altı kalıcılıkta oluşacak Dolar lehine hareketlerde ise 1.2285, 1.2245 ve 1.2215 destekleri izlenebilir.

USDTRY: Hafta sonunda Suriye rejimine yönelik ABD, İngiltere ve Fransa’nın gerçekleştirdiği hava saldırısı şüphesiz ki piyasa tarafında tedirginliğe neden olsa da şuan için saldırının tek seferlik olacağına yönelik açıklamalar kur tarafında etkisini sınırlamakta. Bu saldırı sonrası özellikle Rusya ve İran’ın bölge için vereceği kararlar kritik olacaktır. Bölgede operasyon ihtimalinin tekrardan oluşması TL varlıklarını baskılayabilir.

Öte yandan ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in, ABD’nin Rusya’ya karşı uygulayacağı yeni yaptırımları bugün açıklaması bekleniyor. Konuya dair gelecek açıklamalarda önemli olabilir. Yurtiçi tarafta ise gerek Başbakan Yıldırım’ın gerekse T.C Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın ek sıkılaştırma yapılabileceğine yönelik açıklamaları TL varlıkları için olumlu gelişmeler arasında yer alırken OHAL’in uzatılmasına yönelik hükümet tarafından gelen açıklamalar ise TL’deki baskılayıcı unsurlar arasında yer almakta.

Bugünkü ekonomik takvime baktığımızda yurtiçinden gelecek Sanayi Üretimi, Ocak ayı Çeyreklik İşsizlik Ortalaması ve Mart ayı Bütçe Dengesi TL varlıkları için önemli olabilir. ABD’de ise FED yetkililerinden gelecek açıklamaların yanı sıra Perakende Satışları, New York Empire State İmalat Endeksi ve İşletme Stokları takip edilecek.

Teknik olarak baktığımızda 4.0750 üzeri kalıcılıklar TL varlıkları için risk teşkil etmektedir. Bu durum zaman zaman yukarı yönlü ataklara neden olabilir. 4.0750 seviyesi altında yaşanacak geri çekilmelerde ise 4.0630, 4.0495 ve 4.0365 destekleri takip edilebilir.

GBPUSD: ABD, Fransa ve İngiltere’nin Suriye’deki rejime yönelik gerçekleştirdiği hava operasyonu gündemde şok etkisi yarattı. Saldırı sonrası yapılan açıklamalarda yeni bir operasyonun yapılmayacağına yönelik ibareler bulunurken şuan için krizin diplomasi alanına taşınması piyasa üzerinde etkisini sınırlı kılmakta. Ancak ilerleyen günlerde olası yapılacak operasyonlar ya da gerek Rusya gerekse İran’ın bu konuya verecekleri tepkiler önemli olacaktır.

Öte yandan Boston FED Başkanı Eric Rosengren’in ABD ekonomisinin genel görünümü hakkında yaptığı olumlu açıklamalar önemli hususlar arasında yer aldı.

İngiltere’de ise Brexit Bakanı Davis, Avrupa Birliği ile müzakere edilen herhangi bir nihai anlaşmayı ve 39 milyar Sterlin tutarındaki “boşanma tazminatı” niteliğindeki Brexit ödemesini, “Anlaşmayı gelecekte ticari ilişkilerinin nasıl olacağına ilişkin sağlam bir fikir vermediği takdirde parlamentonun veto edilebileceğini” söyledi.

Bugünkü ekonomik takvime baktığımızda ABD’den gelecek Perakende New York Empire State İmalat Endeksi ve İşletme Stokları takip edilecek. Ayrıca FED yetkililerin konuşmaları da önemli olabilir. Teknik olarak baktığımızda yükselişlerin devamı için 1.4285 direnci önemli olup aşılmasıyla birlikte 1.4305, 1.4345 ve 1.4370 dirençleri takip edilebilir. 1.4285 altı kalıcılıklarda oluşabilecek geri çekilmelerde ise 1.4235, 1.4200 ve 1.4180 önemli.

 

InvestAZ’den altın analizi: Yükseliş Trendinde Yavaşlama Gözleniyor / 1330 Önemli  Destek Seviyesi

Değerli maden yatırımcıların dikkatlerini ABD, İngiltere ve  Fransa’nın Suriye Esed yönetimine karşı düzenlenen saldırıya ve Rusya’ya olası yeni yaptırımlar dahil ABD’den gelebilecek diğer potansiyel adımlara çevirmeleri ile birlikte haftaya sakin başladı.

Sözkonusu saldırı adeta şuuyu vukuudan beterdir sözünü ispatlarcasına geçen hafta içindeki söylentiler kadar piyasaları etkilemiş gözükmüyor. Altın fiyatları şimdiye dek fiyatların önemli bir direnç seviyesi haline gelen 1,360 doların üzerinde tutunamaması ile birlikte bant seyrini koruyor.

Fiyatın 4 saatlik grafikte hareketli ortalamaların ve önemli seviyemizin üzerinde olması ve RSI göstergesinin 50 bölgesi bulunması ile 70 bölgesine yükseliş potansiyeli değerlendirilebilir. Yükselişlerde 1345 – 1350 ve 1357 dolar dirençleri takip edilebilir. Düşüşlerde ise 1340 – 1336 – 1330 seviyeleri destek bölgeleri gündeme gelebilir.

 

A1 Capital: Operasyon Tamamlandı Diyen Trump Sonrası Şimdi Gözler Diplomasi Trafiğinde.!

Geçen hafta Trump’ın attığı 2 tweet piyasaları karıştırdı. BİST 100 endeksi gün içinde 3000 puana yakın değer kaybederken dolar 4.19 seviyesine kadar yükseldi ve altında güvenli liman olası savaş durumu beklentileriyle hafta boyu alıcılı seyir yaşandı. İngiltere ve Fransa’nın desteğini arkasına alan Trump Duma’da kimyasal silah kullanılmadı diye Rusya ya rağmen hafta sonu füze atışlarıyla müdahalesini gerçekleştirdi. Operasyona yönelik Rusya’dan ve İran’dan sert açıklamalar geldi. Ancak Putin’in Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni acil olarak toplantıya çağırması, saldırıya karşı ilk anda askeri bir yanıt verilmeyeceği şeklinde yorumlanırken saldırı sonrasında ABD Suriye’nin geçtiğimiz yıl yapılan saldırıdan ders almadığı için bu operasyonun yapıldığı açıklandı.

Operasyonla ilgili ilginç bir detay ise saldırıda Rusya’nın kontrol ettiği askeri üslerin hiçbir şekilde hedef alınmamış olmasıydı. Rusya’nın karşı müdahale yerine BMGK toplantıya çağırması ardından yaşananların diplomatik yollarla çözülebileceği ve liderlerin uzlaşı arayışında olduğu gibi haber akışıyla olay geçiştirilmeye çalışılsa da NATO’nun operasyonun yanında yer alması sonrası ABD BM Temsilcisinin Rusya’ya yaptırımlar uygulayacağız açıklamaları sonrası Rusya’nın sessizliğini korumasını dikkate alarak    piyasaların bu korkuları atlatmasının kolay olmayacağını   düşünüyoruz.

BİST100 endeksi Cuma günü hafta sonunu riske atmak istemeyen yatırımcıların satışlarıyla 110.000 desteğinin altında kapanış gerçekleştirirken dolar yeni haftaya 4.10 altında 4.0970 seviyesinden başlıyor. Altında ise 1347 dolar ons seviyesinde alıcılı görünüm devam etmekte. BİST100 endeksinde yeni haftada aşağıda 106.700 yukarıda 110.500 bandında hareketler görebilirz.25 Nisanda gerçekleşecek TCMB PPK toplantısında kadar dolarda 4 TL altına çekilmeler zorlaşırken 4.05 önemli destek konumunu devam ettirmekte.TL varlıklar üzerinde hafta boyu Suriye gelişmeleri ve İran Rusya Türkiye arasında yaşanabilecek diploması trafiğinin yanı sıra Macro’nun Astana ile başlayan Soçi ve Ankara ile devam eden görüşmelere Batı’nın da katılması yönündeki açıklamaları nasıl cevap bulacak ve Suriye’de devam eden operasyona dair gelişmeler endekse ve piyasalara yön verecektir.

Önemli bir hatırlatma yapalım ; 25 Ocakta alınan ve 2 Mayıs’ta uygulamaya konulacak olan ihracatçı olmayan şirketlerin döviz cinsi borçlanmasının zorlaştırılması ve şirketlerin kur riskine karşı korunması adımı. Bu konudaki geçiş süreci ve uygulamaya yönelik sınırlı zaman olası hatalar kurlar üzerinde hareketlenmelere neden olabilir. Doğru bir yaklaşım olmakla birlikte konunun uygulamasına yönelik hatalarının kurlarda oynaklığa neden olma riskini olduğunu belirtelim..

Tüm piyasa analizlerini  okumak için tıklayın

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler