Sosyal Medya

Piyasalar

Haftanın teknik analiz ve hisse önerileri

Vakıf Yatırım:  Jeopolitik gerginlik ardından yukarı denemeler sınırlı kalabilir   ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye gerçekleştirdiği hava saldırısı sonrasında normalleşme…

Haftanın teknik analiz ve hisse önerileri

Vakıf Yatırım:  Jeopolitik gerginlik ardından yukarı denemeler sınırlı kalabilir

 

ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye gerçekleştirdiği hava saldırısı sonrasında normalleşme çabaları gözlenen global piyasalar bu hafta veri akışı tarafında, Salı günü ABD ve Çin’de açıklanacak sanayi üretimi verilerine odaklanacaktır. Hafta genelinde ise Fed üyelerinin açıklamaları ve ABD’de bilanço sezonu da takip edilecektir. Avrupa tarafında Zew endeksi, enflasyon, cari denge ve tüketici güveni verisi ön planda olacaktır. Asya tarafında ise Çin’den gelecek 1Ç18 büyüme verisi takip edilecektir. Yurt içi veri akışında ise Perşembe günü TCMB Beklenti Anketi ve Cuma günü tüketici güveni verisi izlenecektir.

Yeni haftaya alımlarla başlayan ve alıcılı seyrini 111.000 üzerine taşıyan BİST, haftanın devamında ise yine Suriye ile ilgili haber akışlarını ve yurt dışı piyasalardaki hareketleri izleyecektir. Jeopolitik tarafta kısmen de olsa azalan gerginliğin sonrasında BİST yükselişini ilk aşamada 112.500 ardından da 114.000 seviyelerine taşıma arayışına girebilir. Ancak, bu yukarı hareketin kur ve faiz tarafı tarafından da desteklenmesi önemli olacaktır. Bu gerçekleşmediği sürece BİST tarafındaki yukarı hareketlerin sınırlı kalabileceği ve gerilemelerde yeniden 109.500- 106.500 aralığına geri dönüş görebileceğimizi düşünüyoruz.

 

Ziraat  Yatırım’dan hisse önerileri

AKBNK: Hisse son bir yıllık güçlü sayılabilecek trend desteğinden tepki  ile karşılaşırken, kısa vadeli düşüş kanalının alt bandında yaşanan savrulma kısa vadeli düşüş trendinin bittiğinin işareti olabilir. Göstergeler tarafında RSI aşırı satım bölgesinin hafif üzerinde yatay desteğinden sekerek 40 seviyesine ulaşırken, MACD çift dip görüntüsü çizmekte. Hisse bu hafta kanal üst bandına doğru hareketlilik gösterebilir.

 

EREGL: Alçalan kanalın üst bandını test eden hisse 20 ve 50 günlük ortalamalarının üzerinde haftayı kapatmayı başardı. Göstergeler tarafında RSI alçalan kendi alçalan trendini yukarı kırarak 50 eşik seviyesinin üzerinde güçlenirken, MACD sıfır çizgisinin hemen altında “al” verdi. Kısa vadeli osilatörler aşırı satıma işaret ederlerken, kanal alt bandından gelebilecek olası satış şu aşamada kar realizasyonu olarak değerlendirilebilir. Hisse, 10,60 seviyesinin üzerinde yükselişini sürdürebilir.

 

TOASO: Dolar bazlı grafikte kanal alt bandında tutunan hisse, yaklaşık bir aylık bir süreçte dönüş formasyonlarından alçalan takoz yaptığını izliyoruz. Halihazırda takoz üst bandı ve aylık ortalamasının hemen altında işlem gören hissede göstergeler pozitif uyumsuzluğu işaret etmekteler. TL cinsi grafikte de göstergelerde de toparlanma devam etmekte. Bu kapsamda, hisse bu hafta yükseliş dalgasına girebilir.

 

Garanti Yatırım: Tahvil ve dövizde görünüm

 

Tahvil Piyasaları: Geçen hafta artan döviz kuru oynaklığı ve jeopolitik riskler, tahvil faizlerinin son dönemde gördüğü en yüksek seviyeleri kaydetmesine neden oldu. İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi %14.70 seviyesine kadar yükselirken, on yıllık tahvil %13.55 seviyesinden işlem gördü. Faizlerin zirve seviyelere ulaşması ile tahvil piyasasında alım ilgisinin arttığı görülürken, hafta ortasından itibaren TL’nin kayıplarını azaltması ve küresel piyasalar genelinde risk algısının normalleşmeye başlaması tahvil piyasasını destekleyen gelişmelerdi. Tahvil piyasalarında TCMB PPK toplantısı öncesinde TL’nin seyri ve jeopolitik gelişmeler takip edilecek. Ancak faizlerde daha anlamlı bir düşüş görülmesi için TL’nin kayıplarını azaltması ve istikrar kazanması gerekecek.

 

Döviz Piyasaları: ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri hafta sonu Suriye’de Şam Hükümetine ait bazı tesislere hava saldırısı düzenlerken, müdahalenin kapsamının oldukça sınırlı kalması ve Trump’tan gelen ‘görev tamamlandı’ mesajı, harekatın küresel piyasalara yansımasını sınırlayacaktır. 25 Nisan’da yapılacak TCMB PPK toplantısında faiz artırımına gidilmesi olasılığının gündeme gelmiş olması, TL’de yüklü kısa pozisyonda bulunan yabancı yatırımcıların TL satış ilgisini sınırlayabilir. TL’nin orta vadeli seyri açısından PPK toplantısı kritik olacak. Toplantı öncesinde kurda oynaklığın normalleştiğini görebiliriz. USD/TL’de henüz kalıcı dönüş görüldüğünü söylemek için erken olabilir. Ancak mevcut seviyelerde döviz alımı konusunda aceleci davranılmamasından yanayız.

 

Tüm strateji raporları için tıklayın

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler