Sosyal Medya

Güncel

YORUM: Ne yapılmalı?

Hükümet dün akşam kurdaki istikrarsızlığa karşı aksiyon planını açıklamaya başladı.  Gün boyunca da yeni tedbirler duyurulacak. Yanılmak isterim, ama bunların…

YORUM: Ne yapılmalı?

Hükümet dün akşam kurdaki istikrarsızlığa karşı aksiyon planını açıklamaya başladı.  Gün boyunca da yeni tedbirler duyurulacak. Yanılmak isterim, ama bunların gittikçe yaygınlaşan paniği yatıştırmaya yeterli olacağı kanaatinde değilim.

 

Çünkü yatırmcı ve bize borç veren bankaların bekledikleriyle, Ankara’nın dünyayı okuması ve   ekonominin işleyişi hususunda kullandığı teoriler çok farklı.

 

Şunlar yapılmazsa panik sürer:

 

  • Ekonomik savaş ve dünyaya meydan okuma söylemi sona ermeli. Bunların tek yararı yerel seçimler öncesi seçmen sadakatini pekiştirmek. Muhalif seçmen, parası olan, iş dünyası, Batı’lı yatırımcı savaş söylemini sevmez. Sonunda kazanacak olsak dahi, savaş olan yere girmez, kaçar.

 

  • ABD ile sorunları çözün. Nasıl yapıldığı umurumda değil. “Papazı” sandala koyup Ege’ye salın, veya İncirlik’i kapatın. Diplomasi sanatı böyle günler için var. Siz ABD’ye karşı büyük zafer peşinde olabilirsiniz ama, ABD onayı olmadan dışardan tek kuruş sermaye gelmeyeceğini bilen zengin vatandaş ve yatırımcılar hızla bankalar ve Türkiye’den kaçıyor.

 

  • TCMB derhal 350-500 baz puan faiz artırsın: “Bu ortamda fayda etmez” diyenler var. Yalan. Psikolojik etkisi harkulade olur. Halihazırda yatırımcı Ankara’nın sorunların farkında olmadığı ve sıkıntılara ideolojik yaklaştığını düşünerek iyice panik yapıyor. TCMB faiz artırımı her şeyden önce bir sinyaldir. Sorunlara ortak bakış açısı oluştuğu ve ilerde daha fazlasının da yapılacağı mesajını verir, rahatlama sağlar.

 

 

  • Rusya-İran-Çin eksenine kayarak macera arayacağınızı ima etmeyin. Başarılı olsanız dahi, paranın geldiği, ticaretin gittiği yer Batı. Onlar da ABD’nin savaş açtığı bu 3 ülkede ortalığın yangın yerine döndüğünü biliyor.

 

  • Mali Kuralı derhal uygulayın. Enflasyonu tek haneye çekip cari açıkları da milli gelirin %4’ne indirecek Mali Kural en az milli gelirin %2’si kadar acil harcama kesintisinden başlar.

 

Sizin bağımszlıktan fedakarlık ve teslimiyetçilik olarak tanımladığınız adımlar, akla dönüş ve rasyonel yönetim becerileridir.  Oksijen soluyan bir dünyada karbondiyoksit soluyarak yaşayamazsınız.

 

Artık tercihler iyi ve kötü değil, kötü ve fecaat arasında. Kol kesmeyi kabullenin.

 

FÖŞ

 

 

Videolarımı seyretmek için YouTube kanalıma abone olun, linki burada.

 

Bu akşamüstü çözüm önerilerini daha detaylı anlatacağım.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler