Sosyal Medya

Güncel

Yine “yeniden” yapılandırma

AVM sektörü sıkıntıda, yeniden yapılandırmalar gündemde

Yine “yeniden” yapılandırma

Yeniden yapılandırmalar, konkordato talepleri hatta şirketlerin iflas açıklamaları son 1 yılda sıkça duyduğumuz şeyler oldu.

AVM sektörünün de yeniden yapılandırmalarla gündeme geldiğini görüyoruz.

Reuters’da yayınlanan haberde görüşlerine yer verilen Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği’nin (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, bankalarla sektör borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda görüştüklerini söyledi.

Bankalarla uzlaşmaları gereken iki kritik unsur bulunduğunu kaydeden Belgü, bunlardan birinin yeniden yapılandırmada yatırımcıların kredi aldıkları dönemdeki eski faizlerin geçerli olması olduğunu söyledi.

Kiralamalarda TL’ye geçiş nedeniyle AVM’lerin ticari değerlerinde de düşüş yaşandığına dikkat çeken Belgü, bu nedenle bankaların ek teminat taleplerinin önüne geçilmesinin de ikinci kritik nokta olduğunu söyledi.

Sektörde yaşanan son gelişmelerin ardından yabancı yatırımcıların artık Türkiye’ye gelmek istemediğini, yerli yatırımcıların yatırım yapmasını da çok zor gördüğünü belirten Belgü, AVM’lerde yatırım döneminin sonuna gelindiğini ve önümüzdeki 5 yıllık süreçte yatırımların ağırlıklı olarak eskiyen AVM’lerin yenilenmesi şeklinde olacağını belirtti.

Yatırımcıların 15 milyar dolar borcu bulunuyor

AVM yatırımcılarının 15 milyar dolar civarı borcu bulunurken, döviz yükümlülüklerine karşın döviz geliri elde edemez duruma gelen AVM’lerin finansal yapısı ile ilgili riskler gündeme geldi.

Belgü, “AVM yatırımcılarının 15 milyar dolar borcu var. Bunlar 5-10 yıl vadeli ve yüzde 80-90’ı dövizle. Bunların böyle borçları varken, önümüzdeki dönemlerde dövizin ne getireceğini bilmiyoruz. Buna önlem alınması için hem devletle hem bankalarla görüşüp birebir çalışma yapmaya çalışıyoruz” dedi ve ekledi:

“Buradaki kritik hususlardan biri, bizim eskiden kullandığımız kredilerin faizleri ile güncel faizlerin çok farklı olması. Yapılacak yeniden yapılandırmalarda eski faizlerin geçerli olması çok önemli. İkincisi de, kiralamalarda TL’ye dönüldüğü için AVM’lerin ticari değerlerinde bir düşüş yaşanıyor. Dolayısıyla AVM yatırımcıları ekstra bir teminat isteme durumu ile karşı karşıya kalabilir. Bunun önüne geçilmesi lazım”

“Yabancı yatırımcı artık gelmek istemiyor. Bu çok net. Türk yatırımcıların yatırım yapmasını da çok zor görüyorum. Finansmanla ilgili büyük riskler var… Halihazırda başlamış projeler devam ediyor ama yeni bir proje yapılması şu an için zor gözüküyor… Önümüzdeki 3-5 sene durağan geçecek gibi görünüyor. Önümüzdeki 5 sene daha büyük yoğunlukla eskiyen AVM’ler yenilenecekler. Ama yeni bir yatırım yapmak şu an için zor.”

Yatırım yapmak zor olsa da AVM cirolarındaki artışın sürdüğünü de belirtti. Belgü, AVM’lerin toplam cirosunun 2017’deki 110 milyar liradan bu yıl 130 milyar liraya yükseldiğini ifade etti. Belgü, AVM cirolarının 2019’da enflasyon oranının 2-3 puan üzerinde gerçekleşmesini öngördüklerini söyledi. AYD verilerine göre, üçüncü çeyrekte AVM’lerde metrekare başına düşen ortalama cirolar enflasyondan arındırılmadan yüzde 27.9’luk artış kaydetti.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler