Sosyal Medya

Güncel

UBS: TCMB 25 Ekim Toplantısında Faiz Artırabilir

UBS’in UBS`in Türk bankacılık analisti Bob Kommers,  TCMB’den 25 Ekim toplantısında enflasyonu kontrol altına alma ve Türk Lirası’nda istikrarı sağlama…

UBS: TCMB 25 Ekim Toplantısında Faiz Artırabilir

UBS’in UBS`in Türk bankacılık analisti Bob Kommers,  TCMB’den 25 Ekim toplantısında enflasyonu kontrol altına alma ve Türk Lirası’nda istikrarı sağlama adına bir faiz artırımı beklediklerini vurguladı.

Türk Bankalarını İki Gelişme Test Edecek

UBS analisti Kommers, Türk bankalarının önümüzdeki dönemde iki gelişme ile test edileceklerini ifade etti. İlk gelişmenin 25 Ekim’de yapılacak TCMB Para Politikası Kurulu toplantısı olduğunu belirten Kommers, ikinci gelişme olarak ise yıl sonuna kadar çevrilmesi gereken 1-1,5 milyar dolar tutarında kredi olduğuna dikkat çekti.

UBS’in Daha Önceki Notunda, ABD Tahvil Faizleri Ve Petrol Fiyatları Uyarısı Yapılmıştı

UBS analistleri Gyorgy Kovacs ve Bhanu Baweja, müşterilere yazdıkları notta, TCMB’nin faiz artışına rağmen TL’nin hala yeterince cazip olmadığını belirtti. Notta, Türkiye’de 2014 ve 2017 yıllarının başlarında gerçekleşen faiz artışlarının ardından ABD tahvil faizlerinde gerçekleşen düşüşün bu sefer olmasının pek mümkün olmadığı ifadesine yer verilerek artan petrol fiyatlarının Türkiye cari açığı üzerinde daha fazla baskı yapacağı kaydedildi. UBS’in tahminlerine göre, Türkiye’de cari açık, GSYİH’nin %6.7’sine ulaştı.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler