Sosyal Medya

Güncel

Türk Lirasında Değer Kaybı Hızlanıyor

Beklentilerin oldukça üzerinde açıklanan enflasyonun etkilerine ABD tahvil faizindeki yükseliş ile gelişmekte olan ülke para birimlerinin düşüşü eklenince Türk Lirası’ndaki…

Türk Lirasında Değer Kaybı Hızlanıyor

Beklentilerin oldukça üzerinde açıklanan enflasyonun etkilerine ABD tahvil faizindeki yükseliş ile gelişmekte olan ülke para birimlerinin düşüşü eklenince Türk Lirası’ndaki değer kaybı günlük bazda %2.40’ı aşarak DolarTL’de 6.20 seviyelerinin test edilmesine neden oldu. Türkiye’nin 5 yıllık CDS primi 413,89 puana yükseldi.

Tahvil Faizleri Yükseliyor

Türkiye 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi 13 Eylül’den bu yana ilk kez %20 seviyesini aştı. 10 yıllıkların faizler 67 baz puan artıda ve %20.06 seviyesinde. 2 yıl vadelilerin faizi günlük işlemlerde 32 baz puan artarak %26.38 seviyesinde bulunuyor.

ABD 10 yıllık tahvil faizinin Temmuz 2011’den bu yana en yüksek seviyeye çıkması da bugün gelişen ülke para birimlerine baskı yapıyor.  Bugün çoğu gelişen ülke para birimi dolar karşısında değer kaybediyor. Güney Kore Won’u ve Tayland Bahtı’nda değer kaybı %1’in üzerinde.

İLGİLİ HABERTahvil Faizlerindeki Yükseliş Endekste Baskı YaratabilirTahvil Faizlerindeki Yükseliş Endekste Baskı Yaratabilir

Borsa İstanbul’da Satış Baskısı Sürüyor

Yatırımcılar, Londra ve New York’ta işlem gören Türkiye hisse exchange traded fonlarında (ETF) Çarşamba günü 17.3 milyon dolarlık alım yaparak 17 Ağustos’tan bu yana en büyük girişi gerçekleştirdi.

New York’ta işlem gören iShares MSCI Turkey ETF’sine söz konusu dönemde 6.97 milyon dolarlık giriş olurken Londra’da işlem gören iShares MSCI UCIT Turkey ETF’sine 7.95 milyon sterlinlik (10.3 milyon dolar) giriş gerçekleşti.

Borsa İstanbul (BIST) 100 Endeksi dün günü %1 düşüşle kapatırken bugün de %1.55’lik gerileme ile 95.682 seviyesinden işlemler devam ediyor.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler