Sosyal Medya

Güncel

TCMB’nin Ve Avrupa Merkez Bankası’nın Kararları Takip Edilecek

TCMB’nin ve Avrupa Merkez Bankası’nın Faiz Kararları Takip Edilecek Dün Avrupa gösterge endeksi STOXX 600, Euro Birliği sanayi üretimi verisinin…

TCMB’nin Ve Avrupa Merkez Bankası’nın Kararları Takip Edilecek

TCMB’nin ve Avrupa Merkez Bankası’nın Faiz Kararları Takip Edilecek

Dün Avrupa gösterge endeksi STOXX 600, Euro Birliği sanayi üretimi verisinin beklenti altında kalmasına rağmen, %0,47 genişleyerek 377,08 Euro’dan işlem gördü. ABD ve Çin arasına olası müzakere olayı EURUSD paritesini 1,1623$ seviyesine kadar destekledi. 10 yıllık Almanya getirisi %0,96 azalarak %0,412 seviyesine geriledi. Avrupa vadeli kontratlarının da güne pozitif seyirle başladığı görülüyor. TCMB faiz ve para politikası kararı piyasa oyuncuları tarafından takip edilecektir. TSI 14:45’te ise AMB kararları piyasaların odak noktasını oluşturuyor.

Ticaret savaşında tansiyonun azalmasının etkisi ABD endekslerinde sınırlı kaldı. Karışık seyirle kapanan ABD endekslerinde Russell 2000 ve Nasdaq gerilerken NYSE ve S&P 500 yükseliş kaydetti. DJA ise yatay seyirle günü sonlandırdı. Ticaret müzakerelerinin başlayacak olması üzerine ABD Dolar endeksi tekrardan 95,00$’ın altına inerek 94,89$’dan alıcı buldu. Dün gerçekleşen 10 yıllık tahvil ihale getirisinin %2,957 olmasından sonra ABD 10 yıllıkları %2,966 seviyesine yükseldi. Oynaklık göstergeleri 13,14$ ve 11,32$’dan fiyatlanmış olmasına rağmen S&P 500 vadeli kontratı %0,78 yükselerek 14,18$’dan işlem görüyor. Kanada’nın NAFTA müzakerelerini sürdürmeyecek olması ve aracı kurumların (Morgan Stanley) “ABD piyasalarında düşüş trendi başladı” açıklamaları oynaklık göstergelerindeki yükselişi destekleyebilir.  ABD vadelilerinde ise bugün satıcılı seyrin ağır bastığı görülüyor.TSI 15:30’da ABD TÜFE ve istihdam verileri takip edilecek haber akışı arasında yer alıyor.

ABD – Çin müzakerelerinin başlama olasılığıyla iShares MSCI EEM fonu %0,51 değer kazanarak 41,44$’a yükseldi. iShares MSCI Japonya dışında bütün Asya fonu %0,36 kazançlarını genişleterek 66,02$’dan işlem gördü. Faiz artırımı ihtimalinin piyasaya destek olacağının fiyatlamasıyla iShares MSCI TUR fonu da %1,31 kazançlarını genişleterek 20,96$’dan fiyatlandı.

Asya Tarafında Pozitif Seyir Hakimdi

Asya tarafında bugün çoğunlukla pozitif seyrin hakim olduğu görülüyor. Singapur ve Avusturalya endeksleri ise satılanlar arasında yer alıyor. 10 senelik Japonya getirisi %0,111’den alıcı buluyorken 10 senelik Çin getirisi %3,688’e gerilemiş durumda. USDJPY 111,44 Yen ve USDCNY 6,84 Yuan’dan işlem görüyor.

PPK Toplantısı Bekleniyor

Düne pozitif başlayan endeks %0,18 değer kaybederek 92.227,37 TL’den kapandı. Bugün PPK toplantısı ve açıklamaları hem yurt içi hem de yurt dışı piyasa oyuncuları tarafından izlenecektir. Beklenti ise Merkez’in faiz arttıracağı yönünde. Fakat, yakında yerel seçimlerin olması nedeniyle ekonomideki büyümeyi devam ettirmek için Merkez’in faiz arttırmama ihtimalini de göz önünde bulundurmak gerekiyor. USDTRY 6,37 TL ve EURTRY 7,41 TL’ye kadar gerilemiş durumda. Bugün endeksin yataya yakın pozitif açılış yapma olasılığı oldukça yüksek.

Türkiye’nin Risk Priminde Yükseliş Devem Ediyor

Makro verilere bakacak olursak Türkiye risk priminde yükseliş devam ediyor. 522,73 puana kadar genişleyen risk priminin ve Türkiye varlıklarının değerlerinin yönünü belirleyici unsur Merkez’in faiz kararı olacaktır. Beklentiye paralel bir hareket TL varlıklara olumlu yansıyabilir.

İran’a konulan ambargolar sebebiyle petrol talebine yetecek kadar arzın azalmasından dolayı petrol fiyatlarında yükseliş trendi görülüyor. Brent petrol 79,34$’dan ve WTI ham petrolü 69,91 $’dan fiyatlanıyor.

Can Ilker

Ekonomist

Makro Araştırmacı / Analist

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler