Sosyal Medya

Güncel

Şimşek’den deprem yaratacak iddia:  Şirketler  para kaçırıyor

Yurt dışına para kaçırma suçlamasını ilk kez Başkan Erdoğan yaptı, ama arkasını doldurmadı. Konu sonra da gündemden düştü. Dün FOX…

Şimşek’den deprem yaratacak iddia:  Şirketler  para kaçırıyor

Yurt dışına para kaçırma suçlamasını ilk kez Başkan Erdoğan yaptı, ama arkasını doldurmadı. Konu sonra da gündemden düştü. Dün FOX TV’de bir söyleşi yapan Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise bazı şirketlerin yurtdışına para çıkardığı iddiasını tekrarladı, fakat isim vermedi. Tüm özel sektörü  töhmet altında bırakan, vatandaşta “dövizlere el koyacaklar” tür kaygılara neden olan bu tür söylemlerin ya açıklığa kavuşması, ya da susulması lazım. ParaAnaliz  konuyu araştırınca, gerçekten de yurtdışına bir miktar para transferi yapıldığına dair donelere erişti,  ama resmi verilerde izini bulamadı.

 

Şimşek ne dedi?

 

İşadamlarının yurtdışına para kaçırdığı iddiaları gündemdeki yerini korurken Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten bomba bir iddia geldi. Şimşek, “İsim vermek istemiyorum ama bazı şirketler 3-5 milyar dolara yurt dışından şirket almış” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da geçtiğimiz haftalarda “Yurtdışına para kaçıranlar olduğunu duyuyoruz” diyerek o isimleri uyarmıştı.

 

Önemle not edelim, yurtdışında şirket almak kanuna aykırı bir eylem değil. Yurtdışında satın alınan, mal, hizmet, mali varlık veya şirketi gerçek değerinin üstünde beyan ederek  para transfer etmek suça  girer.

 

Yurtdışına para kaçıyor mu?

Basın taramamızda, bu konuda en detaylı ve inandırıcı makaleyi 4 Haziran’da DÜNYA Gazetesi yazarı Kerim Ülker “Battık’ diyenin peşine düşüyorlar: ‘Her yıl 3-4 milyar dolarlık para kaçıyor’ başlığıyla masaya yatırdığını tespit ettik. Makaleden kritik paragrafları paylaşalım:

 

Öztunç’un (Özgün Hukuk Bürosu’nun kurucularından Av. Dr. Özgün Öztunç) verdiği bilgilere göre son yıllarda oldukça sık rastlandığı üzere, özellikle banka ve finans kuruluşlarına büyük borçları bulunan pek çok şirket ve şahıs, malvarlığından yurt dışında 3’üncü kişi veya şirketlere para çıkışı yapıyor, off shore merkezlerine bağlı şirketler kurarak yahut kurulu şirketler üzerinden bu coğrafyalara para çıkışı ve malvarlığı aktarımı gerçekleştiriyor, alacaklılardan mal kaçırma kastıyla muvazaalı malvarlığı aktarımları yapıyor.

Bu durum, yurtdışı alacak takibini daha da önemli kılıyor. Bu anlamda, yurtdışında alacak takibindeki öncelikli iş; kapsamlı malvarlığı araştırması ile borçlunun hangi ülkede malvarlıklarının olduğunun tespit edilmesi (asset tracing).

Bu işlemin ardından tespit edilen malvarlıklarına tedbir koydurmak sureti ile o ülkede yasal süreçlerin başlatılması . Daha sonra da Türkiye’de kesinleşen yargı kararları veya icra takiplerinin o ülkede tenfizinin sağlanması ile malvarlıkları üzerinde yapılan başkaca muvazalı tasarruflar var ise bunlar için iptal davalarının açılması, tüm bu yollar ile borçlunun malvarlığının bulunduğu ülkede icra edilebilir mahkeme kararları alınması…

 

Resmi verilerde izi yok….

FAKAT…..yurtdışına bu kadar para eğer çuval veya konteyner içinde kaçmadıysa, bir yerlerde kaydı olması lazım. Resmi verilerde yok. TCMB’nin Nisan ayı ödemeler dengesi istatistiklerini inceleyen Iş Bankası Araştırma şu satırları kaleme aldı:

“Öte yandan 12 aylık kümülatif cari açığın finansmanına net hata ve noksan kaleminden 12,9 milyar USD’lik bir katkının gelmesi dikkat çekti”.

 

 

 

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler