Sosyal Medya

Güncel

“Sarı Yelekliler” istediklerini alıyor mu?

Fransız hükümetinden dün ve bugün gelen açıklamalar "Sarı Yelekliler" olarak bilinen protestocuların istediklerinden bir kısmı hakkında hükümetin adım atmaya başladığını gösteriyor

“Sarı Yelekliler” istediklerini alıyor mu?

Fransa’da 17 Kasım’dan bu yana süren ve giderek şiddetini artıran “Sarı Yelekliler”in protestoları dikkat çekmeye devam ediyor.

Komşu ülkelere yayılan ve Macron hükümetine dair memnuniyetsizlerle yola çıkılan protestoların Fransız ekonomisi üzerinde etkili olabileceği endişelerinin son günlerde yükseldiği hissediliyor.

Akaryakıt vergilerine gelen zamların bardağı taşırdığı söylenirken aslında Macron yönetimine dair bir süredir biriken öfkenin yansıması olduğunun altı çiziliyordu. Bu öfkenin nedenlerinden biri de Macron yönetiminin servet vergisini azaltan uygulama idi. Üç neden bu protestolar esnasında öne çıktı. Zenginin daha da zengin olacağı uygulama özellikle düşük gelir gruplarını rahatsız etmişti. Bir de üzerine işten çıkarılmaları kolaylaştıran yasalar onaylanınca, ek vergiler gelince Fransızlar sokağa dökülmüştü.

Bu protestoları takiben dün Fransa Başbakanı Edouard Philippe düzenlediği basın toplantısında Sarı Yeleklerin protesto ettiği akaryakıta ve elektriğe getirilen ek vergilerin altı ay süre ile askıya alındığını duyurmuştu.

Reuters haberine göre, bugün de Fransa Hükümet Sözcüsü Benjamin Griveaux, RTL radyosuna yaptığı açıklamada yapılan son değişikliğin işe yaramaması durumunda varlık vergisi uygulamasının tekrar gözden geçirileceğini belirtti ve “Aldığımız karar işe yaramıyorsa, durum iyiye gitmiyorsa değiştiririz, aptal değiliz” dedi.

Fransa hükümeti, ‘ISF’ olarak bilinen varlık vergisi kapsamındaki mülk ve emlak varlıkları vergisini düşürmüştü.

Ancak bu değişiklik Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ‘Zenginlerin Cumhurbaşkanı’ olarak anılmasına neden olmuş ve ‘ülkenin zengin vatandaşlarının vergi yükünü hafiflettiği’ yönünde eleştirileri birlikte getirmişti.

Ek olarak Macron’un medyada ve halka diyaloglarında da üstten bakan bir tavır sergilediğinin Fransız medyasında daha önce eleştirildiğini görmüştük.

Protestolarla cumhurbaşkanı Macron ve hükümete ilişkin geniş çaplı talepler dile getiriliyor. Şimdilik iki konu üzerinde gelen açıklamaların devamı gelecek mi veya isyancılar elde ettikleriyle tatmin olacak mı takip etmeye devam ediyor olacağız.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler