Sosyal Medya

Güncel

Rusya Merkez Bankası Faizi 25 BP Artırarak %7.50’ye Yükseltti

Ek Faiz Artırımlarının Gerekliliği Değerlendirilecek Rusya Merkez Bankası Faizi 25 bp artırarak %7.50’ye yükseltti. En son Reuters anketine göre, yakın…

Rusya Merkez Bankası Faizi 25 BP Artırarak %7.50’ye Yükseltti

Ek Faiz Artırımlarının Gerekliliği Değerlendirilecek

Rusya Merkez Bankası Faizi 25 bp artırarak %7.50’ye yükseltti. En son Reuters anketine göre, yakın zamanda satış baskısı altında kalan Ruble kaynaklı riskler göz önüne alınarak merkez bankasından yakın gelecekte para politikasını sıkılaştırabileceğine dair bir uyarı beklense de, piyasa politika faizinin %7,25’te tutulmasını bekliyordu.Bloomberg anketine katılan 42 ekonomistin sadece ikisi faiz artırımı öngörürken, kalan 40 ekonomistin beklentisi sabit bırakılacağı yönündeydi. Politika yapıcılar “Ek faiz artırımlarının gerekliliğinin değerlendirileceğini” belirtti.

IMF’nin bu yıl %1,7 büyümesini beklediği Rus ekonomisinde risklerin genellikle jeopolitik kaynaklı olacağı görüşünde. Ekonomik yaptırımların etkisi de daha sürecek. Geçen yıl %16,7’lara çıkan enflasyon oranı, şimdilerde %3,1 seviyesinde bulunuyor.

IMF: Yakın Gelecekte Faiz İndirimi Olası 

Uluslararası Para Fonu IMF’nin yaptığı açıklamaya göre, Rusya manşet enflasyonunu hedef  %4’ün altında tutmayı ve enflasyonist baskıları yönetmeyi başarırsa bu durum ekonomik büyümesine alan açacak faiz indirimlerini mümkün kılmakta. Rusya Merkez Bankası, bugün (cuma günü) faiz oranlarını gözden geçirecek.  Bankanın ruble ve devlet tahvillerindeki son satışlardan kaynaklanan riskleri de ele alması bekleniyor.

İLGİLİ HABERGözler Rusya Merkez Bankası’nın Kritik Faiz KararındaGözler Rusya Merkez Bankası’nın Kritik Faiz Kararında

Glazyev: Merkez Bankası Ruble’nin İstikrarını Sağlamak İçin Anayasal Yükümlülüklerini Yerine Getiremedi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ekonomi Danışmanı Sergey Glazyev, Rus Ruble’sindeki zayıflık nedeniyle Rusya Merkez Bankası’nı eleştirerek, “Değer kaybını etkileyen ana unsur, Merkez Bankası’nın, Ruble’nin istikrarını sağlamak için anayasal yükümlülüklerini yerine getirememesidir.” açıklamasında bulunmuştu.

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler