Sosyal Medya

Güncel

Merkez enflasyon hedefini korudu

TCMB 2019 yılına ilişkin "Para ve Kur Politikası" metnini yayınladı

Merkez enflasyon hedefini korudu

TCMB 2019 yılına ilişkin yayınladığı “Para ve Kur Politikası” metninde enflasyon hedefini korudu.

TCMB enflasyon hedefinin hükümet ile varılan mutabakatla uyumlu yüzde 5’te korunduğunu; para politikasının ise enflasyonu bu hedefe kademeli yaklaştıracak şekilde oluşturulacağını belirtti.

Metinde önümüzdeki yıl da sekiz Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı gerçekleştirileceğine, bankanın temel amacının fiyat istikrarını sağlamak olduğuna, dalgalı döviz kuru rejimi uygulamasına devam edileceğine de dikkat çekildi.

TCMB’nin herhangi bir kur hedefi yok vurgusu

Açıklamada, “Banka döviz kuru gelişmelerini ve buna dair her türlü risk faktörünü yakından takip etmeye, gerekli önlemleri almaya ve ilgili araçları kullanmaya devam edecek” denildi.

TCMB’nin nominal ya da reel herhangi bir kur hedefi olmadığına dikkat çekilen metinde, döviz kurunun iktisadı temellerden belirgin şekilde kopması veya aşırı oynaklıkların finansal istikrara dair risk oluşturması halinde bu duruma “kayıtsız kalınmayacağı” da belirtildi.

Metinde bankanın ana fonlama aracı olarak haftalık repo ihalelerinin kalacağı ifade edilirken, 2018 yılı için nominal 16 milyar TL olarak belirlenen TCMB Açık Piyasa İşlemleri portföy büyüklüğünün, ilave alım seçeneği saklı kalmak kaydıyla, 2019 yılında nominal 18.9 milyar TL olarak belirlendiği söylendi.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler