Sosyal Medya

Güncel

May kontrolü kaybetti

Theresa May Avam Kamarası'nda oldukça zorlu bir gece yaşadı, İngiliz Parlamentosu'ndan Brexit taslağına onay almasına ise çok düşük bir ihtimal gözüyle bakılıyor

May kontrolü kaybetti

Theresa May Brexit yolunda Parlamento’nun kontrolünü kaybediyor. Brexit anlaşması konusunda önce kendi kabinesinden ardından da Avrupa Komisyonu’ndan onay alınca moral bulan May için en zor engel kuşkusuz Parlamento’dan onay alma konusu. Ve bu yolda 3 kritik oylamayı da kaybetti.

Theresa May bir İngiltere Başbakanı’nın son 40 yılda Avam Kamarası’nda yaşadığı en kötü geceyi geçirdi. İngiltere Başbakanı Theresa May, Brexit’in son şeklini belirleme aşamasında İngiliz Parlamentosu ile bir güç mücadelesine girmiş durumda. Drama gibi geçen Salı gününde Avam Kamarası’ndaki üç önemli oylamayı kaybetti ve Avrupa Birliği ile yaptığı anlaşmayı onaylatmaya çalışırken aslında elinin ne kadar zayıf olduğunu da bir kere daha göstermiş oldu.

Sonuç olarak Parlamento gelecek hafta ayın 11’indeki final oylamasında May’in çıkış anlaşmasını reddederse -ki neredeyse kesin olarak böyle gözüküyor-  İngiltere’nin “B Planı”nın ne olacağına karar verme potansiyeline sahip olacak. Başbakan’ın istediği tabii ki bu değildi.

Şu anki sonuçlar Parlamento üyelerinin, bloğun tek pazarında potansiyel olarak yer almak da dahil olmak üzere daha yumuşak bir geri çekilmeyi ve hatta Brexit’i tamamen durdurmaya teşebbüs etme olasılığını artırıyor. Önümüzdeki haftalarda ivme kazandırabilecek bir seçenek, halkın ilk kararını bozmasına izin veren ikinci bir referandum seçeneği olabilir.

Tory milletvekili Dominic Grieve, May’in Salı günkü yenilgilerinden birinin baş aktörlüğünü yaptıktan sonra yaptığı açıklamada, “Halkın iradesini yansıtan Meclis’in iradesi artık daha fazla göz ardı edilemez” dedi. “Parlamento şimdi kontrolü ele geçirmeli ve son kararı halka geri vermelidir, çünkü sonunda, sadece halk bunu çözebilir.”

Ancak Avam Kamarası Andrea Leadsom’un Liderine göre, bu kritik oylama, anlaşmasız Brexit seçeneğini ortadan kaldırmadı. BBC Radyo’ya Çarşamba günü verdiği demeçte, “Herhangi bir sonuç için yeterli çoğunluğun bulunmadığı Parlamento’nun bu konu hakkında söyleyecekleri bitmemiştir” dedi.

Parlamento, 11 Aralık’ta, May ve AB’nin Kasım ayında uzlaştığı 585 sayfalık geri çekilme anlaşmasını kabul edip etmeme konusunu oylayacak. May hükümetindeki çok az sayıda yetkili kazanma şanslarının olduğunu düşünürken, bazı Muhafazakar milletvekilleri çok ağır bir mağlubiyet öngörmekteler.

Eğer haklı çıkarlarsa, Birleşik Krallık bir anlaşma olmaksızın AB’den ayrılmak zorunda kalabilir ki geçtiğimiz hafta hem İngiltere Merkez Bankası hem de Hazine bu seçeneğin ekonomiye vuracağı ağır darbe konusunda uyarılarda bulunmuştu.

BoE analizine göre anlaşmasız boşanma durumunda ev fiyatları yüzde 30 oranında Pound ise yüzde 25’e kadar değer kaybedebilir. İşaretler May’ın planı için iyi değil.

İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, yönettiği resmi muhalefetin önümüzdeki haftaki oylamada hayır oyu vereceğini söyledi. Parlamento’nun her tarafından anlaşmaya yönelik itirazlar ve eleştiriler duymak mümkün. Bunlardan biri, hükümete 13 yıl süren sadakatini sona erdireceğini ve anlaşmaya karşı oy kullanacağını söyleyen eski Muhafazakâr Şefi Whip Mark Harper idi.

Harper Başbakan’dan önümüzdeki hafta yapılacak oylamadan önce Brüksel ‘e geri dönmesini ve Brexit’çileri yatıştırmak için Kuzey İrlanda konusundaki metni değiştirmeye çalışmasını istedi. BBC Radyosu’na Çarşamba günü yaptığı açıklamayı “Başbakan Muhafazakar meslektaşların görüşlerini dinlediyse, anlaşmanın önümüzdeki hafta kabul yönünde oylanmayacağını ve değişmesi gerektiğini biliyordur” diye tamamladı.

Kilit oylamaları kaybetti

May’in azınlık Tory hükümetini desteklemede resmi bir rolü olan Kuzey İrlanda’nın Demokratik Birlikçi Partisi bile Başbakan’ı desteklemiyor. Brexit’te hızla gelişen gelişmelerin bir günü: AB’nin en üst mahkemesi Adalet Divanı’ndan gelen bir danışma görüşü, Birleşik Krallık’ın tek taraflı olarak Brexit’i tersine çevirebileceğini belirtti.

50. Madde konusunda görüş bildiren üst mahkeme yeni bir referandumun yapılabilirliği konusundaki yolu açmış oldu.

May, onu Hükümet’in Brexit konusunda aldığı gizli hukuksal görüşü açıklamak zorunda bırakacak iki Avam Kamarası oylamasını kaybetti.

Parlamentoyu hor görmekten sonra – bir hükümete karşı benzeri görülmemiş bir suçlama – Çarşamba günü yasal dosyayı açıklayacağına söz verdi.

Başbakan daha sonra daha da önemli olabilecek üçüncü oylamayı kaybetti: Parlamentoya, beklenildiği üzere, 11 Aralık’taki oylamada onaylanmasının başarısız olması halinde, nihai Brexit anlaşmasını şekillendirme yetkisi verildi.

Yenilgiden kısa bir süre sonra konuşan May, cesur bir ifade takınarak meslektaşlarına, “uzlaşma” planını desteklemek veya AB’yi 2016 referandumunda bırakmayı seçen seçmenlere ihanet etmek arasında bir seçim yapmaları çağrısında bulundu.

Merkezdeki figür May Meclis’te yaptığı konuşmada “Bu anlaşmanın mükemmel olduğunu söylemiyorum – asla olmayacak. Ama Mükemmel Brexit arayışının İngilizler için iyi bir Brexit’i önlemesine izin vermemeliyiz.” açıklamasında bulundu.

May’in Salı günü yenilgiye uğraması sayesinde, Başbakan’ın önümüzdeki hafta Avam Kamarası’ndan anlaşmayı geçirememesi durumunda Parlamentonun B planını nasıl şekillendireceğine karar verecek olan yine Meclis Başkanı Bercow olacak.

Brexit olmaması olasılığı güçlendi

JP Morgan AB Adalet Divanı’ndan gelen açıklamalar sonrasında ikinci bir referandum olasılığına dair beklentilerini güçlendirdiklerini açıkladı. Ve önceden %20 olasılık verdikleri Brexit olmaması olasılığını şimdi %40’a yükselttiklerini belirtti.

Anlaşmasız bir Brexit olasılığını ise %10’dan %20’ye çıkarttıklarını açıkladı. Buna karşılık anlaşmalı bir Brexit olma olasılığı ise aşağıya çekildi.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler