Sosyal Medya

Güncel

Maaş yetmiyor

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun araştırması maaşların yoksulluk sınırında yaşanan artışlar karşısında eridiğini raporladı

Maaş yetmiyor

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun araştırması, hayatın pahalılaşmasıyla birlikte açlık ve yoksulluk sınırının arttığını, buna karşın maaşların yetmediğini ortaya koydu.

Sendikanın Ar-Ge birimi, dört kişilik ailenin dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için tüketmesi gereken gıda miktarlarını esas alarak belirlediği açlık sınırı ile diğer ihtiyaçlarını yoksunluk hissi duymadan karşılayabilmesi için yapması gereken gıda dışındaki harcamaları esas alarak ocak ayı rakamlarını hesapladı.

Diken’de yer alan habere göre bu ayki açlık sınırı 29 liralık artışla 1907 lira olarak kayda geçti. Toplam harcamalarda ise önceki aya 73 liralık bir artış var.

Haberin devamında detaylar şu şekilde yer aldı:

Yoksulluk sınırı yükseldi

Zorunlu gıda harcamaları ve gıda dışı harcamaları gösteren yoksulluk sınırı da ocakta önceki aya göre 7 bin 201 liradan 7 bin 273 liraya yükseldi.

Yoksulluk sınırı geçen yıl ocak ayı sonunda 6 bin 473 lira olarak gerçekleşmişti.

Yıllık artışlar

Ocak ayında açlık sınırı bir önceki aya göre yüzde 1.52, gıda dışı harcamalar yüzde 0.83 ve yoksulluk sınırı da yüzde 1,01 oranında artış kaydetti. Ocak sonu itibariyle son bir yıllık dönemde ise açlık sınırı yüzde 17, gıda dışı harcamalar yüzde 10.8 ve yoksulluk sınırı da 12.4 oranında da artış kayda geçti.

‘Maaş yetmiyor’

Hal böyleyken sendika, maaşların artışlar karşısında eridiğini raporladı: “Açlık sınırının yüzde 1,5, yoksulluk sınırının ise yüzde 1,01 oranında arttığı ocak ayında kamu çalışanları ile emeklilerin maaş ve aylıklarına sadece 2017 yılının son altı ayındaki enflasyonu karşılayacak şekilde yüzde 5.69 oranında zam yapılmıştı. Kalkınma Bakanlığı’nın verilerine göre bu zamla birlikte ortalama memur maaşı 163 lira artarak 2 bin 889,5 liradan 3 bin 54 liraya yükseldi. Ortalama memur maaşına yapılan 163 liralık zammın 73 lirası daha yılın ilk ayında eridi. Ortalama memur maaşı yoksulluk sınırının ancak yüzde 42’sini karşılayabilecek bir düzeye geriledi. Ocak ayında yapılan zamla birlikte en düşük devlet memuru maaşı da 140 lira artarak 2 bin 614 liraya yükseldi. Yapılan zammın yarısından çoğu yılın ilk ayında yoksulluk sınırında yaşanan artış karşısında eridi.”

Gıda fiyatları el yakıyor

Sendikanın araştırması, hayatın bir yılda nasıl pahalılaştığını da ortaya koydu.

Buna göre anne-baba ve çocuklardan oluşan dört kişilik bir aile dengeli beslenebilmek için Ocak 2017’de 1629 lira 70 kuruş harcamalıydı. Ancak artan fiyatlar nedeniyle aynı aile bu yılın ocak ayında 1907 lira 40 kuruş harcamak zorunda.

Gıda fiyatlarındaki artışta yüzde 76’yla süt ve yoğurt başı çekti. Geçen yıl bu kalemde 183 liralık harcama yeterken, bu yıl ortalama 322 lira harcamak gerekiyor. Et fiyatı da bir yılda 489 liradan 569 liraya yükseldi. Ekmek, meyve, peynir, reçel ve makarnada artış; soğan, kuru bakliyat ve zeytinde düşüş var.

Yoksulluk sınırı hesabında da en büyük gider kaleminin ulaştırma olduğu görüldü. Buna göre bir aile ulaştırmaya Ocak 2017’de 1 lira 28 kuruş harcarken, rakam bu yıl ocakta 1193 liraya yükseldi. Gıda dışı harcama kalemlerinin hiçbirinde düşüş görülmedi.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler