Sosyal Medya

Ekonomi

Kim’in sözü Dolar’a yaradı

ABD Lideri Trump ile Kuzey Kore Lideri Kim arasındaki tarihi buluşmanın sonuçları ve piyasalardaki etkileri günün ilgi odağı

Kim’in sözü Dolar’a yaradı

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile gerçekleştirdiği tarihi zirve piyasanın ilgi odağındaydı.

G7 zirvesinden olaylı bir biçimde ayrılan Trump yüzünü Asya’ya döndü. Geçtiğimiz hafta Japon lider Abe ile de görüşen Trump’ın çok uzak olmayan bir geçmişte birbirlerine savaş tehditleri savurdukları Kuzey Kore Lideri Kim ile oldukça ılımlı bir görüşme gerçekleştirmesi Trump’ın ileriye yönelik planlarına dair öngörüleri hepten karıştırdı.

“Nükleer silahsızlanma” sözü damga vurdu

Trump ile Kim’in bu sabahın ilk saatlerinde Singapur’da başlayan tarihi zirvede yaptığı baş başa görüşmeye ilişkin ilk izlenimler havanın pozitif olduğuna işaret ediyordu. Zaten toplantıdan sonar yapılan basın toplantısından gelen mesajlar da bu yönde olduğunu gösterdi.

Basın toplantısının belki de en önemli açıklaması Kuzey Kore Lideri’nin nükleer silahsızlanma yönünde taahhütte bulunduğu konusu idi.

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Singapur’da gerçekleştirilen tarihi zirvenin ardından yapılan basın açıklamasında Kuzey Kore’nin nükleer silahsızlanma taahhüdünde bulunduğunu, bu süre içerisinde Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımların süreceğini belirtti.

Söz konusu belgede “ABD ile Kuzey Kore, Kore yarımadasında uzun süreli ve istikrarlı bir barış rejimi için çaba gösterecek.” dendi.

Singapur’da bir araya gelen liderler, “ABD ile Kuzey Kore arasında yeni ilişkiler” kurmak üzere anlaştı.

Kuzey Kore lideri Kim ile yeniden görüşeceğini kaydeden Trump, “Kim Jong-un ile özel bir ilişki geliştirdik. Burada onunla olmak onur verici. Kore Yarımadasının nükleerden arınma süreci çok hızlı bir biçimde başlayacak.” ifadelerini kullandı.

Çok başarılı bir zirve gerçekleştirdiklerini kaydeden Trump, gazetecilerin “Kim Jong-un’u Beyaz Saray’a davet edecek misiniz?” sorusuna “Kesinlikle edeceğim.” yanıtını verdi.

Kuzey Kore lideri Kim de başarılı bir görüşme yaptıklarını ifade ederek “Dünya, çok önemli bir değişim görecek. Trump ile geçmişi arkamızda bırakmaya karar verdik.” ifadelerini kullandı.

Hangi konularda anlaştılar?

Trump ve Kuzey Kore liderinin mutabık kaldıkları hususlar şöyle sıralandı:

“ABD ve Kuzey Kore barış ve refah için iki ülke halklarının istekleri doğrultusunda yeni ABD-Kuzey Kore ilişkilerinin kurulmasını taahhüt etmektedir.

ABD ve Kuzey Kore, Kore Yarımadasında kalıcı ve istikrarlı bir barış düzeni kurulması için çabalarını birleştirecektir.

27 Nisan 2018’deki Panmunjom Deklarasyonu’nu yeniden teyit ederek, Kuzey Kore, Kore Yarımadasının nükleer silahlardan tamamen arındırılma sürecinin tamamlanması için çalışacağını taahhüt etmektedir.

ABD ve Kuzey Kore, savaş esirleri ve kayıplarından geri kalanların ortaya çıkarılması ve hali hazırda kimliği belirlenenlerin bir an önce ülkelerine geri gönderilmelerini taahhüt etmektedir.

Piyasaların tepkisi kısıtlı oldu, Dolar’a yaradı

ABD ve Kuzey Kore liderleri arasındaki diyaloğun sürerek küresel jeopolitik risklerin azalacağı yönündeki beklentilerin güvenli varlık talebini azaltmasıyla birlikte yen, değer kaybetti.

Asya piyasalarında ortalama bir hareket görüldü. Sert bir hareket olmayışını uzmanlar zaten cok negatif bir görüşme olmayacağı fiyatlanmıştı diyerek açıklıyorlar.

Dolar ise Kim’in nükleer silahsızlanma taahhüdü sonrası yükselişini ikinci güne taşıdı. ABD tahvil faizleri yükseldi.

Gelişmekte olan ülke para birimlerinde ise aşağı yönlü hareketlerin hakim olduğu görülüyor. Dolar/TL paritesine baktığımızda 4.55 seviyesini gören kurun 4.50 üzerindeki bölgede kalıcı olmaya çalıştığı görülüyor.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler