Sosyal Medya

Güncel

İran’daki yeni döviz yasağı ters teper mi?

İran geçtiğimiz hafta Dolar kurunu sabitledi, son olarak da döviz transferlerine ilişkin yasak getirdi peki Riyal'in değerini korumak için hamle yaptığını belirten İran'ın adımları ters teper mi?

İran’daki yeni döviz yasağı ters teper mi?

Geçtiğimiz ay İran Merkez Bankası dolar kullanılarak ithalat siparişi verilmesinin yasaklandığını açıklamıştı. Ardından geçen hafta Dolar kurunu sabitleyen İran son açıklanan yeni yasakla beraber döviz transferlerine bankacılık sistemi dışında izin verilmeyeceğini belirtti.

İran’dan yayın yapan haber sitesi “eghtesadonline” göre, İran Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Seyyid Ahmed Arakçi, ülkesinde bankacılık sistemi dışında Döviz transferinin yasaklandığını duyurdu.

AA’nın haberine göre, alınan kararın piyasaya istikrar getireceğini savunan Arakçi, uygulamanın ülke ekonomisinin şeffaflaşmasına, sermaye çıkışı ve kaçakçılıkla mücadeleye katkı sağlayacağını belirtti.

Arakçi, 10 bin avro ve değerindeki Döviz sahiplerinin paralarını bankaya yatırma zorunluluğunun olduğunu kaydetti.

İran’da birçok tüccar ithal ettiği ürünün ödemesini ekonomik ambargo, bürokrasideki aksaklık ve işlemlerin yavaş işleyişi nedeniyle sarraflar aracılığıyla denetim dışı yollarla gerçekleştiriyordu. Ülkede son günlerde beklenmedik bir şekilde yükselen Döviz kurunun önüne geçmek için hükümet serbest piyasada 6 bin tümen seviyesini aşan dolar kurunun 4 bin 200 tümen olarak sabitlendiğini duyurmuştu.

İLGİLİ HABERİran Merkez Bankası'ndan Dolar'a karşı yeni uygulamaİran Merkez Bankası’ndan Dolar’a karşı yeni uygulama

İLGİLİ HABERİran kur dalgalanmalarından korunmaya çalışıyor: Dolar sabitlendiİran kur dalgalanmalarından korunmaya çalışıyor: Dolar sabitlendi

Kara borsa talebi artar mı?

Eurasia Group’tan politik risk danışmanı Henry Rome bu, şu an için işleri kontrol altında tutmalı yorumunu paylaşıyor.

Bir araştırma notunda Rome “Politika değişikliği, yabancı para varlıklarına getirilen yeni kısıtlamalar ile birleştiğinde, Riyalin çöküşünü yakın vadede tutma konusunda büyük olasılıkla başarılı olacaktır” diyor ve hükümetin bunu yapmak için yeterli yabancı rezervlere sahip olduğunu da sözlerine ekliyor.

Yine de, bu durum İran’ın ithalat ve ihracat yapan işletmelerine zarar vermeye devam edecek, bu da hükümetten döviz bulmakta güçlük çekenlerin kara borsalarda daha fazla güvenmesine neden olabilir yorumu beliriyor.

ABD ile nükleer anlaşma tehlikeye girer mi?

Ek olarak ABD’nin bu adıma karşılık geçmişte olmadığı kadar sert bir cevap verebileceği de öngörüler arasında ve endişe yaratmaya devam ediyor.

Business Insider’ın haberinde “İran’ın sorunu, ABD hükümetinin her an daha savaşçı bir duruş sergilemeye başlayacak olmasıdır. Dahası, Washington’daki bazı şahin görüşlü gruplar İran’a karşı açık bir ekonomik savaş çağrısında bulunuyorlar.” görüşleri paylaşılıyor.

Böyle bir senaryonun gerçekleşmesi halinde kuşkusuz ekonomi üzerinde artacak baskı ile beraber İran Riyali de daha fazla sıkıntıya girebilir.

En can alıcı noktalardan biri ise ABD-İran arasındaki nükleer anlaşmanın zor girmesi olabilir. ABD’nin ikincil yaptırımları geri döndürmesi halinde İran ekonomisinin inanılmaz bir baskı hissedeceği ve dolar talebinin sıçrayabileceği bu durumda da İran’ın geçtiğimiz hafta belirlediği Dolar’ın 42,000 Riyal’de sabitlendiği seviyeyi korumasının mümkün olmayacağı konuşuluyor.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler