İran Merkez Bankası’dan göğüs kabartan övgü

Döviz kurlarındaki aşırı artışın önlenmesi için halktan yastık altındaki dövizlerini bankalara getirmelerini isteyen İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, benzer…
03:4410 Ağustos 2018
İran Merkez Bankası’dan göğüs kabartan övgü
Döviz kurlarındaki aşırı artışın önlenmesi için halktan yastık altındaki dövizlerini bankalara getirmelerini isteyen İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, benzer…

Döviz kurlarındaki aşırı artışın önlenmesi için halktan yastık altındaki dövizlerini bankalara getirmelerini isteyen İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, benzer sıkıntılar yaşayan Türkiye’de halkın sergilediğini davranışını örnek gösterdi.

 

Sabit döviz kuru sisteminden büyük oranda vazgeçilerek kontrollü dalgalı kur rejimi uygulamasına yarından itibaren geçileceğini devlet televizyonundan açıklayan Himmeti, uygulamanın başarı olması için halktan devlete yardımcı olmalarını istedi.

 

ABD ile ekonomik bir savaş içinde olduklarını söyleyen Himmeti, “Devletimiz, vatandaşların rahat yaşayabilmesi için uluslararası tüm baskıların direniyor. Halkımız da devletine yardımcı olmalı ve yastık altında tuttuğu dövizini bankalara yatırmalı. Bakınız, Türkiye’de benzer durum olunca ve döviz kurları artınca Türk halkı dolarlarını yakmaya başladı” dedi.

 

 

İran’da para pul oldu, halk altın arıyor

 

 

ABD yaptırımlarının ardından İran’ın yerel para birimi riyal tarihi dip seviyelerinden işlem görmeye başladı. Ekonomik krizin eşiğindeki İran halkı için altın güvenli bir yatırım aracı olarak ön plana çıkıyor. Fakat altın fiyatları da deyim yerindeyse roketledi.

 

Wall Street Journal’da yer alan bir habere göre İran altın lirasının değeri geçen yıldan bu güne 3 kat arttı. Vatandaşlar tarafından altına talep arttığı için İran Merkez Bankası bu yıl 60 ton ağırlığında yeni altın lira bastı.

İran Altın Ticaret Odası Başkanı Muhammed Kaştiaray, “İnsanlar İran Lirası’nı terk ediyor. Çünkü paraya güven yok” diye konuştu.

 

İran’da işsizlik ve enflasyon bu yıl çift hanede. Ocak ayında 1 dolar 43 bin riyale denk geliyordu. Bugün 1 dolar 101 bin riyal. Kasım ayında ABD’nin İran ile petrol ticareti yapan ülkelere bir dizi yaptırım uygulaması bekleniyor. İran Merkez Bankası’nın yaptığı altın açık artırmalarına halktan geniş katılım oluyor çünkü bu altınlar piyasa değerinden daha uygun bir fiyata satılıyor.

 

Emami altını olarak bilinen 8.13 gramlık altın lira pazarın en gözde ürünlerinden. Emami’nin fiyatı ocak ayında 18 milyon riyaldi. Şimdi ise bu tutar 45 milyon riyale çıkmış durumda. Tahran’da altın piyasasının tek bir kişinin kontrolünde olduğu söyleniyor. 58 yaşındaki bir isim geçen haftalarda polis tarafından tutuklandı. Bu ismin piyasadaki altınları topladığı ve istifçilik yaptığı iddia ediliyor. ‘Liraların kralı’ isimli kişinin kimliği henüz açıklanmadı.

 

 

Tüm foreks haberleri  için tıklayın

 

 

Yorumlar

Son güncelleme: 03:4410 Ağustos 2018
Paylaş Tweet