Sosyal Medya

Güncel

İngiltere Merkez Bankası da faiz artırır mı?

Sterlin bir aydan uzun bir süredir gördüğü en uzun değer kaybı sürecinde, BOE'den Mayıs ayında hamle görmeyen piyasa gözlerini Ağustos toplantısına çevirdi

İngiltere Merkez Bankası da faiz artırır mı?

İngiltere’de tüketici fiyatları Mayıs ayında yüzde 2.4 artış kaydederek hem İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) hem de Bloomberg anketine göre beklentileri karşıladı.

Ancak enflasyonun son 1 yılın en düşük seviyesinde olması BOE’nin geçen yaptığı açıklamalarla paralellik göstermedi. BOE geçtiğimiz ay yükselen petrol fiyatlarına bağlı olarak bir kaç ay enflasyonda yükseliş beklediklerini daha sonra %2’lik hedefe doğru düşüşün başlayacağını öngördüğünü dile getirmişti.

Ulusal İstatistik Bürosu tarafından Çarşamba günü yapılan açıklamaya göre yukarı yönlü fiyat baskısında Mayıs’ta yüzde 3.8 artan (Ocak 2011’den beri en sert yükseliş) petrol fiyatı etkili oldu.

Sterlin veri sonrası 4. gününde de düşmeye devam ederken, durgun enflasyon verisi ve Brexit belirsizliklerinin para birimi üzerinde baskı yaratmayı sürdürdüğü yorumlarını beraberinde getirdi.

Hafta başında açıklanan ücret büyümesi ve üretim verileri hayal kırıklığı yaratmıştı.

Here ne kadar piyasada faiz artışı sesleri yükselse de gelen veriler BOE’nin acil bir faiz artışı yapması olasılığının oldukça düşük olduğunu gösteriyor.

BOE 2008 krizinden bu yana ilk kez geçtiğimiz Kasım ayında bir faiz artışı gerçekleştirmişti. Ancak Mayıs ayında düşük ilk çeyrek büyümesinin etkisiyle faiz artışını sürdürmeme kararı aldı.

Scotiabank ekonomisti Alan Clarke’a göre, şimdi piyasa yumuşak Nisan verileri ve son enflasyon verisinin ardından Ağustos toplantısında bir faiz hamlesi görülebileceği yönünde %50’lik tam ortada kalmış bir beklenti içerisinde.

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler