İhracatçılar kur artışına ‘dur’ denilmesini istiyor

Kur hareketleri ihracata olumlu yansıyor diyen ihracatçılar bile gerekli tedbirlerin alınmasını bekliyoruz diyor
16:0823 Mayıs 2018
İhracatçılar kur artışına ‘dur’ denilmesini istiyor
Kur hareketleri ihracata olumlu yansıyor diyen ihracatçılar bile gerekli tedbirlerin alınmasını bekliyoruz diyor

Çok değil neredeyse 10 gün önce Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi Cumhurbaşkanı Erdoğan öncülüğünde bir araya gelen ekonomi yönetimi toplantısının ardından ihracat camiası olarak her platformda kurdaki ani değişimlerin ihracata olumlu yansımaları olacağını dile getirdiklerini hatırlatarak, kurun öngörülebilir olmasının çok önemli olduğunu belirtmiş; yapılan toplantının ve alınan kararların kur ve faizlerin beklenen seviyelere gelmesine destek vereceğini söylemişti.

O günden bugüne neler değişti diye bakacak olursak, bu açıklamalar yapıldığı anlarda 4.25-4.30 seviyelerinde seyreden Dolar/TL bugün 4.85’in üzerinde fiyatlanıyor.

Büyükekşi de bugün yapmış olduğu röportajı esnasında kur artışına karşı gerekli önlemlerin alınması gerektiğini açık bir dille belirtti.

Mevcut kur seviyesinin gerçekçi olmadığını belirten Büyükekşi reel sektörün etkilenmemesi için adım atılması gerektiğini vurguladı.

Büyükekşi BloombergHT röportajında “ihracatçı açısından bakılırsa dünyada talep sürüyor. Bugün itibariyle ihracatımızda yüzde 12 artış var. Cari açığı kontrol etmek için Döviz ihtiyacı var, bunu sağlamak için üretici firmaların ihracat yapması lazım… Biz geçen yıldan beri tüm firmaları ihracatçı olmaya davet ediyoruz. Kur artışını da ihracata katkı olarak görmüyoruz tam tersi ekonominin gerektirdiği kur bizim açımızdan daha önemli. İhracatın artışı katma değer, inovasyon, tasarım ve markayla olmalı.

Ekonominin düzene girmesi için volatilitenin bir an önce azaltılması için bir yandan MB’nin, bir yandan hükümetimizin gerekli tedbirleri almasını bekliyoruz. Piyasa çık sığ, bu sığ piyasada volatilite yüksek oluyor. Reel sektörün etkilenmesinin bertaraf edilmesi için mutlaka devreye girilmesi gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Yorumlar

Son güncelleme: 16:0823 Mayıs 2018
Paylaş Tweet