Sosyal Medya

Güncel

Hani müdahale etmiştik?

Dolar/TL yeniden son faiz artırımı öncesi seviyelerin üzerinde seyrediyor, bu sabah Dolar/TL 4.70 kapısını zorladı ve kur %1.9'luk bir kazançla güne devam ediyor

Hani müdahale etmiştik?

Sen kalk 3 kez arka arkaya faiz artış kararı al sonra Dolar/TL yine 4.70 kapısını zorlasın. “Hiç olacak iş mi, hep bu dış mihrakların oyunu” deyip geçmeyi isterdik ama Fed beklenirken, hele de yılın ikinci yarısına dair beklentiler daha da zor bir dönemin geldiğini gösterirken bunu yapmak öyle kolay olmuyor.

Dolar’da Fed öncesi yaşanan küresel güçlenme gelişmekte olan ülke para birimlerinin dolar karşısında zayıf pozisyonlarını devam ettirmesine neden oluyor. Türkiye de bu ülkelerden biri. Bir yandan da seçim süreci ve sonrasına dair endişeler ve belirsizlikler gibi içsel sıkıntılarımız da mevcut. Bunların etkileriyle bu sabah Dolar/TL kurunun bu sabah 4.6980 seviyesini gördüğüne şahit olduk.

TL cinsi varlıklara yönelik algının negatif olduğunu söyleyen bir analist, “Faiz artırımına rağmen kur 4.50’nin altına inemiyor. Seçim belirsizliği ortadan kalkmadan düzelme beklememek gerek. Dolar/TL’de iki günlük hareketin devamını görüyoruz. TL dün yüzde 1.6 kayıp ile Güney Afrika randı ile beraber negatif ayrıştı. Genel olarak bütün gelişmekte olan ülke para birimlerinde düşüş var. Dolarda Fed öncesi güçlü eğilim var, dün ABD TÜFE’si de fena gelmedi” dedi.

Oyak Yatırım’ın notunda dolar endeksinin Fed toplantısı öncesi güçlenmeye devam ettiği belirtilerek, “Dolar/TL dolar endeksindeki güçlenmeden olumsuz etkilenerek 4.60 seviyelerinde bulunuyor. TL’deki zayıflamanın Türk hisselerine olan risk iştahını azaltmasıyla BIST’te hafif negatif açılış bekliyoruz” denildi.

Faiz artırımı öncesine geri dönüş

TCMB’nin 7 Haziran’da politika faizini 125 baz puan artırmasının öncesinde 4.58 civarında hareket eden dolar/TL, karar sonrası 4.4560’a kadar gerilemiş ancak bu seviyelerde kalıcı olamayarak yönünü yukarı çevirmişti. Dolar/TL dün gece ise 4.60 seviyesine kadar yükseldi.

Analistler yaklaşan seçim öncesinde piyasalarda sağlıklı fiyatlamalar yapılmadığını belirtirken, bayram tatili riskini almak istemeyen yatırımcının döviz talebinin de kurdaki yükselişte etkili olabildiğini belirtiyor. Ancak TL varlıklara risk iştahının azalmasının temelinde seçim sonrasında nasıl siyasi resim oluşacağı ve ekonomi ve para politikalarında nasıl bir yol izleneceğine ilişkin belirsizlik gösteriliyor. Öte yandan ekonomideki ısınma ve yılın kalanında bunu artıracak politikalar izlenecek olma olasılığının da yatırımcıyı endişelendirdiği belirtilirken, bir diğer endişe unsuru olarak ise Kuzey Irak’a operasyon kaynaklı artan jeopolitik risklere işaret ediliyor.

 

TCMB geçen hafta sadeleşme adımının bitimiyle birlikte politika faizinde beklentilerin üzerinde 125 baz puan daha artışı gitti. TCMB’nin Nisan ayından bu yana yaptığı faiz artışları 500 baz puana ulaşırken, ekonomistler atılan bu adımı TL’yi destekleme ve enflasyon görünümü açısından oldukça olumlu buluyor ancak para politikasının seçimlerin ardından nasıl bir yön izleyeceği TL cinsi varlıkların seyrinde belirleyici olacağını belirtiyor.

Faizlerde yükseliş sürüyor

Tahvil/bono piyasasında ise faizlerde de yukarı hareket devam ediyor. PPK kararları sonrası yüzde 14.95’e kadar gerileyen 10 yıllık tahvil getirisi yönünü yukarı çevirerek dün yüzde 15.58’e kadar yükseldi. Buna göre gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 15.33, valörde son işlemde yüzde 15.58 seviyesindeydi.

İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi de dün yükseldi. Buna göre dün spot kapanışta ortalama yüzde 18.90, valörde sonra son işlemde yüzde 18.975 seviyesindeydi. Bugün ise yüzde 19.12’ye kadar çıktı.

 

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler