Sosyal Medya

Güncel

Ha gayret İtalya

İtalya'nın bütçe konusunda Avrupa Komisyonu ile anlaşmak için biraz çaba göstermesi gerektiği söylendi

Ha gayret İtalya

Avrupa Komisyonu’nun ekonomiden sorumlu üyesi Pierre Moscovici, İtalyan hükümetinin 2019 bütçesini hazırlarken “biraz daha gayret göstermesini” istedi.

France Inter radyosunda konuşan Moscovici, “Doğru yoldayız ama sürekli olarak ilerleme kaydetmek zorundayız” dedi.

Moscovici “İtalyan dostlarıma şunu söylüyorum: anlaşmanın izin verdiği her şeyi sizin için yapacağız. Esneklik istiyorsanız onu da sağlayacağız.” diye ekledi.

Moscovici ayrıca “Ancak şunu unutmayın: göz ardı edemeyeceğimiz bir şey varsa o da kurallardır. Bunun için biraz daha çaba göstermeniz gerekiyor” şeklinde uyardı.

Eğer gereğinden fazla bütçe ayırdıysak…

Avrupa Komisyonu İtalya’nın genişlemeci bütçe planını 2 kez reddetmiş ve hükümetin disiplin dışı uygulama nedeniyle para cezasına çarptırılmaması için planı değiştirmesini istemişti.

Başbakan Giuseppe Conte Komisyon ile anlaşma konusunda daha ılımlı bir tavır sergilerken, geri adım atmama konusunda yardımcıları Matteo Salvini ve Luigi di Maio’nun daha sert bir tavra sahip oldukları görülmüştü.

Ancak son verilerin zayıflığı ve ülkenin bir resesyon riski ile karşı karşıya oluşu Avrupa Komisyonu için de (AB’nin en büyük üçüncü ekonomisi olması nedeniyle) ülkenin kendisi için de hiç iyi olmayan bir haber.

İLGİLİ HABERİtalya yeniden resesyon riskiyle karşı karşıyaİtalya yeniden resesyon riskiyle karşı karşıya

İLGİLİ HABERİtalya geri adım atmaya hazırİtalya geri adım atmaya hazır

Başbakan Yardımcısı Matteo Salvini, hükümetin 2019 bütçesinde yer alan başlıca önlemlerin maliyeti hakkında nihai değerlendirmeyi bugün tamamlayacağını söyledi.

Salvini Radio 1 ile yaptığı söyleşide, “Bugün istihdam, emekli maaşları, vergiler gibi (önlemlerin) gerçek tahmini maliyetini göreceğiz. Eğer gereğinden daha fazla para ayırmışsak, bu fazla para başka yere yönlendirilebilir” dedi.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler