Sosyal Medya

Güncel

Gözler Rusya Merkez Bankası’nın Kritik Faiz Kararında

Arjantin Merkez Bankası’nın politika faizini değiştirmediği haftada Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dün haftalık repo faizinde 625 baz puanlık artışla…

Gözler Rusya Merkez Bankası’nın Kritik Faiz Kararında

Arjantin Merkez Bankası’nın politika faizini değiştirmediği haftada Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dün haftalık repo faizinde 625 baz puanlık artışla fonlama maliyetini %24’e yükseltti. Bugün ise gözler Rusya Merkez Bankası’nda.

Faiz Artırımı Gündemde Mi?

Rusya Merkez Bankası politika toplantısından çıkacak kararları TSİ 13:30’da açıklayacak. Bankanın politika faizi %7.25 seviyesinde bulunuyor. Banka ABD yaptırımlarının olası etkilerini hafifletebilmek için 2014 sonrasında ilk faiz artırımına gidebilir.

İLGİLİ HABERIMF: Rus merkez bankası yakında faiz indirebilirIMF: Rus merkez bankası yakında faiz indirebilir

BlueBay Asset Management kıdemli EM stratejisti Tim Ash, TCMB’nin doğru adımı atması ve sonrasında Rusya Merkez Bankası’nın faiz artırımı ile bu haftanın gelişen piyasalar için bir dönüm noktası olabileceğini belirtmişti. Tim Ash, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Arjantin’e desteğinin de gelişen piyasalara yönelik algı açısında önemli olabileceğini işaret etti.

Putin’in Ekonomi Danışmanı: Ruble’deki Zayıflığın Sorumlusu Merkez Bankası

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ekonomi Danışmanı Sergey Glazyev, Rus rublesindeki zayıflık nedeniyle Rusya Merkez Bankası’nı eleştirerek, “Değer kaybını etkileyen ana unsur, Merkez Bankası’nın, rublenin istikrarını sağlamak için anayasal yükümlülüklerini yerine getirememesidir.” dedi.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

  • Dokuz Günlük Ramazan Bayramı Tatili Turizme İlaç gibi Geldi

    Bu yıl Ramazan Bayramı tatilinin uzatılmasının hükümetçe her zamankindençok daha önce ilan edilmesi turizmcilerin yüzünü güldürdü. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, 9 güne çıkarılan Ramazan Bayramı tatilinde 2 milyon kişinin seyahat etmesinin ve 3 milyar liralık ekonomik hacim sağlanmasının beklendiğini bildirdi.

  • Avrupa Parlamentosu Vize Ücretlerini Arttırdı, İş Dünyası Tepkili

    Önceki gün Avrupa Parlamentosu Türkiye'nin de dahil olduğu ülkeler için vize ücretini 60 eurodan 80 euroya çıkardı. Ayrıca vize şartlarında da bazı değişikliklere gitti. Türkiye'den bu yeni duruma ilk tepki İKV'den geldi.

  • Savunma Sanayi İhracatı 9 Milyar Dolara Yaklaştı

    Savunma sanayi son yıllarda en çok teşvik edilen sanayi kollarından biri. İhracatı da ithalatı da artarken sektörün hacmi ile beraber çalıştırdığı insan sayısı da hızla artıyor. Savunma sanayi ile ilgili son rakamlar SaSaD Genel Kurulu'nda açıklandı.

Benzer Haberler