Sosyal Medya

Güncel

Global piyasalar için yeni hafta tahminleri

Finansal piyasalar, önümüzdeki hafta Fed’in iki yeni yöneticisinin atanma konuşmalarının yanı sıra Avrupa ve Japonya'dan gelecek olan enflasyon ve büyüme verilerini izliyor olacak

Global piyasalar için yeni hafta tahminleri

Geçtiğimiz hafta içeride arka arkaya gelen Merkez Bankası müdahaleleri ve ülkenin ekonomi yönetiminin iki kez acil toplantı yapmasıyla yükselen beklentiler gündemimizi oldukça meşgul etti. Hala TCMB sürpriz bir toplantı ile faiz artışı yapar mı sorusu gündemdeyken yeni haftada global piyasalarda yatırımcıların neleri takipte olacağına da bir bakalım.

Dolar tahminleri ne yönde?

ABD Doları faiz artışlarını destekleyen Fed konuşmaları ve ABD dışında güvercinleşen politika haberi akışları arasında yükselişine devam edebilir. Son 4 ayın en yüksek seviyesine gelen ama enflasyon verisi sonrası bu kazanımları korumakta zorlanan Dolar da önümüzdeki haftanın en önemli makro ekonomik verisi olan perakende satışların büyük bir trend başlatması olası gözükmüyor.

Fed’deki yeni pozisyonlara aday gösterilen Richard Clarida ve Michelle Bowman’ın atanma konuşmalarının yanı sıra mevcut yöneticilerden 8’inin de konuşmasının beklendiği bu hafta, konuşmacıların yapacağı açıklamaların Fed’e yönelik beklentileri ve gündemi etkilemesi muhtemel görünüyor. Fed yetkililerinin kademeli bir sıkılaştırmaya verecekleri sözel desteklerin son günlerde yükselişte olan Dolar’ı biraz daha yukarı sürükleyebileceği belirtiliyor.

Brexit ile uğraşan İngiltere’de pound hareketi

İngiliz Poundu tahminlerine baktığımızda, İngiltere’den önümüzdeki haftaki dikkate değer bir veri akışı olmadığından, hem kısa hem uzun pozisyonların riskler taşıdığı şu dönemde Strelin traderları akan suyun yolunu bulmasını bekleyeceklerdir.

Japon Yenindeki zayıflık forex piyasasının dikkatini çekiyor

Geçen hafta ABD Doları karşısında bir kez daha 110 seviyesinden dönen Yen’de gelecek haftanın sonuna doğru Japonya’dan Nisan ayına ait enflasyon verileri beklenirken, potansiyel Yen zayıflığı FX piyasalarında yeniden bir ilgi kaynağı olmaya başladı. Hatırlanacağı üzere sene başında Ocak ve Şubat aylarında gelen yüksek enflasyon rakamları ile BoJ’un da Avrupa Merkez Bankası benzeri bir çıkış stratejilerine yönelebileceği konuşulmuştu. Fakat Mart ayıyla beraber düşüşe geçen enflasyon bu endişeleri yersiz çıkarmaya yetmişti. Şimdiyse enflasyonun düşmeye devam etmesi Yen ayıları için kapıyı açık tutuyor.

30 yıldır Japon ekonomisi için sorun olan enflasyon konusu bölgede hala piyasanın en yakından takip ettiği verilerden biri. Şubat ayında %1 seviyesini gören enflasyon verisi BoJ’un gevşek para politikasından uzaklaşacağına dair beklentileri bir anda yükseltti ancak Mart ayındaki verilerle beraber bu beklentilerin yumuşadığı görüldü. Şimdi yeni veri BoJ’a yönelik beklentileri ne yönde etkileyecek takip konusu.

Avustralya Doları düşüşüne ara verir mi?

Avustralya Doları’nın düşüşü ara verebilir, ama muhtemelen tamamen de bitmiş değil. Avustralya Doları, geçen hafta düşük gelen enflasyon verisiyle zayıflayan ABD Doları’ndan yararlandı. En azından bir süre daha bundan yararlanmaya devam edebilir.

Yeni Zelanda daha nötr

Daha tarafsız bir RBNZ’den sonra Yeni Zelanda Doları, gelecek hafta boyunca Fed konuşması gibi dış olaylara bakacaktır. NZD/USD pozisyonlardaki kalabalık, fiyatların yukarı gidebileceği uyarısını veriyor. Karlar realize edilebilir.

Ham Petrol fiyatları

Ham petrol boğaları grubu, 12 Mayıs’ta ABD’nin İran anlaşmasından resmen çekilmesiyle istediklerini almış durumda. Petrol fiyatları Kasım 2014’ten beri en yüksek değerlerini gördü ve WTI’da $71.89’dan Brent’te ise $78’den işlem geçti. Hali hazırda zaten destekleyici bir piyasada fiyatlar daha da yukarı gidebilir. Teknik analiz yapıldığında boğaların hedefleri veril başına WTI’da $77 ve Brent’te ise $82. Aşağıda WTI için dikkat çeken destek seviyesi ise, 2014-2016 arasındaki aralığın %50’si olan $67.663

Hisse Senedi piyasalarına bakıldığında ise önümüzdeki hafta yatırımcılar küresel piyasalar daha fazla kazanç elde etmeye çalışacaklardır ama bu yolda bazı dirençlerle karşılaşmaları fevkalade olası.

Altın fiyatları, Dolar endeksinin hayal kırıklığı yaratan enflasyon verisi sonrası düşmesiyle bir aylık aranın ardından ilk kez haftayı artıda kapattı.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler