Sosyal Medya

Güncel

Faiz artışı cepte ama nasıl iletileceği önemli!

Fed'in yarın bir faiz artışı kararı alacağından piyasa neredeyse emin gibi, ancak kullanacağı dilde bir değişiklik olup olmayacağı ve 3 veya 4 faiz artışı konusunda bir sinyal verilip verilmeyeceği merak edilen noktalar

Faiz artışı cepte ama nasıl iletileceği önemli!

Amerikalı ekonomistler, Fed’in yarın faiz artırmasına kesin gözüyle bakıyorlar, ama… Noktasal grafiğe ilişkin beklentileri farklılık gösterirken, Fed’in iletişiminde nasıl bir dil kullanacağı yapacağı açıklamalardaki alt metinlere odaklanılacağı konuşuluyor.

Goldman Sachs ekonomistleri Spencer Hill ve Jan Hatzius, merkez bankasının iki günlük politika toplantısına ilişkin, Fed’in politika bildirisinde yer alan dilin art arda her bir faiz artırımıyla gittikçe eskidiğini belirtti.

Hatzius Fed’in en azından 2015’in sonlarından bu yana kullandığı, faizlerin “bir süreliğine” daha tarihsel seviyelerin altında kalacağına dair söylemini içeren dilde değişikliğe gidebileceğini tahmin ediyor.

Bu küçük görünen değişiklik hem para politikasının hem de ekonominin hem içeride hem de dışarıda artan bir normalleşme içerisinde olduğu noktasını işaret edeceği için önem taşıyor.

Moody’s Analytics Direktörü Ryan Sweet ve High Frequency Economics’in Başekonomisti Jim O’Sullivan, yarın bitecek Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısına ilişkin beklentilerini, AA muhabiriyle paylaştı.

Meslaktaşı Sweet gibi, “federal fonlama oranının bir süre daha uzun vadede öngörülen oranların altında kalmaya devam edeceğine” yönelik ibarenin FOMC Sonuç Bildirisinden çıkarılacağını düşünen O’Sullivan, ayrıca para politikasının destekleyici olduğuna yönelik cümleyi daha şahin hale getirecek ufak bir değişikliğin olası olduğunu dile getirdi.

25 baz puan artış bekleniyor

Sweet, güçlü iş gücü piyasası, yükselen enflasyon ve hızlanan büyümenin Fed’e yeşil ışık yaktığını belirterek, “FOMC’nin politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 1,75-2,00 aralığına yükseltmesini bekliyoruz” dedi.

Büyümenin ikinci çeyrekte hızlanacağının verilere halihazırda yansıdığına işaret eden Sweet, büyümeyle düşmeye devam edecek işsizliğin Fed’in gelecek dönemde alacağı kararları zorlaştıracağına işaret etti.

Sweet, FOMC Sonuç Bildirisi’nin bu doğrultuda güncelleneceğini kaydederken, “Toplantı sonrasında yayınlanan bildiride yer alan ‘federal fonlama oranı bir süre daha uzun vadede öngörülen oranların altında kalmaya devam edecek’ ibaresi zaman aşımına uğradı. Fed halihazırda uzun vadeli denge faiz oranının 50 baz puan üzerine çıkılacağının sinyalini veriyor.” değerlendirmesini yaptı.

Bildiride, risklere yönelik tanımlamanın değişmesinin de mümkün olduğuna işaret eden Sweet, küresel ticaret savaşı endişelerinin yanı sıra İtalya ve İspanya’da yaşanan siyasi dalgalanmaların aşağı yönlü riskleri artırdığına dikkati çekti.

Sweet, ekonomik projeksiyonlara da değinirken, mart ayında yüzde 3,8 olarak açıklanan 2018 medyan işsizlik oranı tahminin 0,1 ya da 0,2 puan düşürüleceği öngörüsünde bulundu.

Faiz artırımı beklentisi üçte kalacak

Öte yandan, enflasyon beklentilerinde kayda değer bir değişiklik beklenmediğini kaydeden Sweet, noktasal grafik hakkında, “Fed yetkililerinin mayıs toplantısından bu yana yaptığı konuşmaları göz önüne alındığında faiz projeksiyonlarının daha şahin olmasını bekliyorum. Bu yıla yönelik medyan faiz oranının üç yerine dört faiz artışına işaret edeceğini düşünüyorum. 2019 ‘a yönelik faiz artırım beklentisi ise üçte kalacak” öngörüsünde bulundu.

High Frequency Economics’in Başekonomisti Jim O’Sullivan da Fed’in faiz artıracağına dair hiçbir şüphesi olmadığını belirterek, “Politika faizi yüzde 1,50-1,75 aralığından yüzde 1,75-2,00 aralığına yükseltilecek” dedi.

Piyasaların bu kararı halihazırda fiyatladığını ifade eden O’Sullivan, yatırımcıların asıl odak noktasının noktasal grafik olacağını vurgularken, şözlerine şöyle devam etti:

“Noktasal grafiğin bu yıl için üç mü yoksa dört mü faiz artışına işaret edeceğine kıl payıyla karar verilecek. Mart toplantısında üç faiz artışı öngören üyelerden sadece biri tahminini dört faiz artışına yükseltirse medyan faiz beklentisi dört faiz artışına işaret edecek. Bu gayet mümkün ancak üç faiz artışında kalınmasının daha olası olduğunu düşünüyorum.”

O’Sullivan, enflasyon ve büyüme projeksiyonlarında da fazla değişik beklemediğini kaydederken, bu yılki işsizlik tahminin ise yüzde 3,8’den yüzde 3,6’ya çekileceği öngörüsünde bulundu.

FOMC’nin Sonuç Bildirisi ve ekonomik projeksiyonları yarın Türkiye saati ile 21.00’de açıklanacak. Fed Başkanı Jerome Powell’ın basın toplantısı ise 21.30’da başlayacak.

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler