Sosyal Medya

Güncel

Erdoğan kur açıklaması yaptığı sırada Dolar/TL bir rekor daha kırdı: 4,30!

Erdoğan kur saldırılarının önüne geçmek için projelerimiz var derken Dolar/TL 4.30 ile tarihi zirvesini yeniledi

Erdoğan kur açıklaması yaptığı sırada Dolar/TL bir rekor daha kırdı: 4,30!

Güne yükselişle başlayan USD/TRY kuru, son saatlerde alımlarını artırarak 4,30 seviyesine çıktı ve tarihi zirveyi tazeledi.

Geçen hafta dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi olan TL, bugün ruble ile beraber dolar karşısında en çok değer kaybeden gelişen ülke parası oldu.

USD/TRY kuru 4,30 ile rekor kırarken EUR/TRY 5,11 üzerine çıktı ve sepet kur da 4,70’i aşarak rekor tazeledi. BIST 100,000 puan altına gerilerken Gram Altın 181 TL’yi aştı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ak Parti Türkiye’yi altı sıfır atarak parasını itibarlı hale getirdi. Siz yeniden bu tek haneli rakama altı sıfır ilave etmek suretiyle hani tuvalete gidilebilen günleri geri mi getireceksiniz” dediği sıralarda Dolar/TL paritesinin rekor kırıyor olması dikkat çekti.

Erdoğan açıklamasında ‘Ekonomide rasyonel bir tabanı olmayan, tamamen kur saldırısının önüne geçmek için projelerimiz var. Dış politikada yapacağımız çok iş var. Güvenlik için yurtiçi ve yurtdışındaki operasyonları yapmak için birlik ve beraberliğe çok ihtiyacımız var. Bütün bunları etkili ve kararlı bir şekilde yapabilmek için Cumhurbaşkanlığı sistemi çok önemli olacak. Meclis’te çoğunluğu sağlamamız şarttır. Kanun çıkarmaya hatta Anayasa değişikliğine ihtiyaç duyulacaktır. Milletimizden isteğim, Anayasa değiştirecek güce ulaştırmak, daha farklı bir güç katmak olacaktır. Milletime güveniyorum. Erdoğan, bugün ülkesinin aleyhine olacak hiçbir adım atmamış, hiçbir karar vermemiştir. Buna rağmen ortaya çıkan sorunlar, belki yanlışlar, art niyetten değil, hayatın doğal akışı ve değişimlerden kaynaklanmıştır. Bugün birlikte olduğunuz insanların ileri de nereye rota çevireceğini kestirmek mümkün değil. Kendilerine başka hedefler tayin edenlere güle güle demekten başka bir şey elimizden gelmezdi. Bizim tek taahhütümüz milletimizedir. Yaptıklarımızın hesabını millete vermekten çekinmedik. Hesabımız halkadır, hakkadır.’ ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası’nın rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkan oranı üst sınırını düşürmesi ve 2.2 milyar dolarlık dövizin bankaların kullanımına geçecek olması ile dolar ilk etapta 4,25’in altına inse de yönünü yeniden yukarı çevirdi.

Analistler, 2014’ten bu yana en yüksek seviyesine çıkan petrol fiyatları ve küresel piyasalarda artan dolar talebinin TL üzerinde baskıya neden olduğunu vurguladı.

Analistler, teknik açıdan dolar/TL’de 4,24’ün destek, 4,29’un direnç konumuna geldiğini kaydetti.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler