Sosyal Medya

Güncel

Erdoğan: Merkez Bankası’nın Faiz Artırımı Yüksek Oranda, Bağımsızlığın Neticesini Göreceğiz

TCMB’nin dün gerçekleştirdiği faiz artırımının oldukça yüksek oranda gerçekleştiğini belirterek “TCMB’nin bağımsızlığının neticesini göreceğiz” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomiye dair açıklamalarda…

Erdoğan: Merkez Bankası’nın Faiz Artırımı Yüksek Oranda, Bağımsızlığın Neticesini Göreceğiz

TCMB’nin dün gerçekleştirdiği faiz artırımının oldukça yüksek oranda gerçekleştiğini belirterek “TCMB’nin bağımsızlığının neticesini göreceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomiye dair açıklamalarda bulunurken,”Dövizin bir anda 7’ye yükselmesi ekonomik suikast girişimidir” dedi. Erdoğan “Bu ülkede ne siyasi istikrarsızlık yaşandı, ne harp oldu, ne afete maruz kalındı. ABD yönetiminin açıkça saygısızlık olan taleplerine cevap vermedik diye boyle bir sonucun ortaya çıkması meselenin tamamen siyasi olduğuna işaret ediyor” diye konuştu.

Enflasyon Merkez Bankası’nın Açıkladığı Gibi Olmamıştır

Erdoğan, “Hiçbir zaman enflasyon Merkez Bankası’nın açıkladığı gibi olmamıştır. 3. çeyrekte revize ediyor. Madem biliyorsun neden revize ediyorsun? Faizi biliyorsun da, enflasyonu neden bilemiyorsun? Merkez Bankası faiz artırımını oldukça yüksek gerçekleştirildi. Bağımsızlığın neticesini göreceğiz, bu sabır bir yere kadar” dedi.

Ağustos Ayındaki Yükseliş Bir Döviz Suikasti Girişimidir

Erdoğan “Biz döviz kurunun yatay seyre geçmesini beklerken tam tersi bir durumla karşılaştık. ABD’nin açıklamaları ile alçak bir döviz saldırısına maruz kaldık. Dövizdeki artış mantıkla açıklanamayacak şekilde yükseltildi. Yılbaşında, 3,8 olan, Nisan başında yaklaşık 4 olan, Haziran’da 4,6’yı bulan kuru buraya kadar anlayabilirdik. Seçimde böyle bir kıpırdanma olabilir diye baktık. Daha sonraki gelişmeleri öyle değerlendiremiyoruz. Temmuz’da aynı seyri gösteren dövizin, Ağustos’taki yükseliş bir döviz suikasti girişimidir. ABD yönetiminin egemenlik haklarımıza saygısızlık eden tutumlarına karşılık vermedik diye oluyor. Türkiye bir kabile devleti değildir, hukuk devletidir.”

Kim Ki Döviz Talep Ediyor, Şikayet Edilmeli

Son dönemin gündemdeki konularından dövizle kiralamalara da deyinen Erdoğan “Gazı alan bastır gidiyor. Önüne  gelen zam yapıyor. Faizle ilişkisi olsun olmasın yapıyor. AVM’lerde dövizle kira alıyor, kira dolar. Elektriği, suyu dövizle mi ödüyorsun? Öyle 25 kuruşa simit yok.” açıklamasında bulundu.

Açıklamalar Sonrası DolarTL Gün İçi Zirvede

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında DolarTL gün içi zirve seviyesi olan 6.14’ü test ederken 6.10’un altındaki fiyatlama devam ediyor.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

  • Dokuz Günlük Ramazan Bayramı Tatili Turizme İlaç gibi Geldi

    Bu yıl Ramazan Bayramı tatilinin uzatılmasının hükümetçe her zamankindençok daha önce ilan edilmesi turizmcilerin yüzünü güldürdü. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, 9 güne çıkarılan Ramazan Bayramı tatilinde 2 milyon kişinin seyahat etmesinin ve 3 milyar liralık ekonomik hacim sağlanmasının beklendiğini bildirdi.

  • Avrupa Parlamentosu Vize Ücretlerini Arttırdı, İş Dünyası Tepkili

    Önceki gün Avrupa Parlamentosu Türkiye'nin de dahil olduğu ülkeler için vize ücretini 60 eurodan 80 euroya çıkardı. Ayrıca vize şartlarında da bazı değişikliklere gitti. Türkiye'den bu yeni duruma ilk tepki İKV'den geldi.

  • Savunma Sanayi İhracatı 9 Milyar Dolara Yaklaştı

    Savunma sanayi son yıllarda en çok teşvik edilen sanayi kollarından biri. İhracatı da ithalatı da artarken sektörün hacmi ile beraber çalıştırdığı insan sayısı da hızla artıyor. Savunma sanayi ile ilgili son rakamlar SaSaD Genel Kurulu'nda açıklandı.

Benzer Haberler