Sosyal Medya

Güncel

Doğu Avrupa’nın en büyük ekonomisi faiz konusunda elini ağırdan alacak

Polonya MB'sı faizleri düşük tutma eğilimini önümüzdeki yıl da sürdürecek beklentileri yüksek

Doğu Avrupa’nın en büyük ekonomisi faiz konusunda elini ağırdan alacak

Yurtiçi ve yurtdışında görülen yavaşlama işaretleri, Polonyalı yetkililere rekor düşük faiz oranları ile ekonomiyi canlandırmaları için daha fazla zaman veriyor.

Hem Polonya ile aynı bölgede bulunan hem de ABD Merkez Bankası dahil olmak üzere küresel merkez bankaları, halihazırda daha yüksek borçlanma maliyetleriyle yeniden canlanan fiyat artışları ile mücadele ederken, Avrupa Birliği’nin en büyük doğu ekonomisi henüz para politikası konusunda yerinden kımıldamıyor.

Merkez kısa vadede değişiklik yapmayacak

Ancak şimdi son altı yılda merkez bankasının hedefini yalnızca bir kez ihlal eden enflasyon, 2019’da bu hedefi geçebilir. Bu durum, MB Başkanı Adam Glapinski’nin borçlanma maliyetlerini en az bir yıl daha değiştirmeme isteğini tehlikeye sokuyor. Bu durum bugün gerçekleşecek Para Politikası Kurulu’nun toplantısında bir faiz değişikliğine gidilmesine neden olmayacak beklentisi hakim. Ekonomistler %1.5’luk gösterge faiz oranının değişmeyeceğini hatta Aralık toplantısında da bir aksiyon almadan bu yılın tamamlanmasını bekliyorlar.

Bekle-ve-gör tutumu, yılın ilk yarısında yüzde 5’i aşan ekonomik büyümenin yavaşlayabileceğini işaret eden hayal kırıklığı yaratıcı ikinci çeyrek verisi ile desteklenmektedir.

Bilindiği üzere, son verilerin de gösterdiği gibi, Avrupa’da büyüme sallanıyor. Ekonomistler enflasyonun gelecek yıl %2.7’nin üzerine çıkarak hızlanacağını düşünüyorlar.

Rafal Benecki liderliğindeki ING Slaski SA ekonomistlerinin paylaştığı notta; “Merkez bankasının enflasyon gelecek çeyreklerde hızlansa bile tepki vermesini beklemiyoruz. Para Kurulu Euro Bölgesi’ndeki ekonomik yavaşlamayı göz önünde bulundurarak enflasyonun geri dönmesini bekleme eğiliminde olacaktır.” dediler.

Euro Bölgesi’nde fiyatların artması Avrupa Merkez Bankası’nın gelecek yıl faizleri arttırma yoluna devam etmesini sağlayabilir ancak Polonya’nın bunu takip etmek gibi bir acelesi hiç yok.

Bugünkü toplantıya ilişkin olarak Citigroup Polonya masası ekonomistleri Piotr Kalisz ve Cezary Chrapek paylaştıkları notlarında “Önümüzdeki yıl boyunca faiz oranlarının değişmeyeceğini bir kez daha duymayı bekliyoruz” dediler.

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler