Sosyal Medya

Güncel

Çin’in ateşkesten beklentisi büyük

Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Feng, ticaret savaşına dair 90 günlük ateşkes süresinden umutlarının yüksek olduğunu işaret etti

Çin’in ateşkesten beklentisi büyük

Çin, ABD ile yürüttüğü ticaret müzakerelerinin sonunda tüm gümrük vergilerinin kaldırılmasını hedeflediğini ve ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasındaki görüşmelerin başarılı olduğunu açıkladı.

Trump ve Xi, hafta sonunda Arjantin’deki görüşmelerinde, ABD’nin 1 Ocak’ta başlayacak olan Çin’den ithal 200 milyar dolar tutarındaki üründen alınan gümrük vergilerindeki artışı 90 gün süreyle ertelemesi, bu sürede de ticaret anlaşmasına ulaşmak için müzakere yürütülmesine karar verdiler.

Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Gao Feng, Beijing’in tarım, enerji ürünleri ve otomobil ticareti hakkında mutabakata vardığını, mutabık kalınan konuların derhal yürürlüğe alınacağını söyledi.

Çin ve ABD’nin tarım enerji, hizmetler ve diğer sektörlerde müzakereleri sürdüreceğini ifade eden Gao, ülkesinin 90 gün içinde ABD ile ticaret konusunda bir anlaşmaya varacağı konusunda kendilerine güvendiklerini açıkladı.

Ancak sabah saatlerinden bu yana piyasayı meşgul eden Çinli telekom devi Huawei’nin CFO’sunun tutuklandığı haberi iki ülke arasındaki ateşkese gölge düşürür mü sorusu risk iştahını azaltan önemli noktalardan biri olarak karşımızda duruyor.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler