Bu sabah dünya gündemi: Ticaret Savaşı, NATO zirvesi, soru işaretleri

Haftanın ikinci işlem gününde yüksek şirket karlılık bekletinsinin devam etmesi ve “ticaret savaşı” tansiyonunun azalması üzerine küresel piyasalar kazançlarını genişletti.…
09:3111 Temmuz 2018
Bu sabah dünya gündemi: Ticaret Savaşı, NATO zirvesi, soru işaretleri
Haftanın ikinci işlem gününde yüksek şirket karlılık bekletinsinin devam etmesi ve “ticaret savaşı” tansiyonunun azalması üzerine küresel piyasalar kazançlarını genişletti.…

Haftanın ikinci işlem gününde yüksek şirket karlılık bekletinsinin devam etmesi ve “ticaret savaşı” tansiyonunun azalması üzerine küresel piyasalar kazançlarını genişletti. Bugün de hem NATO zirvesi hem de ABD’den gelen ek vergilerler riskli varlıklara olan talebin azaldığı dikkat çekiyor.

 

Avrupa gösterge endeksi STOXX 600 %0,43 yükselerek 386.25 Euro’dan kapandı. EURUSD paritesi 1,1729$ seviyesine yükseldi. 10 yıllık Almanya getirisi %0,320’den fiyatlandı. Dünkü pozitif ayrışmaya rağmen bugün Avrupa vadelileri karışık seyir izliyorlar.

 

Avrupa ve ABD için bugün başlayacak olan NATO zirvesi takip edilecektir (11-12 Temmuz). NATO Devlet ve Hükümet Başkanları toplantısında ABD ile Avrupa’nın yapılan harcamalar konusunda sıkı bir pazarlığa oturacağı tahmin ediliyor. Zirvede Batı’nın bütünlüğünü koruması şart. ABD ise daha kuvvetli olmak istiyor. Bu sebepten dolayı AB’nin yapılan harcamaları arttırması gerekiyor. Fakat AB üyeleri buna pek sıcak bakmayacağından dolayı Batı’nın “bütünlüğü koruma politikası” risk altına giriyor.

 

Şirket karlılıkların yaratmış olduğu iyimserliğe rağmen oynaklık göstergelerinde (VIX endeksi ve ima edilen oynaklık endeksi) yukarı yönlü hareket var. NATO zirvesi, Trump’ın “ticaret savaşı” politikaları” ve ABD ekonomisinin şirket maliyetlerini yükseltme ihtimali göstergelerde görülen hareketin nedenleri olarak görülebilir. Gösterge vadelileri 14$’dan işlem görüyorlar. Salı günün pozitif kapatan Wall Street endekslerinde ortalama olarak %0,33 değer kazancı oldu. Bugün ise ABD vadeli kontratlarında satıcılı seyrin baskın olduğu görülüyor. ABD dolar endeksi ise 94,22$’dan fiyatlanıyor. 10 yıllık ABD getirisi %1,15 gerileyerek %2,84’den işlem görüyor.

 

Asya piyasaları, Trump’ın 200 milyar $ ek vergi getirmesinden sonra negatif seyir izliyorlar. Çin piyasası (Shanghai) %2,05’lik düşüşle en çok değer kaybeden endeks oldu. ABD seansında da iShares MSCI Japonya dışında bütün Asya fonu %0,37 kazançlarından geri vererek 69,47$’dan fiyatlandı.  USDJPY paritesi 111,06 Yen’den alıcı buluyor. 10 senelik Japonya getirisi %0,040’tan, 10 senelik Çin getirisi de %3,551’den fiyatlanıyor.

 

Salı günü Borsa İstanbul 1,59 milyar TL’lik işlem hacmiyle %3,00 kazançlarından geri vererek 96.274,69 TL’den alıcı buldu. Haftalık %0,98 (önceki %2,76) değer kaybederken aylık %0,42 (önceki %0,64) değer kazandı. TL bazında günlük volatilite %0,45’ten %1,76’ya, haftalık olarak ta %1,00’dan %3,96’ya yükseldi. Aylık oynaklık ise %8,08 seviyesine çıktı.

Dolar bazında ise günlük %2,65 düşerek 20.411,01$’dan işlem gördü. Böylece haftalık %2,10 ve aylık %4,75 değer kaybetmiş oldu.

Görülene göre yabancılar ve yerliler Sn. Erdoğan’ın damadını Hazine ve Maliye bakanı olarak beğenmedi ve Türkiye bir kez daha beklentileri karşılayamadı. TCMB’nin ve ekonominin bağımsızlığı hakkındaki sorular hala risk oluşturmaya devam ediyor. Bütçenin Sn. Erdoğan tarafından hazırlanacak olması ve Meclis’in sadece kabul veya red etme hakkı olması yabancıları rahatsız eden unsular arasında yer alıyor. Önümüzdeki dönemde açıklanacak olan ekonomi politikaları takip edilecektir. Fakat, Türkiye’nin düşük kredibilitesinden dolayı yabancı beklentisinin de düşme ihtimali kuvvetli.

 

Teknik olarak bakarsak hem TL hem de Dolar bazında endeks bütün hareketli ortalamalarının altında seyir ediyor. Dolar/TL’nin tekrardan 4,71 TL’ye, Euro/TL’nin de 5,5392 TL’ye yükselmesi ve küresel risk iştahının düşmesine paralel olarak endeksin satıcılı bir açılış yapma ihtimali kuvvetli. Türkiye 2 yıllık getirisi %19,24 seviyesinden fiyatlanıyor.

 

Bütün bu gelişmeler çerçevesinde Cuma günü Fitch değerlendirmesi yurt içi piyasalar tarafından takip edilecek. BB+ olan notumuzu negatife çekme olasılığı yüksek.

 

Can Ilker

Ekonomist

Makro Araştırmacı / Analist

 

Yorumlar

Son güncelleme: 09:3111 Temmuz 2018
Paylaş Tweet