Sosyal Medya

Güncel

Brexit çıkmazındaki Brit ekonomisi için önemli soru

Britanya ekonomisine dair bugün arka arkaya açıklanan veriler önemli bir soruyu yeniden gündeme getirdi

Brexit çıkmazındaki Brit ekonomisi için önemli soru

Britanya ekonomisinin yaz mevsimindeki toparlanması, sıcak havanın tüketici harcamalarını teşviki ile beklenenden daha güçlü oldu. Ancak bugün açıklanan verilere göre zayıf Ağustos verisi önümüzdeki Brexit sürecini içeren yıl için daha yavaş bir büyümenin sinyallerini verdi.

Britanya son 2 yılın en yüksek büyümesini yakalayabilir mi?

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), ekonominin Ağustos ayına kadar olan üç aylık süreçte yüzde 0,7 oranında büyüdüğünü söyledi. Ki Reuters anketine baktığımızda beklentiler yüzde 0.6 oranında idi.

Sadece Ağustos ayı tek başına incelendiğinde ise ekonomik durgunluk gösterdiği, ekonomistlerin yüzde 0,1’lik artış tahminlerini karşılamadığı görüldü.

Yine de şunun altını çizmek gerekir ki, Eylül ayında görülecek benzer bir performans, üçüncü çeyrek büyümesini yüzde 0,6’ya çıkarabilir. Bu da sadece ikinci çeyrekteki yüzde 0,4’lük büyümenin üzerinde olmakla kalmayıp, 2016 yılının sonundan bu yana görülen en yüksek büyüme olabilir.

Rakamlar, İngiltere Merkez Bankası’nın Ağustos’ta neden faiz oranlarını 2009’dan bu yana en yüksek seviyesine yükselttiğini açıklamaya yardımcı oluyor. Son üç aydaki yıllık büyüme, BOE’nin “hız sınırı”na yakın olarak yüzde 1.5 oldu.

BOE için önemli soru

Britanya ekonomisi Haziran 2016’daki Brexit oylamasının ardından yavaşladı. Öyle ki büyüme oranı G7 içerisindeki en üst noktadan ve uzun zamandır sonlarda yer alan Japonya ve İtalya ile karşılaştırılacak duruma düştü.

Özellikle tüketiciler ücretlerde yükseliş sağlanamadığı için referandumdan sonra pound’un düşüşünü izleyen dönemde enflasyondaki sıçrama ile sıkıştı kaldı.

Yakın zamanda yapılan özel sektör anketleri, oldukça ılımlı bir ekonomik büyümeye işaret etmekte, sıcak havaların yaz ayları boyunca görülen yükselişin arkasında bir etken olabileceğini düşündürmektedir.

Ekonomi, rekor bir sıcaklık dalgasının etkisiyle artan perakende satışları ve iyileşen baskın hizmet sektörü ve inşaat projelerinin hızlanmasından yaz boyunca faydalandı.

Şimdi İngiltere Merkez Bankası yetkilileri için esas soru bu yılın başlarında görülen soğuk hava dalgasının yarattığı sıkıntılar ile ilk çeyrekte büyümenin yavaşlama eğilimine girmesi zamanında karşılaştıkları ile aynı.

Son aylardaki yükseliş sadece iyi giden hava koşulları ile mi ilgili, dolayısıyla geçici mi, yoksa enflasyonun yükselmesi yönünde tehdit oluşturan bir ivmeye mi işaret ediyor?

Uzun vadeli büyüme tarihi trendin altında kalacak

İngiltere Merkez Bankası’nın ülkenin Avrupa Birliği’nden Mart ayında bir anlaşma olsun veya olmasın ayrılmasından önce bir faiz artışı gerçekleştirmesi beklenmiyor.

ONS istatistikçisi Rob Kent-Smith, “Perakende, gıda ve içecek üretimi ve konut sektörü sıcak yaz aylarında özellikle zayıf geçen bahar döneminden sonra yeniden toparlanmaya devam etti.” dedi ve ekledi “Ancak, uzun vadeli büyüme tarihi trendin gerisinde kalmaya devam edecek.”

Ticaret açığı son 3 ayın zirvesinde

Başka bir raporda yayınlana ticari veriler, Eylül 2015’ten bu yana AB ile görülen en düşük ticari açığa ulaşılmış olmasına rağmen, ticaret açığının Ağustos’ta son üç ayındaki en yüksek seviyesine ulaştığını gösterdi.

İhracatçılar, zayıf pound’un tüm avantajlarını kullanma konusunda zorlandılar. Şimdi ise İngiliz sevkiyatlarının yüzde 40’ını satın alan Euro Bölgesi’nde büyüme yavaşlıyor.

İkinci çeyrekte kaydedilen yükselen ticaret açığına göre, üçüncü çeyrekte ticaret açığının daralma ve ekonomik büyümeye katkıda bulunma yolunda kalmaya devam ettiği görülüyor.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler