Sosyal Medya

Güncel

Bono Kralı’ndan sürpriz gelişen ülkeler ve dolar öngörüleri

Bono Kralı Jeffrey Gundlach son dönemde sıkça duyduğumuz gelişen ülkelere dair felaket kehanetlerinden etkilenmediğini belirtti

Bono Kralı’ndan sürpriz gelişen ülkeler ve dolar öngörüleri

DoubleLine Capital’ın kurucusu Wall Street’te Bono Kralı olarak tanınan Jeffrey Gundlach,  son dönemde gelişen piyasalarda yaşanan sert düşüşler sonrası yıllardır görülmemiş bir yatırım fırsatının ortaya çıktığını belirtti.

Gelişmekte olan ülkeleri nasıl zor günlerin beklediğini arka arkaya vurgulayan uzmanların arasında Gundlach’ın bu kriz kehanetlerine aldırmayan ve “yatırım yapılmalı” yönündeki tavrı dikkat çekti.

“Eğer gelişen ülke tahvillerine veya yüksek getirili bonolarına hala yatırım yapmadıysanız bunun harika bir zaman olduğunu düşünüyorum” diye Gundlach önümüzdeki döneme dair Dolar konusundaki düşüş beklentilerini de yineledi.

Gundlach Türkiye, Arjantin ve Brezilya gibi bölgelerdeki sert satışları örnek olarak gösterirken, gelişen ülkelerdeki dolar tahvillerinin getirilerinin yüksek getirili ABD tahvillerinden daha fazla olduğunu belirtti.

120 milyarlık DoubleLine Capital’ı yöneten Gundlach ABD Dolar’ının artan faizlerin perde arkasında federal borçlanmanın saçma bir biçimde genişletilmesi nedeniyle yeniden değer kaybetmesini beklediğini de açıkladı.

Fed’in faiz artışı ile federal borçlanmasının arttırılması döngüsündeki patlamayı bir “intihar misyonu” olarak tanımladı. Amerika için resesyon öngörmediğini ancak global büyümede yavaşlama olacağı beklentisine katıldığını söyledi.

Son olarak petrol fiyatlarının varil başına 80-90 dolar seviyelerine yükselmesini beklediğini dile getiren Gundlach altın konusunda alıcı tarafta bulunabileceğini ve emtialar konusunda boğa pozisyonuna devam edebileceğini belirtti.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler