Sosyal Medya

Ekonomi

Bir yetkili de iyi birşey söylese: Ufukta kara bulutlar!

Son günlerde ekonomi yetkilileri pek iyimser senaryolarla karşımıza çıkmıyor, IMF Başkanı Lagarde da global ekonominin üzerindeki kara bulutlara dair yorumda bulundu

Bir yetkili de iyi birşey söylese: Ufukta kara bulutlar!

IMF Başkanı Christine Lagarde, global ekonominin üzerindeki bulutların günden güne daha da kararmakta oldukları uyarısında bulundu.

ABD Başkanı Trump’ın G7 sonuç bildirgesinden çekilmesi sonrası gelişmeleri değerlendiren Lagarde, “IMF, global büyümenin bu yıl ve gelecek yıl yüzde 3,9 olacağı tahminine bağlı. Dünya ekonomisindeki gidişat şimdilik iyi, ancak ufukta kara bulutlar toplandı” diye konuştu. Lagarde, en karanlık bulutun da ülkeler arasında yaşanan güvensizlikler olduğunu ifade etti.

Afrika ülkelerinde daha hızlı gelişmelerin olması gerektiğine de vurgu yapan Lagarde, bu ülkelerde daha iyi vergi sistemlerinin oluşturularak ülke kaynaklarının artırılması gerektiğinin altını çizdi.

Dünkü konferansta Lagarde’ın yanısıra söz alan WTO Direktörü Roberto Azevedo da artan global ticari gerginliklerin ekonomi üzerinde majör etkiler gösterme riski bulunduğunu ve bu durumun son finansal krizden bu yana en güçlü sürdürülebilir büyüme periyoduna girmiş olan dünya ticaretinin altını oyduğunu belirtti.

Speaking alongside Lagarde at the news conference Monday, World Trade Organization Director-General Roberto Azevêdo said the rising tensions in global trade “risk a major economic impact, undermining the strongest sustainable period of trade growth since the financial crisis.”

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler