Sosyal Medya

Güncel

Avrupa ekonomisinde anlamlı bir toparlanma yok

Avrupa ekonomisindeki yavaşlama sinyalleri yükseliyor

Avrupa ekonomisinde anlamlı bir toparlanma yok

IHS Markit tarafından açıklanan PMI endeksleri gösteriyor ki Avrupa ekonomisinde özellikle de İtalya cephesinde resesyon endişeleri konuşulurken anlamlı bir toparlanma görülmüyor.

Ekim ayında 53.1 seviyesinde olan Euro Bölgesi birleşik PMI endeksi Kasım ayında 52.7 seviyesine geriledi.

IHS Markit ekonomisti Chris Williamson bölge ekonomisinin bu gevşek bölgeye saplandığını belirtti. Endeksi oluşturan ankete verilen cevapların Brexit, ticaret savaşları, zorlanan otomotiv sektörüne dair endişelerle beraber ekonomik ve politik görünüme dair belirsizliklerin yoğunlaştığına vurgu yaptığını açıkladı.

Yavaşlama istihdam piyasasını etkiliyor

Yavaşlamanın istihdam piyasasını da etkilemeye başlaması dikkat çekiyor. İstihdamın Kasım ayında neredeyse son 2 yılın en yavaş genişlemesine sahip olduğu belirtilirken, bu anlamda Almanya, Fransa ve İrlanda’nın belirgin biçimde zayıf görünümüne işaret ediliyor.

İmalat cephesinde başlayan yavaşlamanın hizmet sektörüne de yayıldığı da rapor içerisinde dikkat çeken bir başka nokta. İşletmelerin iyimserliği 2014 yılından bu yana en düşük seviyede bulunuyor.

Williamson 2019’a girilirken bu iyimserlikteki azalmanın büyüme konusundaki aşağı yönlü riskleri artırdığı görüşünde.

Bölgenin en büyük ekonomisi Almanya’da hizmet sektörü PMI verisi Kasım ayında 53.3 ile Mayıs 2018’den beri en düşük seviyesine geriledi.

Veri, Ekim ayında 54.7 iken bir önceki yılın Kasım ayında 54.3 seviyesinde gerçekleşmişti.

AMB ekonomik işaretleri göz ardı etmemeli

13 Aralık’ta toplanacak Avrupa Merkez Bankası’nın bu ekonomik işaretlerle yüzleşmesi gerektiği belirtiliyor. Ek olarak bölgenin en büyük üçüncü ekonomisi olan İtalya’da bir resesyon tehdidi bulunmasının da göz ardı edilmemesi gerektiği söyleniyor.

AMB yıl sonunda varlık alım programına son verme yolunda ilerlemeye devam ettiği mesajlarını yineliyor. Ancak son veriler arka arkaya ısrarla Avrupa ekonomisindeki yavaşlamayı işaret ederken, AMB acaba acele mi ediyor soruları gündemde.

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler