Sosyal Medya

Güncel

Arçelik Yeniden Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde

Arçelik, 2017 sonrasında bu yıl da Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nin “Gelişmekte Olan Piyasalar” kategorisinde yer aldı. Arçelik’ten yapılan açıklamaya göre,…

Arçelik Yeniden Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde

Arçelik, 2017 sonrasında bu yıl da Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nin “Gelişmekte Olan Piyasalar” kategorisinde yer aldı. Arçelik’ten yapılan açıklamaya göre, sürdürülebilirlik alanında küresel ölçekte öncü çalışmalar yürüten Arçelik, 2017’nin ardından bu yıl da Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’ne giren tek Türk sanayi şirketi oldu.

Yaklaşık 1000’e Yakın Şirketin Çalışmaları Değerlendirildi

Sürdürülebilirlik konusunda önde gelen platformlardan biri olan endeks için bu yıl bine yakın şirketin çalışmaları değerlendirildi. Şirketler yönetim, finansman faaliyetleri, etik konular, değer zincirindeki çevresel ve sosyal performans, risk yönetimi, iklim değişikliği önlemleri, şeffaflık, tedarik zinciri ile insan ve çalışan hakları gibi başlıklar altında puanlanıyor.

Vizyon Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın

Açıklamada görüşlerine yer verilen Arçelik Üst Yöneticisi (CEO) Hakan Bulgurlu, “Dünyada Saygılı, Dünyada Saygın” vizyonu kapsamında tüm paydaşları için değer yaratmaya devam ettiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Arçelik olarak küresel bir şirket olmanın sorumluluğuyla sürdürülebilir bir dünya için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu yıl 10’uncusunu yayımladığımız sürdürülebilirlik raporumuzda da belirttiğimiz gibi hem gelecek nesiller hem de rekabet gücümüzü korumak için kaynakların verimli kullanımına ve döngüsel ekonomiye odaklanıyor, sera gazı salımlarımızı en düşük seviyeye indiriyoruz. Tüm bu çalışmalarımız sonucunda sürdürülebilirlik odaklı kurumların performanslarını küresel olarak takip eden Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nin Gelişmekte Olan Piyasalar kategorisine geçtiğimiz yıldan sonra ikinci kez girmenin gururunu yaşıyoruz. Sürdürülebilir uygulamaları hayata geçirme konusundaki istikrarımızı tescil eden ve şirketimizin uluslararası itibarına katkı yapacak bu önemli başarıyı önümüzdeki yıllarda da sürdürmek önceliklerimiz arasında yer alıyor.”

Endeks sürdürülebilirlik liderlerini listeliyor

Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi (DJSI), küresel ölçekte uygulanan ilk sürdürülebilirlik indeksi çalışmasıdır. 1999 yılında faaliyete başlayan DJSI, dünya çapında önde gelen şirketlerin yönetim kaliteleri ve potansiyel gelecek performanslarını, geleneksel finansal analizlere sürdürülebilirlik kriterini de entegre ederek değerlendiriyor. Bu sayede yatırımcıları, kalıcı değer yaratabilecek yatırım fırsatlarını belirleyebilmek için daha çok ve daha doğru bilgiye dayalı yatırım kararlarına yönlendiriyor.

İlk Türk firması Anadolu Efes

Dünya çapında önde gelen firmaların finansal performansını takip ederek sürdürülebilirlik kriterlerine göre sıralama yapan Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde (DJSI), sosyal, ekonomik ve çevresel kriterlere göre sürdürülebilirlik konusunda en başarılı firmaları sıralayan endekse girmeyi başaran ilk ve Türk firması Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Anadolu Efes olmuştu.

Kaynak: Global Compact Network Türkiye, AA

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler