Sosyal Medya

Güncel

Anketler ne diyor?  Niye önemli?

Eski Habertürk yazarı ve taze blogger Fehmi Koru son makalesinde geçen hafta yayınlanan 2 anket ve ANAR Başkanı İbrahim Uslu’nun…

Anketler ne diyor?  Niye önemli?

Eski Habertürk yazarı ve taze blogger Fehmi Koru son makalesinde geçen hafta yayınlanan 2 anket ve ANAR Başkanı İbrahim Uslu’nun yorumlarını inceledi.

AKP erken seçim yok diyorsa da, gerek parti içinde, gerekse piyasa ve toplumda bir türlü bastırılamayan bir sürpriz seçim şüphesi var. Eğer bu şüphe giderilemezse, piyasalar Koru’nun andığı türden anketlere bakarak seçim sonuçlarını fiyatlamaya başlayacak. Bu yüzde ParaAnaliz olarak ”markalı” yani künyesini açıklayan anketleri takibe aldık. Fehmi Koru bloğundan  vardığımız sonucu da hemen paylaşalım:  Anketler birbirleriyle çelişiyor (doğaldır), ama Erdoğan ve İyi Parti’ye iyi haber var.

 

Fehmi Koru’nun blogunda anketlerle ilgili bölüm şöyle:

 

PİAR, ANAR ve MetroPoll anketleri

Konuya girmemin sebebi Cumhuriyet gazetesinde karşıma çıkan PİAR şirketinin yaptığı duyurulan yeni anket oldu.

 

O vesileyle PİAR’ın hala var ve anket de yaptığını öğrenmiş oldum.

 

‘‘O da kimin?’’ diyeceklere açıklayayım: PİAR, bu alanın öncü iki kamuoyu araştırma şirketinden biridir. Diğeri başında vaktiyle Tarhan Erdem’in şimdilerde de Bekir Ağırdır’ın bulunduğu KONDA şirketidir. PİAR sonradan CHP’de politika ve birkaç dönem milletvekilliği de yapmış olan Bülent Tanla tarafından kurulmuş, bir ara PİAR-Gallup adını da taşımıştı. Şimdi Hasan Tanla şirketi yeniden yarışa sokma çabasındaymış.

 

Cumhuriyet gazetesi PİAR’ın 6-18 Mart tarihleri arasında 5620 seçmenle yüz yüze görüşerek yaptığını duyurduğu anketi önemsemiş olmalı ki, ona sayfalarında genişçe yer vermiş…

 

Anket İYİ Parti için müjdeler taşıyor.

 

‘‘Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?’’ sorusuna kararsız olduklarını açıklayanlar çıkarıldıktan sonra verilen cevaplara göre partilerin oy alabilecekleri tablo şu:

 

 

AK Parti 39.6, CHP 22.2, İYİ Parti 16.9, HDP 12.2, MHP 5.8 ve Saadet Partisi 2.5…

İyi Parti ile Saadet Partisi ‘ittifak’ yaptıklarında ise oyları 21.8’e çıkıyor.

 

Daha ilgi çekici yön ise, Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turda kime oy verecekleri sorulanların verdikleri cevapların tablosu: Tayyip Erdoğan 30.0, Meral Akşener 19.1, CHP adayı 17.1, HDP adayı 12.2…

 

ANAR başkanı İbrahim Uslu’nun Yörünge dergisine verdiği mülakatta aktardığı bilgilere pek uymuyor bu son tablo.

 

Şöyle diyordu Dr. Uslu:

 

‘‘İYİ Parti barajı aşıyor bizim gördüğümüz. Saadet Partisi gibi partilerle ittifak olursa daha rahat aşacak gibi görünüyor. Kurulduğu günden beri ben hep baraj civarında ölçtüm İYİ Parti’nin oylarını. 9 ile 11 arasında ölçüyorum. Ne bazılarının söylediği gibi öyle %15’ler %20’ler oldu ne de çok aşağılara düştü.’’

 

PİAR anketi ‘‘İYİ Parti en çok AK Parti’den oy alıyor’’ derken (1 Kasım oylarının yüzde 14’ü), Uslu’ya göre İYİ Parti’ye en az AK Parti’den oy kayıyor.

 

Biri hariç diğer seçimlerde anketleri sandığa yansıyana çok yakın sonuç vermiş MetroPoll firmasının son (Mart 2018, 9-21 Mart tarihleri arasında, toplam 2036 kişiyle yüz yüze görüşerek yapılmış) anketi de PİAR’dan ayrılıyor.

 

Kararsızların dağıtılmadığı sonuçlara göre, AK Parti 44.5, CHP 19.2, MHP 5.9, İYİ Parti 8.5 alıyor.

 

İttifaklar kime yarıyor?

İYİ Parti yüzde 10 barajını muhtemelen yalnız başına da aşabilecek (Kararsızlar dağıtıldığında oyu 9.7’ye çıkıyor; o durumda AK Parti’nin oyu da yüzde 50.9’a ulaşıyor).

 

İttifaklara gelince: Cumhur İttifakı’nın oyu yüzde 48.0; İYİ-Parti-Saadet İttifakı ise, kararsızlar hesaba katılmadan, yüzde 14.3…

 

CHP hangi partiyle ittifaka girerse girsin oyları yalnız başına katılacağı bir seçimden daha aşağıya düşüyor…

 

Anketler ne söylemiş oluyor?

 

Siz söyleyin.

 

İyi Parti-DP-SP ittifak görüşmelerinde

 

Yeniçağ yazarı Batuhan Çolak: İyi Parti, Demokrat Parti ile ittifakta anlaştı! Saadet de katılacak.

 

İyi Parti’nin, Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile ittifak kuracağı söylentileri dolaşıyor. Konuyla ilgili KRT Haber Müdürü Çağlar Cilara’nın sorularını yanıtlayan Yeniçağ Gazetesi yazarı Batuhan Çolak, aldığı kulis bilgisini canlı yayında aktardı.

 

 

 

İYİ PARTİ-SAADET PARTİSİ-DP İTTİFAKI KURULUYOR

 

 

 

Çolak, “Son edindiğim ciddi bir kulis bilgisini sizinle paylaşayım. Demokrat Parti, yüzde 90 oranında İyi Parti’nin çatısı altında seçimlere girmeyi kabul etmeiş durumda yani anlaşmış durumdalar, el sıkışmışlar. Demokrat Parti’nin elindeki Fethiye Belediyesi de İyi Parti’ye geçtiğini açıklayacak. Yüzde 90 oranında Demokrat Parti İyi Parti ile el sıkışmış durumda. Saadet Partisi de çok büyük ihtimalle olacak gibi gözüküyor.”

 

Son dakika anketi:  Ankara Analitik’e göre Erdoğan kazanır

 

Ankara Analitik şirketi 14-24 Mart tarihleri arasında 26 ilde “İttifaklar, Cumhurbaşkanlığı Adaylıkları ve Siyasal Durum” araştırması yaptı. Bin 619 denekle cep telefonlarına indirilen özel bir uygulama ile yüz yüze görüşme yoluyla gerçekleştirilen araştırmada ilginç sonuçlar çıktı. İşte o araştırmanın sonuçları:

 

YÜZDE 50’Yİ GEÇEN YOK: Analitik araştırma şirketinin kamuoyu araştırmasında katılımcılara “İki ayrı seçim ittifakı kurularak seçime gidilmesi halinde kime oy verirsiniz?’ sorusu yöneltildi. Katılımcılar, bu soruya şu cevapları verdi: AKP-MHP-BBP yüzde 46, CHP yüzde 16, kararsızlar yüzde 13,

İYİ Parti-SP-DP yüzde 11 ve HDP yüzde 4.6. Açık uçlu olarak ‘Kimi Cumhurbaşkanı adayı görmek istiyorsunuz?’ sorusuna ise Recep Tayyip Erdoğan yüzde 45, Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 9.8, Meral Akşener yüzde 7.7 ve Abdullah Gül yüzde 6.1 şeklinde cevap verildi.

 

ERDOĞAN’DAN SONRA İKİNCİ İSİM: Araştırmada yöneltilen sorulardan biri de “… Cumhurbaşkanlığına aday olması halinde oy verir misiniz?” oldu. Bu soruya verilen “Kesinlikle oy veririm” cevabının oranları isimlere göre şöyle: Tayyip Erdoğan yüzde 46.4, Abdullah Gül yüzde 15.2, Meral Akşener yüzde 12.74, Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 12.70 ve Abdüllatif Şener yüzde 7.  Kaynak:  Sözcü, Veli Toprak

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler