Sosyal Medya

Güncel

ANALİZ:  Anketler ne anlatıyor?

Seçimlere iki hafta kala çok heyecanlı ve Batı basınına göre muhalefetin uzun yıllar sonra ilk kez Erdoğan ve AKP’yi alt…

ANALİZ:  Anketler ne anlatıyor?

Seçimlere iki hafta kala çok heyecanlı ve Batı basınına göre muhalefetin uzun yıllar sonra ilk kez Erdoğan ve AKP’yi alt etme şansını yakaladığı bir yarış gözleniyor. Hükümetin yaptığı açıklamalarda ise Erdoğan ilk turda açık farkla kazanıyor, TBMM’nde ise AKP-MHP koalisyonu önde. Muhalefet tam tersini savunurken, CHP başkan adayı Muharrem İnce Erdoğan’la arasındaki farkın kapanmakta olduğunu “müjdeledi”.

ParaAnaliz  tüm bu iddiaları elden geldiğince objektif olarak değerlendirmek için sadece ve yalnızca künyeli, ya da firma yetkilisi tarafından DETAYLARIYLA  basınla paylaşılan anket sonuçlarını kullanıyor. Bir hafta önce açıklanan 5 ankette Nisan’dan bu yana sürekli yükselen Millet İttifakı’nın zirve yaptığı izlendi.   Geçen hafta yayınlanan 3 anketin ikisi Millet İttifakı’nın yeniden hızlandığını anımsatırken, MAK’a göre her şey HDP’nin performansına bağlı. Başkanlık seçimlerinde is Erdoğan önde, ama işi ilk turda bitirebilir mi?

 

Bir hafta öncesine ait anketler

Bu beş anketin genel değerlendirmesini Onedio.com’dan aldık:

 

24 Haziran erken seçimlerine sayılı günler kala, anket firmaları yaptıkları kamuoyu araştırmaları ile sonuçlarını paylaşmaya devam ediyor. Peki 24 Haziran seçimleri için güncel seçim anketi sonuçlarında son durum nasıl? Son seçim anketleri ne diyor?

(Güncelleme: 6 Haziran 2018 – 11 farklı anket sonucu yer alıyor)

 

Seçim anketi araştırmaları ile ilgili haber sitelerinde yer alan verilerin düzensizliği, anketlerin kaç kişi ile kaç ilde yapıldığı gibi verilerin büyük çoğunlukla eksik yer alması dikkatleri çekiyor.

 

Bu anketlerin sonucunda Cumhur İttifakı’nın 10 puan kadar farkla Millet’in önünde olduğunu, HDP’nin ise tam baraj sınırı olan %10’ yerleştiğini tespit ettik. Başkanlık yarışında ise Erdoğan açık farkla İnce ve Akşener’in önünde, ama seçim hangi turda biter yönünde fikir birliği yok.

 

Onedio’nun araştırmasını buradan okuyabilirsiniz

 

Üç yeni anket:  REMRES-II, PİAR ve MAK

Size en günceli sunmak için sadece biten hafta yayınlanan 3 ankete yoğunlaştık.

Önce REMRES-II’den alıntılar (Bu anket Onedio’da yayınlanandan farklıdır)

 

Ankete göre katılımcılar, “Hangi partiye oy verirsiniz” sorusuna, yüzde 33.5 AKP, yüzde 19.7 CHP, yüzde 12.7 İYİ Parti, yüzde 8.7 HDP, yüzde 4.3 MHP, yüzde 3.5 Saadet Partisi, yüzde 1.3 diğer diye yanıt verdi. Kararsızlar yüzde 8.2 olurken, oy vermem diyenlerin oranı yüzde 8.1 oldu.

 

“Bu Pazar seçim olsa tercihiniz ne olur” sorusuna ise katılımcıların yüzde 37.9’u Cumhur ittifakı, yüzde 37.8’i Millet ittifakı, yüzde 9.8’i HDP, yüzde 0.3’ü de diğer diye yanıt verdi. Kararsızlar yüzde 7.2 olurken, oy vermeyenlerin oranı ise yüzde 7 oldu.

 

‘KARARSIZLAR DAĞITILINCA CUMHUR İTTİFAKININ OY ORANI YÜZDE 44.2, HDP BARAJI GEÇİYOR’

 

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra ise Cumhur ittifakı yüzde 44.2, Millet ittifakı yüzde 44, HDP yüzde 11.5 ve diğer yüzde 0.3 olarak çıkıyor.

 

“Cumhurbaşkanlığı seçimi ilk turunda tercihiniz kim olur” sorusuna katılımcıların yüzde 35.9’u Tayyip Erdoğan’a, yüzde 22.3’ü Muharrem İnce’ye, yüzde 14.5’i Meral Akşener’e, yüzde 9.8’i Selahattin Demirtaş’a, yüzde 3.2’si Temel Karamollaoğlu’na, yüzde 0.2’si Doğu Perinçek’e oy vereceğini açıkladı. Kararsızlar yüzde 7.8 olurken, oy vermeyeceklerin oranı ise yüzde 6.3 oldu.

 

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra da yüzde 41.7 Erdoğan, yüzde 26.1 Muharrem İnce, yüzde 16.7 Meral Akşener, yüzde 11.4 Selahattin Demirtaş, yüzde 3.9 Temel Karamollaoğlu, yüzde 0.2 Doğu Perinçek sonucu çıkıyor.

 

PIAR Anketi

Araştırmada en dikkat çekici sonucu Millet ittifakının oy oranlarının Cumhur ittifakından fazla olması, buna bağlı olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oy kaybı ile Cumhur ittifakının oy kaybı paralel olarak ilerlemesi olarak görülüyor. Anketin bir diğer dikkat çeken sonucu ise her iki ittifakında dışında olan HDP’nin baraj sorunu yaşamaması.

Piar’ın anketine göre bu pazar günü seçim yapılsa, AKP yüzde 34.8, MHP yüzde 7.3, CHP yüzde 23.4, İyi Parti yüzde 17.2, HDP yüzde 14.1, ve SP ise yüzde 2.5 oranında görülüyor. Karasız seçmenlerin de dağıtılmış olduğu bu sonuçlara göre HDP de yüzde 10’luk seçim barajının üstünde yer alıyor.

Ankete göre CHP, İYİ Parti ve SP’nin oluşturduğu Millet İttifakı, AKP, MHP ve BBP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nı 1 puanla geçtiği gözüküyor. Millet İttifakı, 43,1 oranını yakalarken Cumhur İttifakı’nın oy oranı ise 42,1. Herhangi bir ittifaka katılmayan HDP’nin oy oranı ise 14,1.

 

 

 

Ankete göre Cumhurbaşkanı seçiminde Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk kez yüzde 40’ın altında görünüyor. İlk turda yüzde 50+1’i bulamayan Erdoğan’ın ikinci turdaki rakibiyse yüzde 26’ile Muharrem İnce oluyor. Ankete göre cumhurbaşkanı seçiminde Erdoğan’a yüzde 39.7, Muharrem İnce’ye yüzde 26, Meral Akşener’e yüzde 21.2, Selahattin Demirtaş’a yüzde 11.1, Temel Karamollaoğlu’na yüzde 1.8, Doğu Perinçek’e de yüzde 0.5 oranında destek çıktı.

 

 

MAK:  Herşey HDP’ye bağlı

 

PIAR ve REMRES Erdoğan ve AKP’de irtifa kaybı vurgularken, MAK sonuçları değişik yönde.

 

MAK Araştırma’nın haziran anketine göre 24 Haziran’daki seçimlerde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ilk turda yüzde 51.5 ile kazanıyor. Ankete göre parlamento seçimleri HDP’nin barajı geçip geçmemesine endekslenmiş durumda.

 

AKP ile MHP’nin oluşturduğu ‘cumhur ittifakı’ yüzde 52.7, CHP-İYİ Parti-Saadet Partisi’nin oluşturduğu ‘millet ittifakı’ ise yüzde 36.6 oy alıyor. MAK’ın anketine göre parlamento seçimlerinde kararsızların oranı yüzde 3.

 

HDP’ye endeksli

MAK’ın parlamento anketinin sonuçlarına ilişkin açıklamasında, vekil dağılımının HDP’ye endekslenmiş durumda olduğu belirtilirken, “HDP baraj altı kalırsa Ak Parti’nin meclis çoğunluğu oluşabilir. Diğer durumda Sadece Ak Partinin değil Cumhur ittifakının da TBMM de sayısal çoğunluk sağlaması mümkün olmayabilir. Bunda TBMM ye giren parti sayısının çokluğu da etkilidir” dendi.

 

 

Toplu sonuçlar

Millet  İttifakı açıklandığından bu yana tüm künyeli anketleri derleyip, oy ortalamalarını aldık. İşte son durum:

 

Başkanlık seçimi (Sadece önde giden 3 aday)

  1. T. Erdoğan: %45.3

Muharrem İnce: %23.3

Meral Akşener:  %15.9

 

Bu ortalamalara göre, başkanlık seçimi ikinci tura kalırken, Erdoğan ve İnce yarışıyor. Halen İnce’nin Erdoğan’ı alt ettiği hiçbir anket görmedik.

 

TBMM Seçimleri

 

Cumhur İttifakı: %47.5

Millet İttifakı: %38.3

HDP:  %10.4

 

Koltuk dağılımı hakkında Abdulkadir Selvi’nin yorumu

 

Peki, yukardaki oy dağılımı TBMM’ne nasıl yansır?  Yorum katmadan Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi’nin analizini aktarıyoruz:

 

CHP, İYİ Parti, Saadet ve DP’den oluşan ‘millet ittifakı’ için kritik sınır yüzde 38. Eğer ‘millet ittifakı‘ yüzde 38’i aşarsa Meclis’te muhalefet lehine güçlü bir dağılım oluşuyor. Şu ana kadar gözlenen muhalefet birbirinden oy alıyor.

 

AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu ‘cumhur ittifakı’ için kritik eşik yüzde 45 olarak ortaya çıkıyor. HDP barajı yüzde 10’la aştığında ‘cumhur ittifakı’ az farkla çoğunluğu koruyor. Ama 45’in altına indikçe, çoğunluk muhalefete geçiyor. HDP’nin yüzde 11’den 14 dâhil olmak üzere ulaştığı her oran iktidarın yüzde 45’le çoğunluğu sağlamasını engelliyor. ‘Cumhur ittifakı’ yüzde 47’yi aldığı takdirde ise HDP, yüzde 14 alsa dahi Meclis’te kıl payı çoğunluğu sağlıyor. Ama HDP yüzde 14 aldığında, iktidar yüzde 47’nin altında çoğunluğu kaybediyor.

 

Hesaplar böyle ama son haftaya girildiğinde size bu denkleme Kandil’den önce ve Kandil’den sonra seçeneğini de ekleyin derim.

 

Anket YORUM: AKP’yi telaş sardı

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler