Sosyal Medya

Güncel

AMB’nin Varlık Alım Programına Yönelik Açıklamaları Euro’yu Destekledi

Haftanın dördüncü işlem gününde gündemi Merkez Bankaları’nın kararları oluşturdu. AMB ve İMB hem faiz hem de para politikasında, beklentiye paralel…

AMB’nin Varlık Alım Programına Yönelik Açıklamaları Euro’yu Destekledi

Haftanın dördüncü işlem gününde gündemi Merkez Bankaları’nın kararları oluşturdu. AMB ve İMB hem faiz hem de para politikasında, beklentiye paralel olarak bir değişikliğe gitmedi. AMB, faiz oranlarının en azından 2019 yaz dönemi boyunca ve enflasyon hedefi doğrultusunda gerektiği sürece mevcut seviyelerde kalmasını beklediğini belirtti. Aylık net varlık alım miktarının 30 milyar Euro seviyesinde bu ayın sonuna kadar devam edeceğini ve ardından aylık 15 milyar Euro’ya çekileceğini ayrıca enflasyon görünümüne ilişkin gelecek verilere göre varlık alım programının yıl sonunda da sona erebileceğini açıkladı. AMB’nin bu adımı Euro’da yukarı yönlü bir hareketi destekleyebilir.

Avrupa Endeksleri Pozitif

Dünü karışık seyirle kapatan Avrupa endeksleri arasında Avrupa gösterge endeksi STOXX 600 %0,15 düşüşle 376,52 Euro’dan fiyatlandı. Bu sabah, EURUSD paritesi 1,1696 $’da yatay seyir izlerken 10 yıllık Almanya getirisi %0,421’den işlem görüyor. Avrupa vadelileri ise güne pozitif bir başlangıç yaptılar. Küresel ticaretteki görünümün belirsiz olduğunu açıklayan AMB, Avrupa endekslerinde satışları tetiklemiş olabilir.

ABD ve Çin arasındaki tansiyonun gevşemesinden destek bulan ABD endeksleri günü “alıcılı” kapattılar. DJI tekrardan 26.000$’ın üzerinden fiyatlandı ve S&P 500 3000$ seviyesine yakın bir kapanış gerçekleştirdi. ABD verilerinin beklentiye paralel açıklanması da endekslerin genişlemesini destekledi. ABD Dolar endeksi 94,49 $’dan alıcı buluyorken 10 senelik ABD getirisi %2,970 seviyesine genişlemiş durumda. Oynaklık göstergeleri 12,37 $ ve 10,66 $ seviyelerine geri çekildiler. ABD vadeli kontratlarında da pozitif seyrin ağır bastığı görülüyor.

iShares MSCI EEM fonu %1,35 değer kazanarak 42,00 $’dan kapandı. iShares MSCI TUR fonu da %5,96 yükselerek 22,21 $’dan alıcı buldu. Japonya dışında bütün Asya ETF’i %1,50 artarak 67,01 $’da dengelendi. Böylece gelişmekte olan ülkelere para girişlerinin ivme kazandı denilebilir.

Ticaret savaşı tansiyonunun gevşemesi üzerine Asya endekslerinde “alıcılı” seyir hakim. Asya tahvil piyasasına da para girişlerinin yaşandığı görülüyor. 10 yıllık JPY %0,111 ve 10 yıllık Çin %3,675 seviyelerine gerilemiş durumdalar. USDJPY 111,85 Yen’den ve USDCNY 6,85 Yuan’dan alıcı buluyor.

Faiz Kararı TL Varlıklarına Pozitif Yansıdı

Dün TCMB bağımsızlığını savundu faiz oranını %24 seviyesine çekti. Ardından haftalık repo faiz sistemine geçtiğini belirterek tek faiz üzerinden çalışacağını açıkladı. Böylece yerli ve yabancı gözünde kredibilitesinde ciddi bir toparlanmayı tetikledi. Faiz kararından sonra USDTRY 6,23 TL ve EURTRY 7,17 TL’ye kadar gevşedi. Risk primi 468,88 puana kadar gerilerken 10 yıllık getiri %18,19 ve 2 yıllık getiri %23,69’tan fiyatlandı. Özetle faiz kararının TL varlıklara pozitif yansıdığı söylenebilir.

Endeks günü %2,38 yükselişle 94.419,15 TL’den kapattı. Haftalık bazda %1,23 değer kazanırken aylık bazda değer kaybı %2,63’e geriledi. Dolar bazında ise günlük %5,94 genişleyerek 15.406,06 $’dan alıcı buldu ve haftalık %5,66 yükseliş gerçekleştirdi.

TL bazında gerçekleşen yukarı hareketle endeks 5, 10, 20 ve 50 günlük üstel hareketli ortalamalarının üzerine çıktı. 100 günlük üstel hareketli ortalaması olan 97.763,60 TL seviyesi yeni direnç noktasını oluşturabilir. 94.376,77 TL seviyesi de (50 günlük üstel hareketli ortalaması) geri çekilmede ilk test edilecek destek seviyesi olabilir. Dolar bazında ise endeks sadece 5 ve 10 günlük üstel hareketli ortalamalarının üzerine çıkabildi.

Avrupa ve ABD kontratlarındaki pozitif hava ve Asya’nın alıcılı seyri ile TCMB’nin kararına paralel olarak endeks pozitif seyrini sürdürüyor.

Can Ilker

Ekonomist

Makro Araştırmacı / Analist

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

  • Dokuz Günlük Ramazan Bayramı Tatili Turizme İlaç gibi Geldi

    Bu yıl Ramazan Bayramı tatilinin uzatılmasının hükümetçe her zamankindençok daha önce ilan edilmesi turizmcilerin yüzünü güldürdü. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, 9 güne çıkarılan Ramazan Bayramı tatilinde 2 milyon kişinin seyahat etmesinin ve 3 milyar liralık ekonomik hacim sağlanmasının beklendiğini bildirdi.

  • Avrupa Parlamentosu Vize Ücretlerini Arttırdı, İş Dünyası Tepkili

    Önceki gün Avrupa Parlamentosu Türkiye'nin de dahil olduğu ülkeler için vize ücretini 60 eurodan 80 euroya çıkardı. Ayrıca vize şartlarında da bazı değişikliklere gitti. Türkiye'den bu yeni duruma ilk tepki İKV'den geldi.

  • Savunma Sanayi İhracatı 9 Milyar Dolara Yaklaştı

    Savunma sanayi son yıllarda en çok teşvik edilen sanayi kollarından biri. İhracatı da ithalatı da artarken sektörün hacmi ile beraber çalıştırdığı insan sayısı da hızla artıyor. Savunma sanayi ile ilgili son rakamlar SaSaD Genel Kurulu'nda açıklandı.

Benzer Haberler