Sosyal Medya

Güncel

Albayrak: Kimsenin Piyasadaki Pozitif Algıyı Bozmasına İzin Vermeyeceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Bursa’da Adım Adım Ekonomi Programı’nda  konuşuyor. Birçok sektörün dolar kurunu 8.50 alarak fiyatlamaya gittiğini…

Albayrak: Kimsenin Piyasadaki Pozitif Algıyı Bozmasına İzin Vermeyeceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Bursa’da Adım Adım Ekonomi Programı’nda  konuşuyor.

Birçok sektörün dolar kurunu 8.50 alarak fiyatlamaya gittiğini açıklayan Albayrak’ın konuşmasından satır başları:

Yapısal dönüşümleri hayata geçireceğiz. Ağustos ayında yaşadığımız süreç 2008 krizinden farklı olarak kur faiz ve enflasyon noktasında da çok büyük operasyon yapıldı. Ancak biz 2 ayda o kadar güçlü adımlarla bunun en büyük sebeplerinden biri yeni Cumhurbaşkanlığı sistemi ile hızlı refleksler vermemizdir. Ekonomi yönetimi olarak güçlü koordinasyonla aldığımız tedbirlerle ciddi bir refleks gösterdik.

Bu ataklara karşı çok büyük tecrübe kazandık. Ekonomimizde meydana gelen etkileri teker teker ortadan kaldırdık. Bu kapsamda 2 temel alana odaklandık. Mücadele alanlarımızın başına enflasyonu koyduk. Fiyatlandırmalar bunu daha da büyüttü daha da önemli hale getirdi. Eylül ayı enflasyon raporuna baktığımızda büyük operasyonu 2 ayda püskürttük.

Nitekim ekim sonu itibariyle yansımaya başlayan toplumun tüm paydaşlarını içine alan enflasyonla mücadele programı açıkladık. Bu sepet fiyatlama noktasında çok önemli bir adım ortaya koydu. Ekimin ikinci yarısında kampanyamız başlamasına rağmen ve ekimin enflasyona fiyatlandırması çok etkili olmasına rağmen sonuç çok daha iyi. Kasım ve aralık ayında çok daha güçlü ve pozitif sonuçlar alacağız.

“Kasım ve aralık aylarında çok daha güçlü neticeler alacağız”

Enflasyonla mücadele için bir dizi ÖTV ve KDV indirimleri adımları atıyoruz. Gıda enflasyonuna karşı adamlar atmaya devam edeceğiz. Enflasyonda kasım ve aralık aylarında çok daha güçlü neticeler alacağız. Detaylı ticaret verilerine bakıyorum YEP’te. 60 milyarlar diyorlardı, bizim 45’ti. Ağustos ekime baktığımda 40 milyar doların altına inmeye başladığımızı gösteriyor. Yılsonu rakamları böyle giderse yılsonu cari denge çok daha büyük bir sürprize gebe. Bu kriz tellallığı ölçüsündeki spekülatif ataklar devam etmeyecek. Çok daha iyi gidiyoruz.

“Kur etkileri çerçevesinde birçok sektörü tek tek mercek altına alıyoruz”

Tek tek fotoğraflarını çekiyoruz. Tek tek olası senaryoları görüyoruz. Türkiye’nin başından geçenler pişmiş tavuğun başından geçmedi diyorlar, biz bunları yaşadık. Her süreç Türkiye’yi daha da güçlü kıldı.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler