Sosyal Medya

Güncel

ABD tüketici güven endeksi beklentilerin altında açıklandı

ABD tüketici güven endeksi Nisan'da beklentilerin altında 97.8 seviyesinde açıklandı

ABD tüketici güven endeksi beklentilerin altında açıklandı

ABD’de Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi, Cuma günü yayınlanan rapora göre Nisan ayında 97.8 oldu. Bloomberg anketine katılan uzmanların tahmini verinin 100.4 seviyesinde gerçekleşeceği yönündeydi.

Tüketici Güven Endeksi Mart ayında 101.4 ile 2004 yılından bu yana en yüksek seviyesine çıkmıştı; Endeksin Nisan’da tahminlerin üzerinde gerileme kaydetmesinde Beyaz Saray’ın dış ticaret politikalarının etkisine yönelik endişeler etkili oldu.

Cari Koşullar Endeksi aynı dönemde 115.0 seviyesinde gerçekleşti. Bir önceki aya ilişkin veri 121.2 ile rekor düzeyde gerçekleşmişti. Beklentiler Endeksi ise 86.8 seviyesinde gerçekleşti. Mart ayı verisi 88.8 idi.

Michigan Üniversitesi tüketici anketi direktörü Richard Curtin, “Küçük miktardaki çekilme tüm yaş ve gelir alt grupları tarafından ve ülkenin tüm bölgelerinde paylaşılıyor. Önemli olan şu; esasen Trump’ın ticaret politikalarının yerel ekonomiye olası etkisinden kaynaklanan son kayıplara rağmen güven hala göreceli olarak yüksek seyrediyor.” dedi.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

  • TCMB’nin Swap Hamlesi! Piyasa Karara Ne Tepki Veriyor?

    TCMB, TL'deki ciddi düşüşe karşı ilk tepki olarak haftalık repo ihalelerini açmmaktan vazgeçmekle cevap vermişti. Bugün ikinci hamlesi geldi. TCMB Merkez Bankası kurdaki hareketliliğin ardından bugün yeni bir adım daha attı. Swap piyasasında vadesi gelmemiş toplam swap satışı sınırı yüzde 10'dan yüzde 20'ye çıktı.

  • Merkez Bankası Başkanı Açıklama Yaptı… İşte Rezerv Muammasına İlişkin Söyledikleri

    Geçtiğimiz haftanın son günündeki dolar hareketi büyük ölçüde TCMB rezervlerindeki açıklanamayan ani düşüşe bağlanmıştı. TCM'den ismi açıklanmayan bir kaynaktan başka bu konuyla ilgili TCMB'den bir açıklama gelmemişti. İlk resmi yorum bugün TCMB Başkanı Çetinkaya'dan geldi.

  • 2018 İşsizliği TÜİK’e Göre % 11

    TÜİK bugün 2018 yılı için işsizlik rakamlarını açıkladı. TÜİK verilerine göre 2018'de işsizlik oranı 2017 yılına göre sadece binde 1 artmış. Yine TÜİK'in geçtiğimiz günlerde açıkladığı rakama göre 2018 aralık ayında işsizlik oranı % 13,5' a çıkmıştı.

Benzer Haberler