Sosyal Medya

Genel

Vatandaş ucuz dövize hücum etti

Bloomberg’e  göre yerleşiklerin TCMB’nin faiz artışına verdiği ironik tepki TL’nin değer kazanma yolunda  hala çok çetin bir uğraşı vermesi gerektiğinin…

Vatandaş ucuz dövize hücum etti

Bloomberg’e  göre yerleşiklerin TCMB’nin faiz artışına verdiği ironik tepki TL’nin değer kazanma yolunda  hala çok çetin bir uğraşı vermesi gerektiğinin göstergesi.

 

İsmini vermeyi reddeden Türk döviz traderlera göre TCMB kararı ardından dolar/TL ucuzlayınca, şirket ve bireyler 2 milyar dolar tutarında döviz satın aldılar. Kurumların hala 216 milyar dolar tutarında F/X kredi borcu var.

Yerleşiklerin F/X talebi, bu yıl Döviz Sepeti’ne karşı %40 civarında değer yitiren TL için sürekli  tehlike oluşturuyor. Bazı kaynaklara göre Başkan R. T. Erdoğan’ın bir çok işlemde döviz kullanımını yasaklayan kararnamesi de firmalar arasında kaygı yarattı.

 

TL’nin hızlı değer kaybından yararlanan yerleşikler F/X mevduatlarını 150 milyar dolara kadar azalttı. Bazı uzmanlara göre, dolardaki sert düşüş, vatandaşa yeniden döviz almak için fırsat verebilir.

 

Nomura Stratejisti İnan Demir “Ekonomi politikasında uzun bir erozyon dönemi yaşandı….Dış politika, bütçe ve para politikası..bunlar vatandaş gözünde risk primini yükseltici sinyaller veriyor” dedi.  TCMB’ni parasal sıkılaştırma kararını takdirle karşılayan uzmana göre, tek bir adım yıllardır hafızalarda biriken kötü hatıralar ve zayıf TL imajını silmeye yeterli olmayacak.

 

Credit Agricole’e göre, TCMB’nin 650 baz puanlık parasal sıkılaştırması geçi bir ferahlık sağlasa da, hızla yükselen enflasyon ve  ABD’yle problemli ilişkiler kalıcı bir değerlenmenin yolunu tıkıyor. Kurumun stratejisti Guillaume Tresca “Hayal kırıklığı ihtimali çok yüksek” uyarısında bulunurken yıl sonunda dolar/TL tahminini 8.30 olarak açıkladı.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler