Sosyal Medya

Genel

Türkiye, gıda sürdürülebilirlik endeksinde 67 ülke arasında 58’inci

Diken.com.tr’ye göre, Barilla Gıda ve Beslenme Vakfı’nın (BCFN) The Economist Intelligence Unit (EIU) işbirliğiyle hayata geçirdiği gıda sürdürülebilirlik endeksinde Türkiye…

Türkiye, gıda sürdürülebilirlik endeksinde 67 ülke arasında 58’inci

Diken.com.tr’ye göre, Barilla Gıda ve Beslenme Vakfı’nın (BCFN) The Economist Intelligence Unit (EIU) işbirliğiyle hayata geçirdiği gıda sürdürülebilirlik endeksinde Türkiye çok gerilerde kaldı.

 

Türkiye, yetersiz beslenmeyi önleme, sürdürülebilir tarım, su yönetimi, hava kategorisi ve iklim değişikliğini önlemeye yönelik uygulamalarıyla yüksek puan almasına rağmen, bu yıl değerlendirmeye alınan ülke sayısı artan endeksin genel sıralamasında 58’inci sırada yer bulabildi.

 

67 ülke arasında sürdürülebilir tarım başlığında 35’inci, beslenme sorunları başlığında 33’üncü sırada yer alan Türkiye, gıda kaybı ve israfında ise son sıralarda yer aldı.

 

Bu yıl ilk sırayı 76.1 puanla alan Fransa’yı 75.6 puanla Hollanda, 75.3 puanla Kanada, 74.1 puanla Finlandiya, 73.8 puanla Japonya takip etti.

 

Yetkililer, Fransa’nın kayıp veya israfı önleme konusunda uyguladığı politikalar ve aldığı tedbirlerle dünyaya öncülük ettiğini belirtti.

 

Gıda, Birleşmiş Milletler üye ülkelerinin 2015 yılında kabul ettiği 17 Sürdürülebilir Gelişim Hedefi’ni birbirine bağlayan ortak bir başlık. The Economist Intelligence Unit ve Barilla Gıda & Beslenme Merkezi tarafından geliştirilen Gıda Sürdürülebilirlik Endeksi (FSI), ulusal gıda sistemlerinin sürdürülebilirliğini nitel ve nicel yönden değerlendirmek için tasarlanmış bir model.

 

FSI ülkeler arasındaki en iyi uygulamaları öne çıkarmayı, kıyaslanabilir bir ölçüt oluşturmayı ve zamanla değişimi ölçmeyi de amaçlıyor.

FSI’nın ilk versiyonu 2016 yılında yapıldı ve 25 ülkeyi kapsamına aldı. 2017 versiyonunda 9 ülke daha endekse dahil edildi. Bunlarında 7’si Akdeniz bölgesinden (Yunanistan, Ürdün, Lübnan, Fas, Portekiz, İspanya ve Tunus), diğer ikisi ise Macaristan ve İsveç.

 

Türkiye geçtiğimiz 2016’da endekste 19. sırada yer almıştı. 2017’de ise sıralamada ise 3 sıra yükselerek 16. sırada yer buldu.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler