Sosyal Medya

Genel

Türk-İş asgari ücret için ne kadar talep edecek?

Türk-İş bugünkü açıklamalarında asgari ücret artışı konusunda kırmızı çizgini enflasyon olduğunu belirtti

Türk-İş asgari ücret için ne kadar talep edecek?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun bugün yapılan ilk toplantısında Türk,İş başkanı Ergün Atalay, “Enflasyon altında hiç bir zammı ne görüşürüz ne konuşuruz” şeklindeki kararlı ifadesiyle dikkat çekti.

Atalay “Asgari ücret artışı için kırmızı çizgimiz enflasyon, 2.000 tl’nin üzerinde yüzde 25 enflasyon farkı ve bunun üzerine refah payı talep edeceğiz.” dedi.

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt 2 bin 29 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 603 lira 12 kuruş olarak uygulanıyor.

TÜFE Kasım’da yıllık yüzde 21.62,ÜFE ise yıllık yüzde 38.54 artarken, enflasyon verisinin ardından yaptığı açıklamada Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Kasım ayına ilişkin verilerin enflasyonda düşüşün güçlü bir şekilde başladığını ve bu düşüş eğiliminin süreceğini gösterdiğini söylemişti.

Ayrıca dün Merkez Bankası (TCMB) 2019 yılına ilişkin “Para ve Kur Politikası” metninde TCMB enflasyon hedefinin hükümet ile varılan mutabakatla uyumlu yüzde 5’te korunduğunu; para politikasının ise enflasyonu bu hedefe kademeli yaklaştıracak şekilde oluşturulacağını belirtti.

İLGİLİ HABERMerkez enflasyon hedefini koruduMerkez enflasyon hedefini korudu

İlk asgari ücretli işçi “üye”

TÜRK-İŞ yaklaşık 6.5 milyon asgari ücretlinin kaderini belirleyecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na ilk kez ‘üye’ olarak katılacak asgari ücretli işçiyi belirledi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Başkanı Ergün Atalay ve TÜRK-İŞ yönetimi, Yalova Üniversitesi’nde özel güvenlik elamanı olarak çalışan 2 çocuklu ve kirada oturan Gülden Görmez’i seçti. Atalay, bugün Görmez’i kamuoyuna tanıttı.

2019 yılında geçerli olacak asgari ücretin açıklanmasının beklendiği dördüncü ve son toplantı ise yine Bakanlıkta yapılacak.

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler