Para Avı Başlıyor

Kamunun sermaye desteği ve Merkez Bankası’nın sağladığı imkânlar kısıtlanınca Eximbank çareyi dış kaynaklara yönelmekte buldu.
12:458 Ağustos 2018
Para Avı Başlıyor
Kamunun sermaye desteği ve Merkez Bankası’nın sağladığı imkânlar kısıtlanınca Eximbank çareyi dış kaynaklara yönelmekte buldu.

İhracat’ın en önemli başlıklarından biridir finansman. İhracatın finansmanı deyince de Türkiye’de Eximbank ilk akla gelen kuruluşlardandır. Bankacılık sektörünün açtığı toplam ihracat kredilerinin yüzde %45’ini Eximbank kullandırmış. Döviz kredilerinde Libor+1.47 ve TL’de ise %6.65 gibi oranlarla. Kamunun sermaye desteği ve Merkez Bankası’nın sağladığı imkânlar kısıtlanınca Eximbank çareyi dış kaynaklara yönelmekte buldu. Dünya Bankası ve MIGA gibi uluslarüstü kuruluşların yanı sıra dünyanın önde gelen bankalarından sendikasyon kredisi ve ikili ticari krediler temin etmeye başladı. Bu yıl da 4.4 milyar dolarlık kaynak temin etmeyi planlıyor. Banka yöneticileri dış kaynak temini için şu anda yurt dışında roadshow’dalar. Dışarıdan yaptığı uzun vadeli borçlanmalar sayesinde Eximbank ihracatçılara işletme sermayesi kredilerinde vadeyi 5 yıla uzatabildi.

Önemli Adımlar Atılıyor

Son dönemde atılan önemli adımlardan biri de döviz cinsinden kredilerin doğrudan döviz olarak kullandırılmasına imkân tanıdı. Diğer ülkelerin ihracat kredi kuruluşlarıyla işbirliğine gidildi ve  doğrudan kredilerin yanı sıra garanti vererek bankacılık sektöründeki fonların ihracata yönelmesi için bankalarla anlaşmalar imzaladı. Bu yılın ilk yarısında KOBİ’lere 1.7 milyar dolar kredi kullandırdı. Toplam hacmin %14’ünü 4.493 KOBİ’ye kullandırdı. Türk Eximbank’ın 350 milyon euroluk kredi arayışında olduğu belirtiliyor.

Bankalar Sendikasyon Arayışında

Akbank ve İş Banka’sı önümüzdeki haftalarda vadesi dolacak olan kredilerinin yerine dolar ve euro cinsi sendikasyon arayışında. Bloomberg verilerine göre Akbank, İş Banka’sı ile birlikte Garanti, TEB ve Vakıfbank’ın Eylül sonunda vadesi dolacak sendikasyon kredilerinin toplamı 3,7 milyar dolar civarında. Şekerbank, Fibabanka ve Yapı Kredi’nin ise yıl sonunda önce 2,7 milyarlık sendikasyonunun vadesi doluyor.

2019 Zorlu Bir Yıl Olacak

Türk bankalarının 2019’un sonundan önce dolar ve euro cinsi 33 milyar dolarlık borcunun vadesi doluyor ve en yoğun dönem 2019 yılının 2. çeyreği. Bankalar, uluslararası bankalardan genellikle 1-2 yıl vade ile borçlanır ve fiyatlamalar piyasa koşullarına göre yapılır. Akbank sendikasyon görüşmelerine geçen ay başladı. Akbank, yeni sendikasyonda Mart ayındaki faizin 30 baz puan üzerinde teklif verdi. İş Banka’sı da Akbank ile aynı fiyat seviyesinde teklif verdi. Türk bankalarının 2019’un sonundan önce dolar ve euro cinsi 33 milyar dolarlık borcunun vadesi dolacak. En yoğun dönem 2019 2. çeyrek olacak.

Yorumlar

Son güncelleme: 12:458 Ağustos 2018
Paylaş Tweet