Sosyal Medya

Genel

OPEC kararı öncesi katılımcıların açıklamaları neyi işaret ediyor?

OPEC toplantısı devam ederken gelen açıklamalar kesintiler konusunda net bir rakam olmamasının da etkisiyle, beklentilerin altında bir kesinti endişesi yaratıyor ve fiyatlarda yaşanan düşüşler dikkat çekiyor

OPEC kararı öncesi katılımcıların açıklamaları neyi işaret ediyor?

Bugün Viyana’da gerçekleşen OPEC toplantısına teşkilat üyeleri ve diğer üretici ülkeler katıldı. Toplantıdan üretime ilişkin net bir karar henüz açıklanmadı, toplantı devam ederken katılımcılardan gelen açıklamalara petrol fiyatlarının erken saatlerden bu yana tepki verdiğini görmekteyiz.

Toplantıda gerek İran ambargosu gerek fiyatlardaki düşüş nedeni ile piyasa arz kesintisi yönünde karar alınmasını bekliyor. Ancak pek çok belirsizlik varken ne seviyede bir kesinti yapılacağına odaklanılmış durumda.

Brent petrolün şu sıralarda neredeyse %5’lik bir kayıpla $58.6 seviyelerinde seyrettiğini görüyoruz. WTI fiyatı da benzer biçimde %4.5 üzerinde bir kayıpla güne devam ediyor. Satışların hızlanabileceği beklentileri yüksek olarak görülüyor.

Toplantı devam ederken gelen açıklamalar

Katar Enerji Bakanı Saad al-Kaabi ülkenin yeni yılda OPEC’ten ayrılma kararına ilişkin olarak bir kez daha bunun politik değil teknik ve stratejik bir karar olduğunu vurguladı. Ayrıca piyasada arz fazlası olduğunu ve üretim kesintilerinin piyasaya yardımcı olabileceğini açıkladı.

İLGİLİ HABERKatar OPEC'ten neden ayrılıyor?Katar OPEC’ten neden ayrılıyor?

ABD ambargoları nedeniyle zor günler geçiren İran cephesinden ise petrol bakanı Bijan Zanganeh açıklamalarda bulundu. Zanganeh İran’ın herhangi bir petrol kısıntısı anlaşmasından muaf tutulması gerektiğini açıkladı. Ve halihazırda anlaşmaya varılması konusunda soru işaretleri barındıran üretim kesintileri konusunu daha da karmaşık hale getirebileceklerinin sinyallerini verdi.

Zanganeh “Üretime ilişkin herhangi bir anlaşmaya katılım göstermeyeceğiz” dedi ve $60-$70 seviyesindeki varil fiyatının adil olduğunu belirtti.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid al-Falih, henüz bir anlaşma olmadığını ve Rusya’nın seçenekleri değerlendirdiğini belirtirken günlük 1 milyon varillik kısıtlamanın da yeterli olacağını açıkladı. S. Arabistan, yapılacak arz kesintisinin tüm üyelere eşit olarak paylaştırılması gerektiğini savundu.

Suudi Arabistan çok fazla kesinti yapmak istemediğini ve fiyatları fazla yükseltmek istemediğini bir süredir tekrarlıyor.

Al-Falih kesinlikle petrol piyasasında şok yaratmak istemediklerini bu nedenle kısıtlı bir kesinti olabileceğini ve piyasanın dengelenmesini desteklediklerini belirtti.

Suudi enerji bakanı ABD ile petrol fiyatları konusunda görüşmediklerinin de altını çizdi.

Tokyo’da Rakuten Securities Inc. emtia analisti Satoru Yoshida, “Petrol piyasaları OPEC toplantısı öncesi bekleme modunda,” dedi ve “Eğer üretim kısıntıları günlük 1.3 milyon varilin altında olursa, OPEC’in üretimi bu yılın en düşük seviyesinin üzerinde kalacak ve bu da arz bolluğunun giderileceği beklentilerinin azalmasına yol açacak” şeklinde görüş bildirdi.

 

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler