Kabine: Mehmet Şimşek var mı yok mu?

Mehmet Şimşek’in kabineye alınıp alınmayacağı meşhur Schrödinger’in kedisi deneyine döndü. Kimine göre, varlığı kaçınılmaz. Öteki kaynaklara  göre artık miyadını doldurdu.…
03:289 Temmuz 2018
Kabine: Mehmet Şimşek var mı yok mu?
Mehmet Şimşek’in kabineye alınıp alınmayacağı meşhur Schrödinger’in kedisi deneyine döndü. Kimine göre, varlığı kaçınılmaz. Öteki kaynaklara  göre artık miyadını doldurdu.…

Mehmet Şimşek’in kabineye alınıp alınmayacağı meşhur Schrödinger’in kedisi deneyine döndü. Kimine göre, varlığı kaçınılmaz. Öteki kaynaklara  göre artık miyadını doldurdu.

Şimşek yatırımcılar için bir sembol ve kabineye alınmazsa, en az onun kadar finans dilinden anlayıp Ankara ve “global finans” arasında arabuluculuk yapacak bir isimle ikame edilmesi lazım.

Maliye ve Hazine Bakanlığı için adı geçen diğer adaylar eski TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu çok tecrübeli yöneticiler ve reel sektörler iletişimleri fevkalade, fakat küresel finans camiası tarafında tanınmıyorlar.  Hafta sonu yayınlanan duyumlarda adı geçmeyen Mehmet Şimşek’in Deutsche Welle haberinde yeniden öne çıktığını görüyoruz. İşte Aslı Işık’ın Ankara’dan yaptığı haberde öne çıkanlar:

 

Yeni dönemde bakanların daha çok eski sistemdeki müsteşarlar gibi teknik ve icracı olarak işlev görmesi bekleniyor. Bu amaçla bakanlar daha çok teknokratlardan oluşacak. Bu çerçevede Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin’in, aynı kuruma bakan olması bekleniyor. Yine Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal’ın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olacağı, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Faruk Özçelik’in de Spor Bakanı olacağı konuşuluyor. İçişleri Bakanlığı için de eski valilerden Vasip Şahin’in adı geçiyor. Kulislerde,  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yeni kabinede yer almayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

 

İbre Şimşek’ten yana

 

Yine Ankara kulislerinde Enerji Bakanı Berat Albayrak için de iki seçenek konuşuluyor. Bir kez daha İstanbul milletvekili seçilen Albayrak’ın Ekonomi Politikaları Kurulu’nun başına getirilmesi veya yeniden enerji bakanı olması bekleniyor. Erdoğan’ın açıklamaları çerçevesinde, eski grup başkanvekillerinden Mustafa Elitaş’ın da kabine için adı geçiyor.

 

Ekonomi çevrelerinde en çok merak edilen konu ise 2007’den bu yana tüm kabinelerde yer alan Mehmet Şimşek’in görev alıp almayacağı. Şimşek’in yakın çevresine “yorulduğunu” söylediği biliniyor. Ancak Türkiye’nin ekonomik anlamda zor bir sürece girmesi ve borç yükü altındaki ülkenin yabancı sermayeye şiddetle ihtiyaç duyması ibrenin Şimşek’ten yana döndüğü yorumlarına yol açıyor. Şimşek’in yeni dönemde Maliye ve Hazine Bakanı olması bekleniyor. Küresel sermaye açısından “güvenilir ve öngürülebilir” bir isim olarak algılanan Şimşek, yabancı yatırımcılarla aynı dili konuşuyor olması açısından da, küresel yatırımcıların istediği bir isim olarak öne çıkıyor.

 

Döviz kurlarında Mayıs ayında yaşanan türbülans üzerine İngiltere’yi ziyaret eden Şimşek’in burada yabancı yatırımcılara “enflasyonla mücadelenin öncelik olacağı, yapısal reformların derhal yapılacağı” sözlerini vermesi piyasalar tarafından olumlu karşılanmıştı. İngiltere dönüşü 1 Haziran’da yapılan yüksek faiz artışı ile kurun ateşi düşmüştü. Kulis bilgilerine göre, İngilizler, daha önce Merrill Lynch’te Türkiye raportörü olarak görev yapan Şimşek’i “piyasalara güven veren” isim olarak görüyor.

 

 

Diğer Kabine haberleri  için tıklayın

 

 

 

 

Yorumlar

Son güncelleme: 03:289 Temmuz 2018
Paylaş Tweet